Oddychać niepokalanością
05.12.2022Pierwszosobotnie spotkanie, jak zwykle, rozpoczął konferencją wprowadzającą o. Mirosław Kopczewski - inicjator tego wydarzenia. W kilku słowach przypomniał na czym polega istota nabożeństw pierwszych sobót miesiąca. Zachęcił również do noszenia Cudownego Medalika, przypominając historię jego powstania oraz kilka cudów związanych z tym darem od Niepokalanej.
W tej części spotkania i tym razem nie zabrakło słowa o Rycerstwie Niepokalanej (MI) założonym przez św. Maksymiliana w 1917 r. Franciszkanin, o. Piotr M. Lenart krótko wyjaśnił cel i środki, którymi się posługuje MI oraz przypomniał warunki przynależności do MI. Podczas uroczystego przyjęcia do Rycerstwa Niepokalanej wstąpiło ponad 50 osób.
Po zachęcie do wstąpienia do MI, kilka osób podzieliło się świadectwem działania Matki Bożej w ich życiu. Jak zauważył o. Mirosław, "świadectwo to jestgotowa instrukcja dla osoby, która ma podobny problem, jak ja", bo "świadectwo rodzi wiarę".
Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył gwardian klasztoru w Niepokalanowie o. Mariusz Słowik, połączona z uroczystym zawierzeniem siebie i swoich spraw Niepokalanej. Okolicznościową homilię o znaczeniu Maryjnego kultu w życiu człowieka wierzącego wygłosił o. Piotr M. Lenart OFMConv.
Po Mszy św. nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi, czyli jedną część Różańca i 15-minutowe rozmyślanie nad IV tajemnicą bolesną Różańca świętego, poprowadził o. Mirosław Kopczewski.
Gościem spotkania był Wincenty Łaszewski, który mówił na temat dogmatu Niepokalanego Poczęcia NMP i jak ten dogmat wprowadzać w życie. Prelegent zauważył, że jest to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych tematów w teologii, a ponieważ jest dogmatem naszej wiary, to każdy z nas ma obowiązek w tę prawdę wierzyć i ją rozumieć. Opowiedział również historię sporów teologicznych oraz jak kształtowało się rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi przez Kościół. Na koniec prelegent wskazał, że naśladowanie Niepokalanej to nie tyle powstawanie z upadków, ale całkowite odwrócenie się od grzechu i szatana.
W grudniu spotkanie "Oddaj się Maryi" wypadło w czasie trwania nowenny przed uroczystością 8 grudnia. W Niepokalanowie można w nich uczestniczyć na dwa sposoby. W bazylice jest odprawiana tradycyjna nowenna podczas Mszy św. wieczornej z okolicznościowym kazaniem i modlitwami nowennowymi. Natomiast w kaplicy św. Maksymiliana jest odprawiana nowenna według św. Faustyny Kowalskiej, polegająca na odmówieniu codziennie tysiąca Zdrowaś Maryjo.... Św. Faustyna odprawiła taką nowennę trzykrotnie. Jak sama napisała w Dzienniczku: "Dla chcącego nic trudnego".
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...