Pod znakiem Maryi
03.08.2020W pierwszy dzień sierpnia odybyło się 46. spotkanie Oddaj się Maryi
. Ograniczenia sanitarne związane z trwającą epidemią sprawiły, że pielgrzymów było nieco mniej, ale nie wpłynęło to na żarliwość ich modlitwy.
W pierwszy dzień sierpnia, w którym wypadła pierwsza sobota, wielu czcicieli Matki Bożej przybyło na 46. spotkanie Oddaj się Maryi
, by na wzór św. Maksymiliana na prośbę Matki Bożej zawierzyć Jej Niepokalanemu Sercu siebie, swoich najbliższych oraz sprawy, z którymi borykają się w codziennym życiu. Ograniczenia sanitarne związane z trwającą wciąż epidemią sprawiły, że pielgrzymów było nieco mniej, ale nie wpłynęło to na żarliwość ich modlitwy.
Kilka słów o Wielkim Zawierzeniu, które będzie trwało od 6 do 22 sierpnia w Niepokalanowie, mówił o. Mirosław Kopczewski - inicjator spotkań. Wikariusz klasztoru podkreślił, jak ważne jest zawierzenie różnych obszarów życia społecznego i narodowego. Prelegent zwrócił uwagę na nieustające ataki na rodzinę i wynikającą z tego powodu konieczność zawierzenia rodzin, ponieważ "normalna rodzina jest potrzebne do prawidłowego rozwoju człowieka". Różnego rodzaju złe, patologiczne wzorce, przykłady agresji i wypaczeń - tak chętnie pokazywane przez media, szczególnie w serialach i telenowelach - negatywnie wpływają na życie dziecka, zauważa o. Mirosław - i to dlatego czasem nie potrafimy sobie radzić z wieloma problemami w dorosłym życiu.
W trakcie konferencji o. Mirosław przypomniał tę część orędzia fatimskiego, w którym jest zawarta prośba poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. "Wszystko, co oddajemy Niepokalanej, to składamy w Jej Sercu, a w tym Sercu mieszka Bóg, więc nie ma do tego przystęp zła" - zauważył prelegent, zachęcając tym samym do oddawania Maryi nie tylko dobrych, ale i złych osób czy rzeczy.
Uczestnicy spotkania usłyszeli także wiele świadectw nt. mocy modlitwy różańcowej, bo "gdy wszystko zawodzi, to Różaniec zawsze przynosi ratunek i pomoc".
Jak zwylke, o oddaniu się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana oraz o możliwości wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej (MI) opowiedział o. Piotr M. Lenart - wiceprezes narodowy MI. Tego dnia, po nabożeństwie wynagradzającym, deklaracje wstąpienia Rycerstwa Niepokalanej złożyło 85 osób.
Przewodniczący Mszy św. o. Michał Chaciński - franciszkanin z Niepokalanowa, mówił o potrzebie życia w czystości. Opierając się na fragmencie Ewangelii, opisującym ścięcie Jana Chrzciciela, kaznodzieja zachęcał do życia według Ewangelii i zasad wiary katolickiej. Przestrzegał także przed źle rozumianą tolerancji czy fałszywym poczuciu miłosierdzia. "Bóg kocha każdego z nas, ale nie oznacza to, że nie musimy podjąć trudu drogi nawrócenia - zaznaczył kaznodzieja. - Bóg kocha grzesznika, ale czy grzesznik kocha Boga? - to pytanie, które każdy powinien sobie zadać?" - mówił o. Michał.
Homilia [18:39 - 36:51]
Po zawierzeniu siebie samych i swoich najbliższych Niepokalanej, popłynęła ufna modlitwa różańcowa oraz 15-minutowe rozważanie tajemnicy różańcowej, które poprowadził o. Piotr M. Lenart. O. Wiceprezes MI poprosił Niepokalaną Wszechpośredniczkę łask m.in. o to, aby - jak uchroniła swój Niepokalanów przez zarażeniem koronawirusem, tak ochraniała wszystkich, którzy pprzybywją do Niepokalanowa, nie tylko przed chorobami ciała, ale także przed "błędnymi naukami, przed zagubieniem duszy", aby w Niepokalanowie umysły i serca napełniały się światłem Bożej prawdy.
Rozważanie [1:50:52 - 2:02:05]
Po południu konferencję nt. "cudu nad Wisłą" wygłosiła Ewa Storożyńska - autorka książek historyczno-religijnych, m.in. nagrodzonej przez historyków polskich monografii Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą 1920 r.
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
5 października, Niepokalanów - 96. spotkanie: świadectwa, konferencje, goście: o. M. Kiedrowicz, Ireneusz i Ewa Rogala.
Czytaj dalej...Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...