Msza a ideał rycerski
23.09.2021W czerwcu 1918 r. pisał: "Świętość potrzebna do odprawiania Mszy świętej". A w dwa lata później, już jako kapłan: "Pół dnia dziękczynienia, pół przygotowania do Komunii świętej", przy czym przygotowanie i dziękczynienie rozumiał też jako "dobre wypełnienie obowiązków". W dziękczynieniu bezpośrednim nie zapominał, by Jezusowi "powiedzieć, co boli, poradzić się". Pamiętał też o dobrej intencji, na którą położył nacisk św. Pius X, wydając dekret o częstej Komunii świętej.
"Jedną z najlepszych intencji - notował jako kleryk - jest gorące pragnienie nabrania siły, wzmocnienia się dla łatwiejszego wypełnienia woli Bożej".
Św. Maksymilian chciał, by przy ołtarzu towarzyszyła mu Matka Najświętsza. "Niepokalana - pisał w czerwcu 1918 r., w sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa - zna sekret połączenia się najściślejszego z Sercem Pana Jezusa". W wigilię Bożego Narodzenia 1918 r. notował: "Przyjmuj Pana Jezusa w Komunii świętej i wszystko z rąk Jego z pokorną dyspozycją Najświętszej Maryi Panny przy Zwiastowaniu: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego»".
Znamienne jest postanowienie św. Maksymiliana, uczynione podczas medytacji w ostatnim dniu pierwszego roku kapłaństwa: "Niech Pan Jezus żyje w tobie. Miłość Pana Jezusa przez miłość bratnią, aby Pan Jezus żył i królował we wszystkich. MI". Wiedział, że żyjąc Jezusem, mocą Jego łaski i według Jego wzoru jak Niepokalana, będzie skutecznie promieniował na otoczenie i wpływał na cały świat, zdobywając go dla Serca Jezusowego. Urzeczywistni w ten sposób najłatwiej ideał Rycerstwa Niepokalanej.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...