MARYJA!

Św. Franciszek wyprasza łaski dla Niepokalanowa

Św. Franciszek wyprasza łaski dla Niepokalanowa

blue line
W 2002 r. klasztor Niepokalanów wzbogacił się nowym dziełem włoskiego artysty Luigi Latini De Marchi.

Dzieło, zatytułowane: San Francesco implorante grazie su Niepokalanow ("Święty Franciszek wypraszający łaski dla Niepokalanowa"), powstało w 2002 r. Rozmiar obrazu jest niebagatelna, bo 300×200 cm. Obraz został namalowany na płótnie farbami olejnymi i obecnie można go podziwiać w nowym budynku Biblioteki i Archiwum klasztornego. Samo dzieło artysta wykonał jako swoiste wotum wdzięczności i miłości dla dwóch wielkich świętych, Franciszka i Maksymiliana.

Luigi Latini De Marchi ur. 22 lutego 1927 r. w Treviso we Włoszech. Swoje prace wzorował na twórczości znanych weneckich mistrzów. Miał niezwykły dar do dobierania i bawienia się kolorami, co uwidoczniło się w jego dziełach. Twórczość wielkich mistrzów weneckich fascynowała malarza od młodości. Zadebiutował jako artysta-malarz podczas wystawy sztuki w 1956 r. w Malvasia Palazzo w Bolonii. W ciągu zaledwie czterech dni sprzedano wszystkie z 35 jego obrazów. Znany jest także jako reżyser, scenograf, scenarzysta, kostiumograf, pisarz, eseista i malarz. Artysta pochodzący z Treviso, swoje filmy reżyserował pod pseudonimami: Louis Mané, Luigi Demar, John Mc Warriol. Zmarł 22 lipca 2020 r. w wieku 93 lat.

Święty Franciszek wypraszający łaski dla Niepokalanowa (mal. Luigi Latini De Marchi)
Święty Franciszek wypraszający łaski dla Niepokalanowa
(mal. Luigi Latini De Marchi).

Obraz Luigiego nawiązuje stylem do włoskiego malarstwa z przełomu XVII i XVIII w. Ukazana jest na nim Maryja jako Wniebowzięta, ale jednocześnie jako Niepokalana. Twarz Maryi skierowana jest na ziemię, konkretnie na niepokalanowski klasztor. Jej rozłożone dłonie - podobnie jak na Cudownym Medaliku - symbolizują pośrednictwo łask, co podkreślone jest jasną poświatą wokół Jej postaci.

Św. Franciszek, mimo że klęczy przed "Damą swego serca" – Najświętszą Dziewicą Maryją, nie patrzy na Nią, ale na Niepokalanów, dodatkowo wskazuje palcem, jakby prosił, aby Niepokalana wzięła pod swoją opiekę tę nową "Porcujnkulę" polskiej ziemi. Prośba św. Franciszka o łaski dla Zagrody Niepokalanej ma swoje uzasadnienie również w tym, że jego duchowy syn, św. Maksymilian M. Kolbe, jest nie tylko prawdziwym jego uczniem i naśladowcą, ale został nazwany "Franciszkiem XX wieku".

Nad samym Niepokalanowem niebieski obłok spowija klasztor, tak jakby Niepokalana odpowiedziała na prośby Biedaczyny z Asyżu i ukazała, że to miejsce jest Jej szczególnie drogie, jako "nowy Nazaret na ziemi".

Wymowne są także postacie aniołów, którzy jako opiekunowie krążą nad klasztorem.

Autor w swoim dziele chciał podkreślić, że Niepokalanów jest jak "Porcjunkula" – miejscem szczególnej czci Maryi, miejscem wybranym, zaś św. Maksymilian jest najwierniejszym synem św. Franciszka i przykładem dla franciszkanów na nasze współczesne czasy.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Archiwum Niepokalanowa


Bolesna Matka
Bolesna Matka

Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..

Więcej

Męczennica w duchu
Męczennica w duchu

O męczeństwie Dziewicy Maryi mówi zarówno proroctwo Symeona, jak też samo opowiadanie o męce Pana. "Oto Ten - powiedział o Dziecięciu starzec Symeon - przeznaczony jest na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę - zwrócił się do Maryi - przeniknie miecz".

Więcej

Działalność wydawnicza

#OddaniNaMaxa

Sezon 3 spotkań MI on-line w duchowości św. Maksymiliana. Czwartek, 21 września - FunJob 28WRZ 2023. Bądź MARYJNY!

Czytaj dalej...
Maksymilianalia 2023

23 września - Niepokalanów, VIII Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich - w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika...

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

7 października, Niepokalanów - zawierzenia, świadectwa, konferencja o Maryi w Apokalipsie, spektakl taneczny.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ