Msza a ideał rycerski
23.09.2021W czerwcu 1918 r. pisał: "Świętość potrzebna do odprawiania Mszy świętej". A w dwa lata później, już jako kapłan: "Pół dnia dziękczynienia, pół przygotowania do Komunii świętej", przy czym przygotowanie i dziękczynienie rozumiał też jako "dobre wypełnienie obowiązków". W dziękczynieniu bezpośrednim nie zapominał, by Jezusowi "powiedzieć, co boli, poradzić się". Pamiętał też o dobrej intencji, na którą położył nacisk św. Pius X, wydając dekret o częstej Komunii świętej.
"Jedną z najlepszych intencji - notował jako kleryk - jest gorące pragnienie nabrania siły, wzmocnienia się dla łatwiejszego wypełnienia woli Bożej".
Św. Maksymilian chciał, by przy ołtarzu towarzyszyła mu Matka Najświętsza. "Niepokalana - pisał w czerwcu 1918 r., w sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa - zna sekret połączenia się najściślejszego z Sercem Pana Jezusa". W wigilię Bożego Narodzenia 1918 r. notował: "Przyjmuj Pana Jezusa w Komunii świętej i wszystko z rąk Jego z pokorną dyspozycją Najświętszej Maryi Panny przy Zwiastowaniu: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego»".
Znamienne jest postanowienie św. Maksymiliana, uczynione podczas medytacji w ostatnim dniu pierwszego roku kapłaństwa: "Niech Pan Jezus żyje w tobie. Miłość Pana Jezusa przez miłość bratnią, aby Pan Jezus żył i królował we wszystkich. MI". Wiedział, że żyjąc Jezusem, mocą Jego łaski i według Jego wzoru jak Niepokalana, będzie skutecznie promieniował na otoczenie i wpływał na cały świat, zdobywając go dla Serca Jezusowego. Urzeczywistni w ten sposób najłatwiej ideał Rycerstwa Niepokalanej.
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...