Ku pamięci duchownych niezłomnych
25.10.202219 października - dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny. W tym roku czcimy ten dzień 23 października. Spotkanie zorganizowali Franciszkanie oraz Fundacja Rajd Katyński.
W niepokalanowskiej bazylice była sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Marek Kiedrowicz - franciszkanin, kapelan Rajdu Katyńskiego. Słowo Boże wygłosił o. Ignacy Kosmana z klasztoru Niepokalanów.
Po Mszy św. zostały złożone kwiaty przy pomniku św. Maksymiliana. Następnie pielgrzymką uczestnicy spotkania udali się na klasztorny cmentarz, by złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie kapelana V Wileńskiej Brygady AK ks. Aleksandra Grabowskiego. Ks. Aleksander, zagrożony aresztowaniem podczas II wojny światowej, został ukryty, a potem trafił do V Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" jako kapelan. Po wojnie trafił do Niepokalanowa i tu zmarł, stąd też jego grób znajduje się na niepokalanowskim cmentarzu.
Po południu można było wysłuchać prelekcji dra Roberta Zadury - historyka. W bardzo barwny sposób przypominał on postać bł. ks. Wincentego Frelichowskiego - męczennika, duszpasterza harcerstwa. Prelegent oparł się na wielu fotografiach, jakie zachowały się, mimo zawieruchy wojennej. Prelegent zwrócił uwagę, że świętych łączy kilka cech, jak: dom rodzinny, formacja, modlitwa, ale przede wszystkim Jezus Chrystus. "Oni zakochani w Sercu Pana Jezusa są w stanie ofiarować swoje życie dla innych... Miłości nie dało się zabić. Ona wyjdzie z tego piekła na ziemi... Z Bogiem, z największego zła wyjdzie dobro... Święci i ich świadectwo to duchowa szczepionka dla nas, którzy jesteśmy w drodze" - zakończył prelekcję dr Zadura.
Na zakończenie można było obejrzeć film autorstwa Krzysztofa Nowaka "Jan Paweł II - Znak Sprzeciwu". Po filmie miała miejsce dyskusja z udziałem reżysera i autora scenariusza.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Życzenia świąteczne
Pasterze udali się pośpiesznie do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę (Łk 2,16).
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
11/12 stycznia - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...