MARYJA!

Msza a ideał rycerski

Msza a ideał rycerski

blue line
Ojciec Kolbe starał się godnie przygotować do Mszy św. i wykorzystać należycie jej owoce.

W czerwcu 1918 r. pisał: "Świętość potrzebna do odprawiania Mszy świętej". A w dwa lata później, już jako kapłan: "Pół dnia dziękczynienia, pół przygotowania do Komunii świętej", przy czym przygotowanie i dziękczynienie rozumiał też jako "dobre wypełnienie obowiązków". W dziękczynieniu bezpośrednim nie zapominał, by Jezusowi "powiedzieć, co boli, poradzić się". Pamiętał też o dobrej intencji, na którą położył nacisk św. Pius X, wydając dekret o częstej Komunii świętej.

"Jedną z najlepszych intencji - notował jako kleryk - jest gorące pragnienie nabrania siły, wzmocnienia się dla łatwiejszego wypełnienia woli Bożej".

Św. Maksymilian chciał, by przy ołtarzu towarzyszyła mu Matka Najświętsza. "Niepokalana - pisał w czerwcu 1918 r., w sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa - zna sekret połączenia się najściślejszego z Sercem Pana Jezusa". W wigilię Bożego Narodzenia 1918 r. notował: "Przyjmuj Pana Jezusa w Komunii świętej i wszystko z rąk Jego z pokorną dyspozycją Najświętszej Maryi Panny przy Zwiastowaniu: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego»".

Znamienne jest postanowienie św. Maksymiliana, uczynione podczas medytacji w ostatnim dniu pierwszego roku kapłaństwa: "Niech Pan Jezus żyje w tobie. Miłość Pana Jezusa przez miłość bratnią, aby Pan Jezus żył i królował we wszystkich. MI". Wiedział, że żyjąc Jezusem, mocą Jego łaski i według Jego wzoru jak Niepokalana, będzie skutecznie promieniował na otoczenie i wpływał na cały świat, zdobywając go dla Serca Jezusowego. Urzeczywistni w ten sposób najłatwiej ideał Rycerstwa Niepokalanej.

Teresa M. Michałek, FN / red.


Sobota wszystkich sobót
Sobota wszystkich sobót

Jeśli zapytamy, kogo w szczególny sposób czcimy w sobotę, raczej nie będzie miał problemu z odpowiedzią nawet przeciętnie wierzący katolik. Różańce, litanie, wotywne Msze ku czci Najśw. Maryi Panny, dedykowane Jej nabożeństwa, szczególnie to pierwszosobotnie - mocno utrwalają w pamięci Maryjny wymiar każdej soboty.

Więcej

Zwiastowanie Maryi Pannie
Zwiastowanie Maryi Pannie

Kościół czci tajemnicę Wcielenia Syna Bożego osobnym świętem, 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto to obchodzono w Kościele Wschodnim w VI w. W Kościele Zachodnim wprowadzono je w VII w.

Więcej

Działalność wydawnicza

Margaretki 2024

27 kwietnia - VII Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz grup i wspólnot modlących się za kapłanów.

Czytaj dalej...
Post Daniela

29 kwietnia - 5 maja, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

4 maja, Niepokalanów - zawierzenia, świadectwa, Gość: Wiesława Kowalska, Modlitwa ekspiacyjna za grzechy przeciwko życiu.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ