MARYJA!

W 2096 byłby jeszcze luty

W 2096 byłby jeszcze luty

blue line
W niepokalanowskim klasztorze od posypania głów popiołem zakonnicy rozpoczną czas pokuty i nawrócenia.

Środą Popielcową katolicy na całym świecie rozpoczynają okres Wielkiego Postu. Również w niepokalanowskim klasztorze od tradycyjnego posypania głów popiołem zakonnicy rozpoczynają czas pokuty i nawrócenia - drogę przygotowania się do świąt wielkanocnych.

Ten czas nawrócenia zakonnicy z Niepokalanowa przeżywają w duchu św. Maksymiliana, podejmując dodatkowy - oprócz środy i piątku - dzień postny, w poniedziałek.

Św. Maksymilian w Środę Popielcową 3 marca 1933 r. mówił do braci w Japonii:

Rozpoczął się już post, a z nim pamiątka cierpień Pana Jezusa. Dobrze by było, ażeby każdy sobie codziennie choć ze dwa lub trzy umartwienia zadał, drobne, małe, ale za to stale przez cały post - umartwienie oczu, powstrzymanie się od jakiegoś słowa żartobliwego i tym podobne, które nie szkodzą zdrowiu, bo siły i zdrowie musimy mieć, aby dla chwały Niepokalanej pracować.

Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec - to pierwszy dzień Wielkiego Postu, trwający 46 dni (40 dni nie wliczając 6 niedziel) aż do Wigilii Paschalnej.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Zgodnie z prawem kanonicznym obowiązek ten spoczywa na wszystkich wiernych w wieku od 18 do 59 lat.

W wielu krajach w tę środę kapłan czyni popiołem znak krzyża na czole wiernych. W Polsce przyjął się zwyczaj posypywania głów popiołem, podczas którego kapłan wypowiada jedną z formuł: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Obrzęd ten, zapoczątkowany w średniowieczu, symbolizuje skruchę oraz gotowość do pokuty, a jednocześnie przypomina o przemijaniu życia doczesnego. Popiół do posypania głów pochodzi ze spalonych palm, poświęconych rok wcześniej w Niedzielę Palmową.

Środa Popielcowa - choć jest świętem ruchomym - jeszcze nigdy nie przypadła 29 lutego, choć mogłoby to się zdarzyć, gdyby był rok 2096.

tm/red.


Matka Boża Różańcowa
Matka Boża Różańcowa

To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)

Więcej

Bolesna Matka
Bolesna Matka

Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..

Więcej

Działalność wydawnicza

Maryjne rekolekcje kapłańskie

8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Czytaj dalej...
Pokój daj nam, Panie

8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.

Czytaj dalej...
Nocna Pielgrzymka

12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ