MARYJA!

Szczęśliwy człowiek, zakonnik, kapłan

Szczęśliwy człowiek, zakonnik, kapłan

blue line
List ministra generalnego franciszkanów z okazji 20. rocznicy śmierci o. Grzegorza Ciorocha.

Rzym, 14 lipca 2024 r.

Drodzy współbracia!

14 lipca 2004 r. pierwszy kustosz generalny w Rosji o. Grzegorz Cioroch stracił życie na terytorium Białorusi, gdy wracał z Polski do Moskwy. Miał 42 lata. Dziś mija 20 lat od tego smutnego wydarzenia. Rocznica ta stanowi okazję do wspomnienia tej pięknej postaci i złożenia dziękczynienia Bogu za dar naszego współbrata. Jest to również sposobność, aby jeszcze raz wyrazić naszą wdzięczność o. Grzegorzowi za jego posługę i całkowite oddanie się Bogu i Zakonowi.

Wielu z was znało go osobiście, niektórzy studiowali z nim w Rzymie. Dla młodszych współbraci jest to natomiast okazja do poznania tego niezwykłego współbrata.

Po uzyskaniu doktoratu w 1993 r. w Rzymie, pełnił swoją posługę w Rosji. W 2001 r. został wybrany pierwszym przełożonym kustodii generalnej św. Franciszka w Rosji.

To on wraz ze swoimi odważnymi współbraćmi odbudował po wiekach struktury naszego Zakonu w Rosji i zainicjował działalność Wydawnictwa Franciszkańskiego, rozpoczynając publikację Rosyjskiej Encyklopedii Katolickiej.

Był ceniony przez współbraci jako dobry człowiek, który potrafił zrozumieć innych i w sposób rzeczywisty im pomagał; jako chrześcijanin, który stał się przykładem wiary; jako zakonnik, który nie zapominał modlić się i żyć słowem Bożym; jako przełożony, który w duchu franciszkańskiego ubóstwa i pokory "umywał nogi braciom".

Był charyzmatykiem, człowiekiem z proroczą wizją, a przez to nie zawsze w pełni rozumianym przez wszystkich.

Wraz ze swoimi współbraćmi musiał przezwyciężyć wiele trudności, krytyki, a nawet prowokacji z powodu pewnych wyborów i podejść duszpasterskich. Był tego świadomy. Nie zniechęciło go to jednak i nie powstrzymało jego apostolskiej gorliwości. Ze wzruszającą szczerością 28 lipca 2003 r. wyznał: "Przez te wszystkie lata pracowałem jak «szaleniec» dla Zakonu i dla Kościoła w Rosji i chciałbym to robić z prostotą w przyszłości".

Nieco ponad miesiąc przed swoją śmiercią, 4 czerwca 2004 r. napisał do ówczesnego przełożonego Zakonu: "Drogi ministrze generalny, nasza kustodia sporo wycierpiała w ostatnim okresie z różnych powodów, ale jesteśmy ufni, że Duch Święty z pewnością pokieruje naszymi krokami. Na koniec muszę zwierzyć się, że czuję się szczęśliwym człowiekiem, szczęśliwym zakonnikiem, szczęśliwym kapłanem. Dziękuję Bogu za wszystkie Jego cuda, których doświadczyłem w Rosji, a zwłaszcza za dar braci, którzy nie tylko mówią o św. Franciszku, ale żyją jak on. Myślę, że u wielu może pojawić się święta zazdrość o ten dar, który dał nam Pan. Ojcze, niech Pan ci błogosławi, a Duch Święty kieruje twoimi zamierzeniami. Z ufnością zawierzam moje życie i kustodię Duchowi Świętemu i Świętej Matce Bożej". Są to jego ostatnie słowa. Możemy je uznać za jego duchowy testament.

Powierzamy miłosierdziu Bożemu tego gorliwego apostoła, pracownika w winnicy Pańskiej, duchowego przewodnika i brata.

Wierzymy, że o. Grzegorz wstawia się u Boga szczególnie za Rosją, krajem, który tak bardzo ukochał. Niech wstawia się za naszymi współbraćmi, którzy pracują na tamtej ziemi, aby zawsze mieli odwagę i siłę w dawaniu ewangelicznego świadectwa.

Niech Pan obdarzy was pokojem!

Fr. Carlos A. Trovarelli OFMConv, minister generalny


Imię Maryi
Imię Maryi

Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Bożej, Matki Jezusa Chrystusa - Zbawiciela świata. Imieniny Matki Bożej przypominają o przywilejach, którymi Maryja została obdarowana przez Boga, jak również o wszystkich łaskach, które Kościół otrzymuje od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.

Więcej

Bolesna Matka
Bolesna Matka

Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..

Więcej

Działalność wydawnicza

Rekolekcje Pomocy Duchowej Rodzinie

20-22 września - Niepokalanów, modlitwy, warsztaty, rozmowy z kapłanem i psychologiem.

Czytaj dalej...
Amtitz 1939 - 2024

21 września - 85. rocznica pobytu Ojca Maksymiliana Kolbego w obozie Stalag IIB Amtitz.

Czytaj dalej...
Maksymilianalia 2024

21 września - Niepokalanów, IX Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich - w roku Rodziny Ulmów, 130 rocznicy urodzin św. Maksymiliana...

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ