Kenoza Boga
10.01.2024Pierwsze spotkanie Oddaj się Maryi w nowym roku odbyło się w uroczystość Objawienia Pańskiego. Kim byli trzej królowi, znaczenie przyniesionych dla Jezusa darów, tajemnicza gwiazda, która ich prowadziła - były tematem rozważań podczas zarówno okolicznościowej homilii, jak i spotkania po południa z biblistą o. Waldemarem Linke - pasjonistą. Przybliżył on w prostych sposób tajemnicę Wcielenia. "Bóg przyszedł, aby dać się poznać swemu ludowi, aby nas ubóstwić" - zaznaczył pasjonista.
"Bóg ma pełną władzę, pełnię mocy nad człowiekiem, nad światem i nad dziejami" - mówił prelegent podczas konferencji na temat kenozy Boga. Prelegent zaznaczył, że Bóg umieszcza swój obraz i swą chwałę w ziemskim stworzeniu - w człowieku, co zarazem oznacza, że sam zostaje wciągnięty w historię swych stworzeń. Termin kenosis pochodzi z greckiego słowa, mówiącego o doktrynie ukrycia w Chrystusie godności boskiej i przyjęcia ciała ludzkiego - wcielenia, jak wyjaśniał o. Waldemar. Kenoza jest uniżeniem się, a nie wyparciem boskości Chrystusa, czy tym bardziej zmianą jego boskości na naturę ludzką. Podczas swojej ziemskiej służby Chrystus całkowicie powierzył siebie woli swojego Ojca.
Słuchając konferencji można było lepiej zrozumieć okres Bożego Narodzenia i to, jak możemy odpowiedzieć na przyjście Boga na ziemię, do naszej ludzkiej rzeczywistości.
Spotkanie zostało poprzedzone konferencją wprowadzającą w istotę zawierzenia swego życia Niepokalanej, którą poprowadził o. Mirosław Kopczewski - inicjator spotkań.
W tematykę Rycerstwa Niepokalanej (MI) - ruchu założonego przez św. Maksymiliana, wprowadził o. Piotr M. Lenart, który po uroczystej Eucharystii włączył chętne osoby do grona rycerzy Niepokalanej.
Przed Msza św., w ramach nabożeństwa wynagradzającego, została odmówiona modlitwa różańcowa, którą poprowadził o. Grzegorz M. Szymborski z Niepokalanowa.
Następne spotkanie odbędzie się 3 lutego, w pierwszą sobotę i wezmą w nim udział uczestnicy nowej inicjatywy formacyjno-modlitewnej Do Ideału MI.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...