Podwójny Jubileusz
27.05.2023Bogata historia Teresina nierozerwalnie jest związana z "franciszkańskim klasztorem, postacią św. Maksymiliana Kolbego, czy «Rycerzem Niepokalanej, którego nakład w chwilach świetności osiągał milion egzemplarzy" - napisał portal informacyjny tusochaczew.pl. Stąd cieszy obecność tego dnia na Eucharystii w bazylice niepokalanowskiej przedstawicieli Samorządu Gminy i wszystkich, którym leży na sercu dobro Gminy i Boża opieka nad ludźmi tego regionu Polski.
Gwardian Niepokalanowa, o. Mariusz Słowik, w ramach kazania skierował do zebranych słowo, ukazujące związki Gminy z klasztorem i osobą św. Maksymiliana Kolbego. Oto obszerne fragmenty z wygłoszonego słowa.
Kiedy pielgrzym czy turysta wysiada na stacji Teresin-Niepokalanów, zauważa figurę MB Niepokalanej z dwunastoma gwiazdami I postumentem w kształcie orła, ufundowaną w 1936 r. przez Wydawnictwo "Milicji Niepokalanej". Przyjeżdżający do Niepokalanowa pielgrzymi już na stacji kolejowej spotykali się z Matką Bożą. Zatrzymywali się przed figurą, modlili się, składali kwiaty. Również okoliczni mieszkańcy, wyruszający w podróż, modlili się przed figurą, prosząc o szczęśliwy jej przebieg oraz szczęśliwy powrót [...]. To z tej stacji miały początek liczne podróże Założyciela Niepokalanowa. Uwiarygadnia to obecność ławki z Ojcem Maksymilianem i teczką podróżną.
Nie ulega wątpliwości, że założenie Niepokalanowa, ożywiło znaczenie i rozwój Gminy. A zaczęło się od postawienia niewielkiej figurki MB Niepokalanej na terenie klasztoru w roku 1927, następnie przez powstanie nowych budynków, drukarni, wydawnictwa i Radia Niepokalanów. [...] Jak przed II wojną światową przybywali tutaj znani goście z Polski i zagranicy [...], ze względu na niezwykłość klasztoru i pisma drukowane, tak po wojnie zaczęli licznie przybywać pielgrzymi. [...]
Jesteśmy związani z Gminą... O. Prowincjał [Grzegorz Bartosik] tutaj wychowywał się. Osobiście do Niepokalanowa - do Niższego Seminarium - przybyłem w 1977 r., więc w 4 lata od powstania Gminy. Ucząc się tutaj, później powracając trzy razy do klasztoru widziałem rozwój Gminy. Pamiętam wiele drewnianych szarych domów, szare ulice, a w miejscach wielu obecnych domów były pola. Nie można było spacerować koło Teresinki, jak dziś. Powstały nowe szkoły, ośrodki kultury, miejsca rekreacyjne [...].
Szczególnym wydarzeniem dla klasztoru i Gminy była wizyta św. Jana Pawła II 40 lat temu. Gmina Teresin bardzo przychylnie i aktywnie włączyła się w przygotowania do papieskiej wizyty. Ówczesne media pomijały Niepokalanów, wymieniając Teresin jako miejsce spotkania z papieżem, stąd zaszczyt wizyty spadł na Gminę. Poczta w Teresinie zadbała o filatelistyczną galanterię ze znaczkami i okolicznościowym stemplem. Pokaźny przydział tych jednostek udostępniono klasztorowi. W duchu wdzięczności i zaszczytu Gmina Teresin nadała Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Obywatela Gminy Teresin. Miałem to szczęście wręczyć je Ojcu Świętemu z przedstawicielami Gminy.
Na terenie Gminy gościły takie znane osoby, jak św. Matka Teresa z Kalkuty, kard. Józef Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), prezydent RP Andrzej Duda i wielu innych. [...]
Św. Maksymilian jako dobry pasterz karmił ludzi słowem Bożym, "Rycerzem Niepokalanej", swoim przykładem. Dzisiaj czyni to Kościół, klasztor, ale jest to również zadaniem Gminy, choć w innym materialnym wymiarze zaspokajania potrzeb. Paść kogoś w języku biblijnym to kogoś nasycić: dać duchową i materialną strawę. Gmina i klasztor, jako dwie autonomiczne instytucje - państwowa i kościelna - w jedności powinny współpracowac dla dobra mieszkańców, dobra wspólnego. Mają służyć mieszkańcom, klasztor od strony duchowej, a Gmina od strony materialnej [...].
Pięknym wyrazem współpracy jest Stowarzyszenie Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbego, utworzony w 2005 r., dzięki porozumieniu i współpracy czterech samorządów: Zduńskiej Woli, Pabianic, Teresina i Oświęcimia. Celem działalności Związku jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć związanych ze św. Maksymilianem, promując miejsca związane z jego życiem, nauczaniem i dziełem.
[...] Od św. Maksymiliana możemy uczyć się organizowania dobrej przyszłości. Niech On będzie wzorem [...].
Uroczysta gala odbyła się w "Kuźni Napoleońskiej", nieopodal klasztoru. "Wśród zaproszonych [gości] pojawił się premier Waldemar Pawlak, a także Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, który w imieniu prezydenta odznaczył zasłużonych". Wiceminister wspomniał, że jako 9-letni Maciek "którego mama zabrała na tę piękną uroczystość... widziałem tam prawie milion ludzi. Tak święty Jan Paweł II jednoczył nas wszystkich w czasie komunizmu" (za: tusochaczew.pl).
O. Piotr M. Lenart OFMConv
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Przeczytaj także
22.04.2023
40 lat temu
Obchody 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Niepokalanowie Niedziela, 18 czerwca 2023 r.21.04.2023
Jan Paweł II w Niepokalanowie
18 czerwca 1983 r.Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...