Ewangeliczni ojcowie
04.03.2024Podczas Mszy św. w sanktuarium Wszechpośredniczki Łask, gwardian niepokalanowskiego klasztoru o. Mariusz Słowik zauważył, że Wielki Post przypomina o koniczności nawrócenia i modlitwy oraz życia w przyjaźni z Bogiem i z drugim człowiekiem. Ojciec Gwardian zachęcił zebranych, aby na drodze nawrócenia przyjęli do siebie Maryję, aby Jej powierzać wszystkie sprawy, aby to Ona prowadziła nas do Jezusa, swojego Syna, i uczyła, jak iść drogą Ewangelii.
Okolicznościową homilię w tym dniu wygłosił o. Piotr Socha - wikariusz parafii w Niepokalanowie. Kaznodzieja, na podstawie ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym, zachęcił zebranych do modlitwy o nawrócenie nie tylko za "synów marnotrawnych", ale także tych "ewangelicznych ojców". W dalszej części kazania o. Piotr zwrócił uwagę na potrzebę rozmowy, umiejętności słuchania oraz otwartości na ludzi młodych. "Potrzeba tych kluczy bardzo wiele, by dostać się do świata młodego człowieka" - zauważył kaznodzieja. Jednym z kluczy dostania się do świata młodych jest czas, rozmowa, umiejętność słuchania i "owoce tego, co robię w Kościele", czyli świadectwo osobistego nawrócenia i przemiany życia.
Po oddaniu siebie i swoich spraw, Maria Kurowska - poseł na Sejm RP, dokonała uroczystego zawierzenia Matce Bożej naszej Ojczyzny.
Po Mszy św. nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi poprowadził o. Mirosław Korczewski - inicjator spotkań, odmawiając Różaniec święty i rozważając V tajemnicę radosną.
Po nabożeństwie wynagradzającym chętni pielgrzymi mogli przystąpić do Rycerstwa Niepokalanej, założonego przez św. Maksymiliana. Czym jest Rycerstwo Niepokalanej, próbował przybliżyć zebranym o. Piotr M. Lenart. Franciszkanin zauważył, że całkowite oddanie się Niepokalanej jako Jej narzędzie daje nam pokój serca, płynący z przeświadczenia, że jesteśmy w rękach Maryi, naszej najlepszej Matki, która zawsze prowadzi nas do Jezusa. Zaznaczył również, że jedynym motywem działania członków MI jest miłość do Jezusa i do Niepokalanej. Ponadto przypomniał, że najlepiej poznaje się Niepokalaną "mna kolanach", czyli na modlitwie. W tym dniu do MI wstąpiło ok. 20 osób.
Pierwszosobotnie spotkanie zostało poprzedzone konferencją wprowadzającą, którą przeprowadził o. Mirosław Korczewski - inicjator spotkań. Franciszkanin omówił Akt Zawierzenia się Matce Bożej oraz przybliżył, jak w życiu codziennym "wziąć Maryję do siebie", jak św. Jan.
Jednym z najbardziej budujących elementów spotkania są świadectwa osób, które doświadczyły owoców oddania się Niepokalanej.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...