Od mentalności biorcy do mentalności dawcy
28.05.2024W drugim cyklu spotkań pogłębiających duchowość MI (DiMI2) uczestnicy mieli za zadanie rozważyć i zastanowić się czym jest i jak odróżnić w sobie samym mentalność biorcy i dawcy. Po konferencji wprowadzającej w tematykę spotkania kilka osób podzieliło się, jak w swoim życiu odróżnia tę mentalność i czego zauważa u siebie więcej, postawy biorcy czy dawcy.
DiMI2 poprowadził o. Piotr M. Lenart OFMConv - redaktor "Rycerza Młodych" oraz stron internetowych niepokalanow.pl i maryjni.pl. W okolicznościowych kazaniach o. Piotr ukazywał kim jest rycerz Niepokalanej i jak żyć oddaniem się Niepokalanej "na maksa" w codzienności. W jednej z konferencji o. Piotr mówił o tym, jak mamy miłować bliźniego i czy w miłości do bliźniego możemy stawiać jakiekolwiek granice.
Po wprowadzeniu w temat trudnej i wymagającej miłości, uczestnicy DiMI mogli podzielić się, jak sprawę "trudnej miłości" rozumieją i realizują w swoim codziennym życiu.
Podczas poszczególnych dni pomocą w pracy nad sobą i "doskonaleniem charakteru" - jak mawiał św. Maksymilian - były specjalnie przygotowane książeczki z materiałami do przemyśleń indywidualnych oraz pogłębienia Słowa Bożego w kontekście tematu spotkania oraz czytań mszalnych przewidzianych przez liturgię Kościoła na poszczególne dni.
Każdego dnia uczestnicy DiMI2 mogli podziękować za dary i łaski, którymi Pan Bóg obdarza każdego człowieka. Podczas celebracji eucharystycznych uczestnicy prosili Ducha Świętego o Jego dary, zastanawiali się, jak budować dom na skale - na Chrystusie i Kościele - oraz jak przyjąć Maryję do swego życia, codziennie ofiarując Jej duchowe róże. W sobotę wzięli udział w Nabożeństwie Trzech Sobót - modlitwie wynagradzjącej za grzechy przeciwko życiu.
W DiMI2 wzięło udział 26 osób, które zapragnęły pogłębić ducha całkowitego i bezgranicznego oddania się Niepokalanej, w tym osoby, które kontynuowały swoją formację z poprzedniego spotkania (DiMI1).
Organizatorem spotkań "Do ideału MI" (DiMI) jest Fundacja Niepokalanej, a adresowane są do każdej osoby, która chce pogłębić ideę całkowitego oddania się Niepokalanej w duchu Rycerstwa Niepokalanej (MI), założonego przez św. Maksymiliana M. Kolbego.
Uzupełnieniem spotkania jest Nowenna Jubileuszu Odkupienia, przygotowująca do świętowania Roku Odkupienia w 2033 r. W pierwszym roku Nowenny, podzielonej na cztery części, poprzez modlitwę i litanię nowennową, w drugiej jej części, przy wystawionym Najśw. Sakramencie, rozważano temat: "Człowiek w Tajemnicy Odkupienia" oraz odmówiono Akt zawierzenia Ojczyzny.
Następne cykle DiMI odbędą się we wrześniu oraz w listopadzie br. w Niepokalanowie, miejscu obranym przez św. Maksymiliana do szerzenia czci Matki Bożej i uczenia się od Niej życia całkowicie oddanego Bogu, jak Ona, Służebnica Pańska. Więcej na temat DiMI można znaleźć na stronie www.niepokalanow.pl/dimi. Natomiast o Nowennie Jubileuszu Odkupienia informacje znajdują się na stronie www.niepokalanow.pl/jubileusz2033
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...