Ty nas obudziłeś! My cię obronimy
04.04.2023W Niedzielę Palmową, 2 kwietnia, przypadła kolejna rocznica odejścia do Domu Ojca papieża Jana Pawła II. W obliczy licznych ataków na Świętego Papieża, ten dzień maił szczegóły charakter, gdyż nie tylko przypomniano nauczanie i przesłanie, jakże aktualne w dzisiejszych czasach, Papieża Polaka, ale także przepraszano Boga za ataki skierowane przeciw Kościołowi i Świętemu Papieżowi.
Pierwszą część obchodów tego dnia był "Marsz Papieski" z Szymanowa do Niepokalanowa. Rozpoczął się on po uroczystej Mszy św. w kościele w Szymanowie, a zakończył na placu przed bazyliką w Niepokalanowie, obok pomnika św. Jana Pawła II. Inicjatorkami marszu były Siostry Niepokalanki z Szymanowa. Podobne marsze odbyły się w całej Polsce. Jak podkreślili ich organizatorzy, "dziś musimy zmierzyć się z próbami podważenia świętości [Papieża Polaka] i jego zasług dla Kościoła i Ojczyzny. Przejdźmy więc razem w obronie dobrego imienia Papieża, dając czytelny sygnał, że zarówno jego postać, jak i pozostawione nam dziedzictwo, wciąż stanowią drogowskazy na ścieżce dorastania do pełni człowieczeństwa i prowadzą nas na drodze wiary". Hasłem marszu były słowa: "Ty nas obudziłeś! My cię obronimy".
Wieczorem w niepokalanowskim sanktuarium odbył się "Wieczór Papieski", podczas którego można było wysłuchać wybranych fragmentów z przemówień papieskich skierowanych do Polaków. Uczestnicy spotkania modlitewnego odmówili przed wystawionym Najśw. Sakramentem modlitwę różańcową o charakterze przebłagalnym, a następnie udali się procesyjnie pod pomnik Jana Pawła II, gdzie w godzinie jego śmierci odśpiewano Apel Jasnogórski.
Obecni na modlitwie pragnęli dać świadectwo ufności wobec św. Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania usłyszeli aktualne treści odnośnie godności życia każdego człowieka i znaczenia instytucji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Jan Paweł II nie był tylko wybitnym Papieżem czy Polakiem, był przede wszystkim przewodnikiem na drodze wiary. Przypominał o wartościach nieprzemijających, na których zbudowana jest cywilizacja ludzka i chrześcijańska. Jego przesłania pozostają aktualne, a ataki tylko ukazują, jak bardzo Jego nauczanie jest niewygodne dla wrogów Kościoła.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Telewizja Niepokalanów
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
5 października, Niepokalanów - 96. spotkanie: świadectwa, konferencje, goście: o. M. Kiedrowicz, Ireneusz i Ewa Rogala.
Czytaj dalej...Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...