Ku pamięci duchownych niezłomnych
25.10.202219 października - dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny. W tym roku czcimy ten dzień 23 października. Spotkanie zorganizowali Franciszkanie oraz Fundacja Rajd Katyński.
W niepokalanowskiej bazylice była sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Marek Kiedrowicz - franciszkanin, kapelan Rajdu Katyńskiego. Słowo Boże wygłosił o. Ignacy Kosmana z klasztoru Niepokalanów.
Po Mszy św. zostały złożone kwiaty przy pomniku św. Maksymiliana. Następnie pielgrzymką uczestnicy spotkania udali się na klasztorny cmentarz, by złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie kapelana V Wileńskiej Brygady AK ks. Aleksandra Grabowskiego. Ks. Aleksander, zagrożony aresztowaniem podczas II wojny światowej, został ukryty, a potem trafił do V Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" jako kapelan. Po wojnie trafił do Niepokalanowa i tu zmarł, stąd też jego grób znajduje się na niepokalanowskim cmentarzu.
Po południu można było wysłuchać prelekcji dra Roberta Zadury - historyka. W bardzo barwny sposób przypominał on postać bł. ks. Wincentego Frelichowskiego - męczennika, duszpasterza harcerstwa. Prelegent oparł się na wielu fotografiach, jakie zachowały się, mimo zawieruchy wojennej. Prelegent zwrócił uwagę, że świętych łączy kilka cech, jak: dom rodzinny, formacja, modlitwa, ale przede wszystkim Jezus Chrystus. "Oni zakochani w Sercu Pana Jezusa są w stanie ofiarować swoje życie dla innych... Miłości nie dało się zabić. Ona wyjdzie z tego piekła na ziemi... Z Bogiem, z największego zła wyjdzie dobro... Święci i ich świadectwo to duchowa szczepionka dla nas, którzy jesteśmy w drodze" - zakończył prelekcję dr Zadura.
Na zakończenie można było obejrzeć film autorstwa Krzysztofa Nowaka "Jan Paweł II - Znak Sprzeciwu". Po filmie miała miejsce dyskusja z udziałem reżysera i autora scenariusza.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
16 stycznia, 19:10 - FunJob: Jak Maryja, czyli całość życia katolickiego, ciąg dalszy - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Jubileusz Odkupienia 2033
2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.
Czytaj dalej...