Urodziny świętego
07.01.2017Kim ono będzie? - to pytanie, które zadaje sobie chyba każdy rodzic, gdy po raz pierwszy przytula swoje nowonarodzone dziecię. Takie pytanie zadawali sobie pewnie Juliusz i Marianna Kolbowie, gdy 8 stycznia 1894 r. urodził się im drugi syn. Ledwo urodził się, a już jego rodzice zadbali, by narodził się też do życia Bożego - poprzez sakrament chrztu świętego, na którym otrzymał imię Rajmund. Jego patronem został męczennik.
Było po 16-tej, gdy ks. Kapałczyński odczytywał w pustym kościele przyrzeczenia chrztu świętego. Jego słowa brzmiały wyraźnie, podobnie jak zapewnienia ojca i rodziców chrzestnych, że wychowają dziecko w wierze Kościoła katolickiego.
Zapewne nikt z obecnych wtedy na chrzcie nie przypuszczał, że to dziecko ochrzczone w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanie się kiedyś wielkim rycerzem Niepokalanej. Nikt pewnie nie przypuszczał, że to życie Boże, rozpoczęte w zimowy, mroźny wieczór w Zduńskiej Woli, będzie wypełnione pracą, poświęceniem i całkowitym oddaniem siebie Niepokalanej. Nikt nie przypuszczał, że to dziecię przeżyje zaledwie 47 lat i odejdzie do wieczności w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oddając swoje życia za drugiego człowieka.
Po ceremonii chrztu Juliusz i rodzice chrzestni przeszli do zakrystii, gdzie ksiądz zapisał akt chrzcielny o następującej treści:
Działo się to w mieście Zduńskiej Woli dwudziestego siódmego grudnia (ósmego stycznia) tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego trzeciego (czwartego) o godzinie czwartej po południu. Stawił się osobiście Juliusz Kolbe, lat dwadzieścia trzy liczący, tkacz zamieszkały we wsi Zduńska Wola w obecności Leopolda Lange, lat trzydziestu, ze wsi Zduny i Franciszka Dąbrowskiego, lat trzydzieści liczącego, ze wsi Ogrodziska obydwóch tkaczy i okazał nam dziecię płci męskiej, oświadczając, że ono urodziło się we wsi Zduńska Wola, dnia dzisiejszego o godzinie pierwszej w nocy i jego ślubnej małżonki Marianny, z domu Dąbrowska, lat dwadzieścia cztery liczącej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadano imię Rajmund, a rodzicami chrzestnymi jego byli Leopold Lange i Anna Dąbrowska. Akt ten stawającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas tylko podpisany został.
- ks. F. Kapałczyński
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...