Podwójny Jubileusz
27.05.2023Bogata historia Teresina nierozerwalnie jest związana z "franciszkańskim klasztorem, postacią św. Maksymiliana Kolbego, czy «Rycerzem Niepokalanej, którego nakład w chwilach świetności osiągał milion egzemplarzy" - napisał portal informacyjny tusochaczew.pl. Stąd cieszy obecność tego dnia na Eucharystii w bazylice niepokalanowskiej przedstawicieli Samorządu Gminy i wszystkich, którym leży na sercu dobro Gminy i Boża opieka nad ludźmi tego regionu Polski.
Gwardian Niepokalanowa, o. Mariusz Słowik, w ramach kazania skierował do zebranych słowo, ukazujące związki Gminy z klasztorem i osobą św. Maksymiliana Kolbego. Oto obszerne fragmenty z wygłoszonego słowa.
Kiedy pielgrzym czy turysta wysiada na stacji Teresin-Niepokalanów, zauważa figurę MB Niepokalanej z dwunastoma gwiazdami I postumentem w kształcie orła, ufundowaną w 1936 r. przez Wydawnictwo "Milicji Niepokalanej". Przyjeżdżający do Niepokalanowa pielgrzymi już na stacji kolejowej spotykali się z Matką Bożą. Zatrzymywali się przed figurą, modlili się, składali kwiaty. Również okoliczni mieszkańcy, wyruszający w podróż, modlili się przed figurą, prosząc o szczęśliwy jej przebieg oraz szczęśliwy powrót [...]. To z tej stacji miały początek liczne podróże Założyciela Niepokalanowa. Uwiarygadnia to obecność ławki z Ojcem Maksymilianem i teczką podróżną.
Nie ulega wątpliwości, że założenie Niepokalanowa, ożywiło znaczenie i rozwój Gminy. A zaczęło się od postawienia niewielkiej figurki MB Niepokalanej na terenie klasztoru w roku 1927, następnie przez powstanie nowych budynków, drukarni, wydawnictwa i Radia Niepokalanów. [...] Jak przed II wojną światową przybywali tutaj znani goście z Polski i zagranicy [...], ze względu na niezwykłość klasztoru i pisma drukowane, tak po wojnie zaczęli licznie przybywać pielgrzymi. [...]
Jesteśmy związani z Gminą... O. Prowincjał [Grzegorz Bartosik] tutaj wychowywał się. Osobiście do Niepokalanowa - do Niższego Seminarium - przybyłem w 1977 r., więc w 4 lata od powstania Gminy. Ucząc się tutaj, później powracając trzy razy do klasztoru widziałem rozwój Gminy. Pamiętam wiele drewnianych szarych domów, szare ulice, a w miejscach wielu obecnych domów były pola. Nie można było spacerować koło Teresinki, jak dziś. Powstały nowe szkoły, ośrodki kultury, miejsca rekreacyjne [...].
Szczególnym wydarzeniem dla klasztoru i Gminy była wizyta św. Jana Pawła II 40 lat temu. Gmina Teresin bardzo przychylnie i aktywnie włączyła się w przygotowania do papieskiej wizyty. Ówczesne media pomijały Niepokalanów, wymieniając Teresin jako miejsce spotkania z papieżem, stąd zaszczyt wizyty spadł na Gminę. Poczta w Teresinie zadbała o filatelistyczną galanterię ze znaczkami i okolicznościowym stemplem. Pokaźny przydział tych jednostek udostępniono klasztorowi. W duchu wdzięczności i zaszczytu Gmina Teresin nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy Teresin. Miałem to szczęście wręczyć je Ojcu Świętemu z przedstawicielami Gminy.
Na terenie Gminy gościły takie znane osoby, jak św. Matka Teresa z Kalkuty, kard. Józef Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), prezydent RP Andrzej Duda i wielu innych. [...]
Św. Maksymilian jako dobry pasterz karmił ludzi słowem Bożym, "Rycerzem Niepokalanej", swoim przykładem. Dzisiaj czyni to Kościół, klasztor, ale jest to również zadaniem Gminy, choć w innym materialnym wymiarze zaspokajania potrzeb. Paść kogoś w języku biblijnym to kogoś nasycić: dać duchową i materialną strawę. Gmina i klasztor, jako dwie autonomiczne instytucje - państwowa i kościelna - w jedności powinny współpracowac dla dobra mieszkańców, dobra wspólnego. Mają służyć mieszkańcom, klasztor od strony duchowej, a Gmina od strony materialnej [...].
Pięknym wyrazem współpracy jest Stowarzyszenie Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbego, utworzony w 2005 r., dzięki porozumieniu i współpracy czterech samorządów: Zduńskiej Woli, Pabianic, Teresina i Oświęcimia. Celem działalności Związku jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć związanych ze św. Maksymilianem, promując miejsca związane z jego życiem, nauczaniem i dziełem.
[...] Od św. Maksymiliana możemy uczyć się organizowania dobrej przyszłości. Niech On będzie wzorem [...].
Uroczysta gala odbyła się w "Kuźni Napoleońskiej", nieopodal klasztoru. "Wśród zaproszonych [gości] pojawił się premier Waldemar Pawlak, a także Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, który w imieniu prezydenta odznaczył zasłużonych". Wiceminister wspomniał, że jako 9-letni Maciek "którego mama zabrała na tę piękną uroczystość... widziałem tam prawie milion ludzi. Tak święty Jan Paweł II jednoczył nas wszystkich w czasie komunizmu" (za: tusochaczew.pl).
O. Piotr M. Lenart OFMConv
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
Matka Miłosierdzia
Matka miłosierdzia - to Maryjny tytuł, który może być niejednoznacznie rozumiany. Stąd jest kwestionowany i odrzucany przez prądy protestanckie, wielu teologów protestanckich i tych, którzy myśleniu protestanckiemu sprzyjają lub chcą się mu przypodobać, m.in. z tzw. względów ekumenicznych
Przeczytaj także
22.04.2023
40 lat temu
Obchody 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Niepokalanowie Niedziela, 18 czerwca 2023 r.21.04.2023
Jan Paweł II w Niepokalanowie
18 czerwca 1983 r.Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
21 listopada, 19:10 - FunJob: Jak Maryja, czyli całość życia katolickiego, ciąg dalszy - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Rekolekcje pokonania trudności
22-24 listopada - rekolekcje pomocy duchowej dla osób w trudnych momentach życia.
Czytaj dalej...Chrystus Król - nasza nadzieja
23 listopada, Niepokalanów - czuwanie modlitewne w wigiię uroczystości Chrystusa Króla.
Czytaj dalej...