Pod znakiem Maryi
03.08.2020W pierwszy dzień sierpnia odybyło się 46. spotkanie Oddaj się Maryi
. Ograniczenia sanitarne związane z trwającą epidemią sprawiły, że pielgrzymów było nieco mniej, ale nie wpłynęło to na żarliwość ich modlitwy.
W pierwszy dzień sierpnia, w którym wypadła pierwsza sobota, wielu czcicieli Matki Bożej przybyło na 46. spotkanie Oddaj się Maryi
, by na wzór św. Maksymiliana na prośbę Matki Bożej zawierzyć Jej Niepokalanemu Sercu siebie, swoich najbliższych oraz sprawy, z którymi borykają się w codziennym życiu. Ograniczenia sanitarne związane z trwającą wciąż epidemią sprawiły, że pielgrzymów było nieco mniej, ale nie wpłynęło to na żarliwość ich modlitwy.
Kilka słów o Wielkim Zawierzeniu, które będzie trwało od 6 do 22 sierpnia w Niepokalanowie, mówił o. Mirosław Kopczewski - inicjator spotkań. Wikariusz klasztoru podkreślił, jak ważne jest zawierzenie różnych obszarów życia społecznego i narodowego. Prelegent zwrócił uwagę na nieustające ataki na rodzinę i wynikającą z tego powodu konieczność zawierzenia rodzin, ponieważ "normalna rodzina jest potrzebne do prawidłowego rozwoju człowieka". Różnego rodzaju złe, patologiczne wzorce, przykłady agresji i wypaczeń - tak chętnie pokazywane przez media, szczególnie w serialach i telenowelach - negatywnie wpływają na życie dziecka, zauważa o. Mirosław - i to dlatego czasem nie potrafimy sobie radzić z wieloma problemami w dorosłym życiu.
W trakcie konferencji o. Mirosław przypomniał tę część orędzia fatimskiego, w którym jest zawarta prośba poświęcenia Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. "Wszystko, co oddajemy Niepokalanej, to składamy w Jej Sercu, a w tym Sercu mieszka Bóg, więc nie ma do tego przystęp zła" - zauważył prelegent, zachęcając tym samym do oddawania Maryi nie tylko dobrych, ale i złych osób czy rzeczy.
Uczestnicy spotkania usłyszeli także wiele świadectw nt. mocy modlitwy różańcowej, bo "gdy wszystko zawodzi, to Różaniec zawsze przynosi ratunek i pomoc".
Jak zwylke, o oddaniu się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana oraz o możliwości wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej (MI) opowiedział o. Piotr M. Lenart - wiceprezes narodowy MI. Tego dnia, po nabożeństwie wynagradzającym, deklaracje wstąpienia Rycerstwa Niepokalanej złożyło 85 osób.
Przewodniczący Mszy św. o. Michał Chaciński - franciszkanin z Niepokalanowa, mówił o potrzebie życia w czystości. Opierając się na fragmencie Ewangelii, opisującym ścięcie Jana Chrzciciela, kaznodzieja zachęcał do życia według Ewangelii i zasad wiary katolickiej. Przestrzegał także przed źle rozumianą tolerancji czy fałszywym poczuciu miłosierdzia. "Bóg kocha każdego z nas, ale nie oznacza to, że nie musimy podjąć trudu drogi nawrócenia - zaznaczył kaznodzieja. - Bóg kocha grzesznika, ale czy grzesznik kocha Boga? - to pytanie, które każdy powinien sobie zadać?" - mówił o. Michał.
Homilia [18:39 - 36:51]
Po zawierzeniu siebie samych i swoich najbliższych Niepokalanej, popłynęła ufna modlitwa różańcowa oraz 15-minutowe rozważanie tajemnicy różańcowej, które poprowadził o. Piotr M. Lenart. O. Wiceprezes MI poprosił Niepokalaną Wszechpośredniczkę łask m.in. o to, aby - jak uchroniła swój Niepokalanów przez zarażeniem koronawirusem, tak ochraniała wszystkich, którzy pprzybywją do Niepokalanowa, nie tylko przed chorobami ciała, ale także przed "błędnymi naukami, przed zagubieniem duszy", aby w Niepokalanowie umysły i serca napełniały się światłem Bożej prawdy.
Rozważanie [1:50:52 - 2:02:05]
Po południu konferencję nt. "cudu nad Wisłą" wygłosiła Ewa Storożyńska - autorka książek historyczno-religijnych, m.in. nagrodzonej przez historyków polskich monografii Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą 1920 r.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...