MARYJA!

Łódź

Łódź


1895 − 1896/7

Niebezpieczne miasto

Krótko po narodzinach Rajmunda Kolbowie sprzedali swoje urządzenia tkackie i ze Zduńskiej Woli przenieśli się prawdopodobnie pod koniec 1894 r. do około 300-tysięcznego miasta Łodzi. Zamieszkali prawdopodobnie w jednej z oficyn przy ul. Piotrkowskiej.

26 I 1896 r. urodził się trzeci syn – Józef.

Marianna prowadziła dom, opiekowała się już trójką dziećmi. Tkała również na jedynym krośnie, które zabrali ze sobą z rodzinnego miasta.

Miasto jednak nie odpowiadało rodzinie Kolbów. Wprawdzie Juliusz bez kłopotów znalazł dobrze płatną pracę, ale z trudem znosił wszelkie rygory pracy najemnej, a ponadto oboje z Marianną uważali, że środowisko wielkiego miasta – wciąż rozrastającego się – nie będzie sprzyjało właściwemu rozwojowi dzieci, które chcieli wychować na dobrych, szlachetnych, pracowitych i uczciwych ludzi.

W 1896 lub 1897 r. przeprowadzili do wsi Jutrzkowice, leżącej tuż pod Pabianicami.

Kolbiański ślad

Zachował się wpis chrztu Józefa w parafialnej księdze urodzin kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz jego list, w którym prosi o przysłanie do Niepokalanowa odpisu swojej metryki chrztu. Są to jedyne dotąd znane dokumenty potwierdzające pobyt tej rodziny ze Zduńskiej Woli w Łodzi.

Falcówka

Ojciec Maksymilian był w Łodzi 15/16 kwietnia 1926 r., gdzie u państwa Kotowskich zakupił falcówkę [Pisma, 866 F].

Oprac. Fundacja Niepokalanej / Archiwum Niepokalanowa

Źródła:

  • Archiwum Niepokalanowa.
  • Nasze miasto, nasz powiat. Związki Świętego Maksymiliana Kolbe i jego rodziny ze Zduńską Wolą, oprac. J. Chrzanowski, Zduńskowolskie Stowarzyszenie Oświatowe 2004.
  • Św. Maksymilian M. Kolbe, Pisma (część I i II), Niepokalanów [2007, 2008].
Lwów

1907 − 1912

Pabianice

1896/7 − 1907

Zduńska Wola

1894-1895

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ