MARYJA!

Podwójny Jubileusz

Podwójny Jubileusz

blue line
W Dnu Matki, 26 maja 2023, mieszkańcy i sympatycy Teresina celebrowali podwójny jubileusz, 50-lecia Gminy i 200-lecia istnienia Teresina.

Bogata historia Teresina nierozerwalnie jest związana z "franciszkańskim klasztorem, postacią św. Maksymiliana Kolbego, czy «Rycerzem Niepokalanej, którego nakład w chwilach świetności osiągał milion egzemplarzy" - napisał portal informacyjny tusochaczew.pl. Stąd cieszy obecność tego dnia na Eucharystii w bazylice niepokalanowskiej przedstawicieli Samorządu Gminy i wszystkich, którym leży na sercu dobro Gminy i Boża opieka nad ludźmi tego regionu Polski.

Gwardian Niepokalanowa, o. Mariusz Słowik, w ramach kazania skierował do zebranych słowo, ukazujące związki Gminy z klasztorem i osobą św. Maksymiliana Kolbego. Oto obszerne fragmenty z wygłoszonego słowa.

Kiedy pielgrzym czy turysta wysiada na stacji Teresin-Niepokalanów, zauważa figurę MB Niepokalanej z dwunastoma gwiazdami I postumentem w kształcie orła, ufundowaną w 1936 r. przez Wydawnictwo "Milicji Niepokalanej". Przyjeżdżający do Niepokalanowa pielgrzymi już na stacji kolejowej spotykali się z Matką Bożą. Zatrzymywali się przed figurą, modlili się, składali kwiaty. Również okoliczni mieszkańcy, wyruszający w podróż, modlili się przed figurą, prosząc o szczęśliwy jej przebieg oraz szczęśliwy powrót [...]. To z tej stacji miały początek liczne podróże Założyciela Niepokalanowa. Uwiarygadnia to obecność ławki z Ojcem Maksymilianem i teczką podróżną.

Nie ulega wątpliwości, że założenie Niepokalanowa, ożywiło znaczenie i rozwój Gminy. A zaczęło się od postawienia niewielkiej figurki MB Niepokalanej na terenie klasztoru w roku 1927, następnie przez powstanie nowych budynków, drukarni, wydawnictwa i Radia Niepokalanów. [...] Jak przed II wojną światową przybywali tutaj znani goście z Polski i zagranicy [...], ze względu na niezwykłość klasztoru i pisma drukowane, tak po wojnie zaczęli licznie przybywać pielgrzymi. [...]

Jesteśmy związani z Gminą... O. Prowincjał [Grzegorz Bartosik] tutaj wychowywał się. Osobiście do Niepokalanowa - do Niższego Seminarium - przybyłem w 1977 r., więc w 4 lata od powstania Gminy. Ucząc się tutaj, później powracając trzy razy do klasztoru widziałem rozwój Gminy. Pamiętam wiele drewnianych szarych domów, szare ulice, a w miejscach wielu obecnych domów były pola. Nie można było spacerować koło Teresinki, jak dziś. Powstały nowe szkoły, ośrodki kultury, miejsca rekreacyjne [...].

Szczególnym wydarzeniem dla klasztoru i Gminy była wizyta św. Jana Pawła II 40 lat temu. Gmina Teresin bardzo przychylnie i aktywnie włączyła się w przygotowania do papieskiej wizyty. Ówczesne media pomijały Niepokalanów, wymieniając Teresin jako miejsce spotkania z papieżem, stąd zaszczyt wizyty spadł na Gminę. Poczta w Teresinie zadbała o filatelistyczną galanterię ze znaczkami i okolicznościowym stemplem. Pokaźny przydział tych jednostek udostępniono klasztorowi. W duchu wdzięczności i zaszczytu Gmina Teresin nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy Teresin. Miałem to szczęście wręczyć je Ojcu Świętemu z przedstawicielami Gminy.

Na terenie Gminy gościły takie znane osoby, jak św. Matka Teresa z Kalkuty, kard. Józef Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), prezydent RP Andrzej Duda i wielu innych. [...]

Św. Maksymilian jako dobry pasterz karmił ludzi słowem Bożym, "Rycerzem Niepokalanej", swoim przykładem. Dzisiaj czyni to Kościół, klasztor, ale jest to również zadaniem Gminy, choć w innym materialnym wymiarze zaspokajania potrzeb. Paść kogoś w języku biblijnym to kogoś nasycić: dać duchową i materialną strawę. Gmina i klasztor, jako dwie autonomiczne instytucje - państwowa i kościelna - w jedności powinny współpracowac dla dobra mieszkańców, dobra wspólnego. Mają służyć mieszkańcom, klasztor od strony duchowej, a Gmina od strony materialnej [...].

Pięknym wyrazem współpracy jest Stowarzyszenie Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbego, utworzony w 2005 r., dzięki porozumieniu i współpracy czterech samorządów: Zduńskiej Woli, Pabianic, Teresina i Oświęcimia. Celem działalności Związku jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć związanych ze św. Maksymilianem, promując miejsca związane z jego życiem, nauczaniem i dziełem.

[...] Od św. Maksymiliana możemy uczyć się organizowania dobrej przyszłości. Niech On będzie wzorem [...].

O. Mariusz Słowik OFMConv, gwardian

Uroczysta gala odbyła się w "Kuźni Napoleońskiej", nieopodal klasztoru. "Wśród zaproszonych [gości] pojawił się premier Waldemar Pawlak, a także Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, który w imieniu prezydenta odznaczył zasłużonych". Wiceminister wspomniał, że jako 9-letni Maciek "którego mama zabrała na tę piękną uroczystość... widziałem tam prawie milion ludzi. Tak święty Jan Paweł II jednoczył nas wszystkich w czasie komunizmu" (za: tusochaczew.pl).

O. Piotr M. Lenart OFMConv
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Przeczytaj także

22.04.2023

40 lat temu
Obchody 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Niepokalanowie Niedziela, 18 czerwca 2023 r.

21.04.2023

Jan Paweł II w Niepokalanowie
18 czerwca 1983 r.

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ