50. rocznica beatyfikacji Ojca Maksymiliana
20.10.2021Podczas homilii Ojciec Prowincjał przypomniał, że papież Paweł VI ukazał św. Maksymiliana przede wszystkim jako wzór współczesnego kapłana. Kaznodzieja sam był świadkiem beatyfikacji i wspomniał o tym wydarzeniu - pierwszej po II wojnie światowej beatyfikacji Polaka. Od tego dnia Niepokalanów zaczął istnieć jako ośrodek kultu i sanktuarium. Prowincjał przypomniał, że podczas beatyfikacji Ojca Maksymiliana w Rzymie trwał synod biskupi na temat kapłaństwa. Papież Paweł VI specjalnie dokonał tej beatyfikacji podczas synodu, by pokazać przykład prawdziwego, gorliwego kapłaństwa. Również obecnie Kościół powszechny i Kościół w Polsce rozpoczął nowy synod, którego zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie, co mamy uczynić, aby Kościół był skutecznym narzędziem ewangelizacji. "Dziś od św. Maksymiliana możemy uczyć się, co znaczy reformować Kościół, co znaczy odbudowywać Kościół, co znaczy na nowo rozpalić gorliwość apostolską w Kościele" - zaznaczył kaznodzieja. Następnie o. Grzegorz porównał życie św. Franciszka i św. Maksymiliana w trzech aspektach: spotkania z Bogiem, spotkania z człowiekiem i przyjęcia misji. "Św. Maksymilian daje nam przykład, że aby odnawiać Kościół musimy zacząć od siebie, musimy zacząć od modlitwy". Kaznodzieja zauważył, że każda odnowa Kościoła musi mieć za cel dobro człowieka, by druga osoba żyła w stanie łaski uświęcającej. Kaznodzieja zadał na koniec pytanie do zebranych o gorliwość apostolską, o naszą miłość do Boga, do Niepokalanej i do drugiego człowieka.
Po Eucharystii popłynęły gorące słowa modlitwy zawierzenia Niepokalanej dzieł Prowincji, wszystkich klasztorów i Rycerstwa Niepokalanej, "byśmy mogli stać się solą dla ziemi... Niepokalana, w Tobie jaśnieje pełnia łaski..., jesteś drogą naszej odnowy..., Ty najlepiej znasz Boże drogi. Tobie więc oddajemy się, abyś się stała naszą Przewodniczką".
Po Mszy św. uczestnicy jubileuszu przeszli pod pomnik Świętego, na placu przed bazyliką, by złożyć symboliczny bukiet kwiatów.
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...