MARYJA!

Św. Franciszek wyprasza łaski dla Niepokalanowa

Św. Franciszek wyprasza łaski dla Niepokalanowa

blue line
W 2002 r. klasztor Niepokalanów wzbogacił się nowym dziełem włoskiego artysty Luigi Latini De Marchi.

Dzieło, zatytułowane: San Francesco implorante grazie su Niepokalanow ("Święty Franciszek wypraszający łaski dla Niepokalanowa"), powstało w 2002 r. Rozmiar obrazu jest niebagatelna, bo 300×200 cm. Obraz został namalowany na płótnie farbami olejnymi i obecnie można go podziwiać w nowym budynku Biblioteki i Archiwum klasztornego. Samo dzieło artysta wykonał jako swoiste wotum wdzięczności i miłości dla dwóch wielkich świętych, Franciszka i Maksymiliana.

Luigi Latini De Marchi ur. 22 lutego 1927 r. w Treviso we Włoszech. Swoje prace wzorował na twórczości znanych weneckich mistrzów. Miał niezwykły dar do dobierania i bawienia się kolorami, co uwidoczniło się w jego dziełach. Twórczość wielkich mistrzów weneckich fascynowała malarza od młodości. Zadebiutował jako artysta-malarz podczas wystawy sztuki w 1956 r. w Malvasia Palazzo w Bolonii. W ciągu zaledwie czterech dni sprzedano wszystkie z 35 jego obrazów. Znany jest także jako reżyser, scenograf, scenarzysta, kostiumograf, pisarz, eseista i malarz. Artysta pochodzący z Treviso, swoje filmy reżyserował pod pseudonimami: Louis Mané, Luigi Demar, John Mc Warriol. Zmarł 22 lipca 2020 r. w wieku 93 lat.

Święty Franciszek wypraszający łaski dla Niepokalanowa (mal. Luigi Latini De Marchi)
Święty Franciszek wypraszający łaski dla Niepokalanowa
(mal. Luigi Latini De Marchi).

Obraz Luigiego nawiązuje stylem do włoskiego malarstwa z przełomu XVII i XVIII w. Ukazana jest na nim Maryja jako Wniebowzięta, ale jednocześnie jako Niepokalana. Twarz Maryi skierowana jest na ziemię, konkretnie na niepokalanowski klasztor. Jej rozłożone dłonie - podobnie jak na Cudownym Medaliku - symbolizują pośrednictwo łask, co podkreślone jest jasną poświatą wokół Jej postaci.

Św. Franciszek, mimo że klęczy przed "Damą swego serca" – Najświętszą Dziewicą Maryją, nie patrzy na Nią, ale na Niepokalanów, dodatkowo wskazuje palcem, jakby prosił, aby Niepokalana wzięła pod swoją opiekę tę nową "Porcujnkulę" polskiej ziemi. Prośba św. Franciszka o łaski dla Zagrody Niepokalanej ma swoje uzasadnienie również w tym, że jego duchowy syn, św. Maksymilian M. Kolbe, jest nie tylko prawdziwym jego uczniem i naśladowcą, ale został nazwany "Franciszkiem XX wieku".

Nad samym Niepokalanowem niebieski obłok spowija klasztor, tak jakby Niepokalana odpowiedziała na prośby Biedaczyny z Asyżu i ukazała, że to miejsce jest Jej szczególnie drogie, jako "nowy Nazaret na ziemi".

Wymowne są także postacie aniołów, którzy jako opiekunowie krążą nad klasztorem.

Autor w swoim dziele chciał podkreślić, że Niepokalanów jest jak "Porcjunkula" – miejscem szczególnej czci Maryi, miejscem wybranym, zaś św. Maksymilian jest najwierniejszym synem św. Franciszka i przykładem dla franciszkanów na nasze współczesne czasy.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Archiwum Niepokalanowa


NMP z Guadalupe
NMP z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.

Więcej

Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Loreto, sanktuarium Świętego Domku

Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.

Więcej

Niepokalane Poczęcie
Niepokalane Poczęcie

Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Więcej

Działalność wydawnicza

Oddaj się Maryi!

4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.

Czytaj dalej...
Rekolekcje na koniec roku

27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".

Czytaj dalej...
Sztafeta w intencji Polski

11-12 stycznia - modlitwa różańcowa za Polskę i Polaków.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ