Zduńska Wola
1894-1895
Historia Miasta
Za założyciela miasta uznaje się Stefana Prawdzic–Złotnickiego (1779–1847) - polskiego szlachcica herbu Nowina, wolnomularza.
Przez Zduńską Wolę przebiegał szlak handlowy kalisko-piotrkowski. Osada rozwinęła się wraz z napływem tkaczy śląskich i rozwojem przemysłu dziewiarskiego. Od 1817 r. wzrastała liczba tkaczy przybywających z Poznańskiego, Śląska, Saksonii, Prus i Czech. 25 X 1825 r. Zduńskiej Woli nadano prawa miejskie. Miasto należało do powiatu szadkowskiego, obwodu sieradzkiego województwa kaliskiego.
W XIX i na pocz. XX w. miasto dynamicznie się rozwijało, kiedy to istniało tam ok. 50 zakładów przemysłowych zatrudniających łącznie 5200 robotników, z czego aż 98 proc. w przemyśle włókienniczym. Stąd Zduńska Wola otrzymała przydomek Miasto Tkaczy.
Rodzina Kolbów
W Zduńskiej Woli 29 V 1871 ur. się Juliusz Kolbe. W kościele pw. Wniebwzięcia NMP poznał Marianną Dąbrowską, z którą ożenił się 5 X 1891 r. Z tego związku ur. się 8 I 1894 r. ich drugi syn. Tego samego dnia został ochrzczony w kościele WNMP, otrzymując imię Rajmund (przyszły św. Maksymilian).
W Zduńskiej Woli Marianna i Juliusz wynajmowali mieszkanie w domu przy ul. Browarnej (dziś św. Maksymiliana 9). Ze względu na coraz cięższe warunki, zmuszeni byli opuścić Zduńską Wolę, gdy Rajmund miał niecały rok - w końcu 1894 r. Zamieszkali na krótko w Łodzi, potem w okolicach Pabianic - w Jutrzkowicach - i w samym mieście. Do Zduńskiej Woli nie przyjeżdżali już często. Jedynie w sprawach rodzinnych, na najważniejsze uroczystości, a także m.in. w okresie letnim na odpust w rodzinnej parafii. Wtedy odwiedzali krewnych i znajomych.
18 VIII 1907 r. Franciszek i Rajmund otrzymali w Zduńskiej Woli sakrament bierzmowania z rąk bp. Kazimierza Zdzitowieckiego (1854-1927), a 4 VIII 1921 r. brat Rajmunda (wtedy już Ojca Maskymiliana) Józef (w zakonie franciszkańskim jako o. Alfons) odprawił prymicyjną Mszę świętą, w której uczestniczył św. Maksymilian [Pisma 866 A].
W okresie międzywojennym Ojciec Maksymilian był kilkakrotnie w Zduńskiej Woli. Sam upowszechniał i rozprowadzał "Rycerza Niepokalanej".
Muzeum Dom Urodzin
W mieście, w którym urodził się święty Kościoła katolickiego – Maksymilian Maria Kolbe, nie mogło zabraknąć miejsca, które tę osobę by upamiętniało. Przy dawnej ul. Browarnej, której nazwę zmieniono na cześć Świętego, znalazło się muzeum ku jego pamięci. Oryginalny dom urodzin św. Maksymiliana został – w jakiejś części – przeniesiony na plac przykościelny parafii WNMP (obecnie mieszkają w nim księża). Muzeum Dom Urodzin Świętego Maksymiliana Marii Kolbego to budynek, który wybudowano na potrzeby upamiętnienia postaci tego wielkiego zduńskowolanina.
Patron miasta
Stolica Apostolska uznała Świętego patronem Miasta Zduńska Wola 6 II 1998 r.
Związek Gmin Maksymilianowych
Miasto Zduńska Wola zainicjowało powstanie Stowarzyszenia Gmin Maksymilianowych, które łączy we współpracy gminy związane z ważnymi etapami życia Świętego. Więcej informacji na gminy-maksymilianowskie.pl.
Święto Miasta
Na pamiątkę kanonizacji św. Maksymiliana święto Miasta Zduńska Wola obchodzone jest 10 października.
Oprac. Fundacja Niepokalanej / Archiwum Niepokalanowa
Źródła:
- Archiwum Niepokalanowa.
- Dom, w którym urodził się św. Maksymilian - muzeumzdunskawola.pl
- Miasto Zduńska Wola / Historia - zdunskawola.pl
- Miasto Zduńska Wola / Patron miasta - zdunskawola.pl
- Nasze miasto, nasz powiat. Związki Świętego Maksymiliana Kolbe i jego rodziny ze Zduńską Wolą, oprac. J. Chrzanowski, Zduńskowolskie Stowarzyszenie Oświatowe 2004.
- Stefan Złotnicki (1779–1847) – założyciel miasta Zduńska Wola, podprefekt powiatu szadkowskiego, szlachcic i wolnomularz - czasopisma.uni.lodz.pl
- Św. Maksymilian M. Kolbe, Pisma (część I i II), Niepokalanów [2007, 2008].