MARYJA!

Trzy sposoby naśladowania Niepokalanej

Trzy sposoby naśladowania Niepokalanej

blue line
Grudniowe Oddaj się Maryi w niepokalanowskim sanktuarium odbyło się w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. 70 lat temu w kościele niepokalanowskim sprawowana była pierwsza Eucharystia.

Kolejne spotkanie Oddaj się Maryi w niepokalanowskim sanktuarium odbyło się w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Ciekawostką jest fakt, że w tym dniu 70 lat temu w kościele niepokalanowskim sprawowana była pierwsza Eucharystia, mimo że - jak to często bywa - sama konsekracja kościoła miała miejsce w innym czasie.

Odpowiedzialny za spotkanie o. Mirosław Kopczewski przypomniał zebranym m.in. 4 warunki nabożeństwa fatimskiego, na które składają się: spowiedź święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi, Komunia święta wynagradzająca, odmówienie jednej części Różańca świętego oraz 15 minut rozmyślania nad wybrana tajemnicą różańcową.

Konferencję w tym dniu wygłosił o. Michał Chaciński. Przypomniał on, że tam, gdzie dzieją się ważne rzeczy, tam też jest i szatan, który próbuje mącić i przeszkadzać. Prelegent zapytał zebranych, czym jest zawierzenie i po co się zawierzamy Matce Bożej? "Czy tylko, jak bogaty ewangeliczny młodzieniec, szukamy siebie i swoich potrzeb, swojego samozadowolenia?" - zastanawiał się o. Michał. W dalszej części konferencji kapłan zwrócił uwagę na to, że nieraz trzeba zaufać Bogu tak, jak ufamy lekarzom, gdy jesteśmy chorzy. Franciszkanin zwrócił też uwagę na potrzebę nawrócenia oraz uzdrowienie duszy. "Nie powinniśmy przychodzić na te spotkania szukając cudów, gdyż każdy ma inną drogę do Chrystusa - kontynuował o. Michał. - Najważniejsze jest nasze zjednoczenie z Chrystusem. Nie ma Ewangelii sukcesu istnieje tylko Ewangelia krzyża. Choroba i trudności to wielkie błogosławieństwo, gdyż wtedy współcierpimy z Jezusem. O wiele większą łaską jest łaska umocnienia w cierpieniu, niż samo uzdrowienie". W dalszej części konferencji kapłan zwrócił uwagę na owoce, które przynosi udział w Uczcie eucharystycznej. "Najważniejsze jest uzdrowienie duszy, nauczmy się ofiarowywać swoje cierpienie wraz z Chrystusem na krzyżu" - zakończył o. Michał.

W tym dniu homilie wygłosił o. Mirosław Adaszkiewicz - kustosz niepokalanowskiego sanktuarium. Kustosz w kazaniu, opierając się na Pismach Ojca Maksymiliana, zwrócił uwagę na trzy aspekty naszego życia: zjednoczenie z Jezusem na wzór Maryi; niesienie Jezusa innym, tak jak czyniła to Matka Boża oraz bezinteresowna miłość do każdego człowieka.

Po Eucharystii oraz odmówieniu Różańca świętego z 15-minutowym rozważaniem nad jedną tajemnicą, ponad 100 osób oddało się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana, włączając się w szeregi Rycerstwa Niepokalanej. Po Eucharystii każdy mógł skorzystać z gościnności niepokalanowskich franciszkanów i zjeść ciepły posiłek pochodzący z klasztornej kuchni. Jedną z ostatnich części spotkania była konferencja dla chętnych Wincentego Łaszewskiego nt. Godziny Łaski.

Oczywiście nie zabrakło świadectw. I tak jedna z pań dała świadectwo dotyczące swojej firmy. "Prowadzimy rodzinną firmę farmakologiczną. Wszystko zaczęło nam się psuć. Myśleliśmy, że na skutek dużej konkurencji będziemy musieli zamknąć działalność. Jednak przez dziwny zbieg okoliczności trafiłam do Niepokalanowa i tu zawierzyłam naszą firmę Matce Bożej. Bardzo szybko otwarliśmy nowy punk, dzięki któremu nasza firma zaczęła się rozwijać i wychodzić z kłopotów finansowych".

Kolejne świadectwo dotyczyło uzdrowienia dziecka, Maksymiliana. Rodzice dziecka, które urodziło się w marcu 2019 r., byli zrozpaczeni, gdyż życie matki i dziecka było zagrożone. Zaraz po zawierzeniu okazało się, że dziecko i matka zostali uzdrowieni i nie istnieje medyczne wyjaśnienie tej sytuacji. Dziecko urodziło się w wyznaczonym czasie i rozwija się prawidłowo".

Kolejna pani mówiła o chorobie nowotworowej. "Choroba była bardzo ciężka. Nawet lekarz mówił o tym, że będzie się za mnie modlił, bo w swoim życiu z tego typu nowotworem spotkał się drugi raz w życiu. Oczywiście zaczęliśmy szturm do nieba. Po pewnym czasie okazało się, że nagle moje wyniki się poprawiły. Lekarz z 30-letnim stażem polecił wykonanie kolejnych badań, gdyż nie mógł uwierzyć. Ostatecznie przeszłam operację, ale nie musiałam przechodzić żadnej chemioterapii czy radiacji".

Uczestnicy usłyszeli jeszcze kilka świadectw, ale przytoczymy fragment ostatniego z nich. "Miałem poważny problem alkoholowy. Pewnej nocy nie mogłem spać, ale po tym śnie w 2012 r., w Boże Ciało, poszedłem do spowiedzi, gdyż nie mogłem sobie z sobą poradzić. Odszedłem od konfesjonału i tak zaczęło się moje nawrócenie. Od tego momentu obiecałem Jezusowi, że nie będę pił i tak się stało. Bez terapii, bez leków, z dnia na dzień, mój problem alkoholowy znikł".

Teresa M. Michałek / red.

Wiadomości

23.03.2022

Ołtarz Świętego Józefa
Wotum wdzięczności za opiekę św. Józefa nad Niepokalanowem.

19.03.2021

Święty Józef w Niepokalanowie Japońskim
Niepokalanowianie uciekali się do opieki św. Józefa i zawsze byli wysłuchani. W polskim Niepokalanowie jest…

18.03.2021

Niepokalanów pod opieką Świętego Józefa
19 marca 1949 r. niepokalanowski klasztor wieczorem w czasie nabożeństwa w klasztornej kaplicy oddał się…

18.03.2022

Święty Józef - wzór rycerza Niepokalanej
Maksymilian Maria Kolbe uczył braci, jak potężnym orędownikiem jest św. Józef i jak wielką czcią…

19.03.2022

Święty Józef Niepokalanowski
Franciszkanie od wieków ukochali św. Józefa Oblubieńca NMP, a św. Maksymilian od początku zachęcał braci…
Czytaj wszystkie

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ