Duchowe SPA
08.02.2022W dalszej części wprowadzenia o. Piotr M. Lenart przybliżył czym jest Rycerstwo Niepokalanej (MI), założone przez św. Maksymiliana oraz przybliżył warunki przynależności do MI. Zauważył, że najważniejszym i głównym warunkiem jest tylko nasza wola całkowitego należenia do Marki Bożej, oddania Jej swego życia. Po Eucharystii o. Piotr poprowadził modlitwę różańcową oraz 15-minutowe rozważanie nad tajemnicą radosną Odnalezienia Pana Jezusa w świątyni w ramach nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.
Tradycyjnie spotkanie "Oddaj się Maryi" rozpoczął o. Mirosław Kopczewski, odmawiając - za wzorem św. Maksymiliana - trzy razy "Zdrowaś Maryjo". Prowadzący spotkanie mówił o tym, jak wyglądają w praktyce zawierzenia i jak użyć Aktów Zawierzenia. O. Mirosław omówił poszczególne warunki, które powinniśmy wypełnić, by odprawić pierwsze soboty miesiąca i obietnice, które dała Matka Boża tym, którzy takie nabożeństwo odprawiają. Franciszkanin zwrócił uwagę, że najważniejszą intencją podczas odprawiania nabożeństw pierwszych sobót miesiąca jest wynagrodzenie z grzechy, zarówno swoje jak i innych. Prelegent zwrócił uwagę na potrzebę oderwania się od samych siebie, własnego egoizmu i większego skupienia się na innych i na Bogu. Modlitwa pomaga nam w tym, gdyż gdy się modlimy zajmujemy się Bogiem a nie sobą, a wtedy Bóg zaczyna zajmować się nami. "Pierwsza sobota to takie duchowe SPA, to zanurzenie się w Bogu, to całkowita odnowa wewnętrzna - zaznaczył o. Mirosław. - Maryja jako nasza Matka przeżywa ból każdego z nas. Ona jest z nami w każdej sytuacji, również w tyj trudnej" - kontynuował prelegent, zachęcając jednocześnie do odważnego przyjmowania krzyża w naszym życiu. "Maryja jest zawsze pod krzyżem, zawsze ze swoimi dziećmi" - podkreślił o. Mirosław. Tak jak zawsze nie zabrakło osób, które podzieliły się swoim świadectwem działania Boga w konkretnych sytuacjach życia.
Główny punkt comiesięcznego oddania się Niepokalanej stanowi Eucharystia, gdyż to podczas niej łączymy się w sposób najgłębszy z Jezusem i Maryją. Na początku Mszy św. o. Mariusz Słowik - gwardian Niepokalanowa, przywitał zebranych pielgrzymów oraz chór z parafii dzieciątka Jezus z Warszawy, który uświetnił uroczystość. Gwardian Niepokalanowa po Eucharystii zawierzył Matce Bożej wszystkich zebranych na Mszy św.
O. Ireneusz Klimczyk - dyrektor uczelni "Kolbianum", wygłosił słowo Boże. "Najczęściej pierwsze słowo, jakie mówi dziecko, to słowo mama" - zauważył kaznodziejka. W dalszej części kazania Ojciec mówił o tym, że dziecko czuje się bezpieczne, gdyż poznawało przez wiele miesięcy miłość swojej mamy do siebie. Dziecko czuje tę miłość, zarówno gdy jest w łonie, jak i w pierwszych miesiącach swego życia. Każda matka chce szczęścia dla swego dziecka i stara się je dobrze wychować. "My też do naszej Niebieskiej Matki mówimy Mamo, gdyż Ona jest dla nas wzorem wpatrywania się w Jezusa" - kontynuował o. Ireneusz. Podczas homilii kaznodzieja zachęcał do rozpoznania drogi swego powołania oraz o szczególnym powołaniu, jakim jest życie konsekrowane. Świat potrzebuje ludzi ofiarnych, którzy będą pokazywać innym drogę pokory, oddania się Bogu, na wzór Maryi. "Zawsze, jeśli odstawiamy Jezusa na bok, zawsze nasi najbliżsi cierpią, gdyż odrzucamy Jezusa, który jest naszym szczęściem" - kontynuował kaznodzieja. Maryja uczy nas modlitwy, pierwsza Jej modlitwa to słowa w Kanie. Ona z wiarą prosi w naszych potrzebach. "Nie lękajmy się oddać Bogu naszego powołania, naszego życia. Nie jest ważne, co zrobimy, ale nasze trwanie przy Jezusie, aby Jezus był na pierwszym miejscu - podkreślił o. Ireneusz. - Świat potrzebuje, byśmy nie tylko zachwycili się Maryją, ale żyli jak Ona, abyśmy Ją naśladowali. Maryja uczy nas, byśmy nie byli skupieni na samych sobie, ale na drugim człowieku" - zakończył homilię kaznodzieja.
Po Eucharystii i nabożeństwie o. Piotr M. Lenart w sposób uroczysty dokonał przejęcia do Rycerstwa Niepokalanej ponad 60 nowych rycerzy.
Anna Maria Pudełko - specjalistka od duchowości, podzieliła się tym, jak Maryja jest dla nas przykładem zażyłości z Bogiem. Siostra mówiła jak w codzienności żyć z Bogiem, by On był na pierwszym miejscu i byśmy pozwolili Mu działać w naszym życiu.
Następne spotkanie odbędzie się w sobotę, 5 marca br.
Fot. br. Mieczysław Wojtak OFMConv.
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...