MARYJA!

Więcej niż przyjaciel

Więcej niż przyjaciel

blue line
Nowa wystawa fotograficzna w Muzeum Papieskim w Niepokalanowie pod tytułem "Więcej niż przyjaciel" o wizytach bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zagrodzie Niepokalanej.

Kardynał Stefan Wyszyński (1901-1981) - sługa Boży, a niebawem błogosławiony - wielką czcią darzył św. Maksymiliana Marię Kolbego. Żywo interesował się jego dziełem, jakim jest klasztor franciszkanów w Niepokalanowie. Z dumą i radością możemy stwierdzić, że Prymas Tysiąclecia był Przyjacielem Niepokalanowa. A może kimś więcej niż Przyjacielem? W Księdze Pamiątkowej z okazji 50-lecia Niepokalanowa napisał: "Zawsze odnawiającego się ducha Ojca Maksymiliana Kolbego życzę wspólnocie franciszkańskiej w Niepokalanowie. Niech chodzi w sercach waszych, po ulicach »Zagrody Niepokalanej«. Błogosławi Wasz Brat... Stefan kard. Wyszyński".

Przyjaciela można wybrać, brata się ma i to całe szczęście, że się ma takiego brata, z którego można być dumnym.

Nasz Wspaniały i Czcigodny Brat odwiedził Niepokalanów przynajmniej 38 razy podczas swego pasterzowania w archidiecezji warszawskiej, skróconego o kilka lat pobytu w więzieniu. Czasem były to wizyty kurtuazyjne, częściej pasterskie, połączone z funkcją ordynariusza miejsca, ale i wtedy znajdował chwilę, aby zwiedzić poszczególne działy pracy, przemówić do zebranych zakonników, spożyć z nimi posiłek, obejrzeć Misterium Męki Pańskiej czy Panoramę Tysiąclecia. Chwalił pracę zakonników, zachęcał do poświęcenia, podpowiadał, czego oczekuje od klasztoru. Z niektórych wizyt zachowały się fotografie, które po opracowaniu posłużyły do ekspozycji wystawy.

Co myślał i mówił o Niepokalanowie? Oto najbardziej charakterystyczne określenia dla tego klasztoru: Niepokalanów to "Krzak gorejący", "Betlejem podwarszawskie", "Sadzawka Siloe", "Potężne ognisko i bastion modlitwy", "Szkoła nowego życia dla młodzieży", "Szkoła Służebnicy Pańskiej", "Wielka Stolica Matki Bożej". "Kto choć raz oglądał Niepokalanów przed wojną - powiedział na tydzień przed beatyfikacją Ojca Maksymiliana - i widział ubogie baraki, przypominające późniejszy obóz w Auschwitz, tego uderzyło, że jest to absolutne Królestwo Niepokalanej Matki Pięknej Miłości. Wszędzie skromny obrazek, medalik, posąg czy figurka: na cokołach z kamienia, na bijących żarem sercach, w halach, maszynach, na stolikach redaktorów i pracowników drukarskich - absolutnie wszędzie i zawsze! Każde usta powtarzają Jej imię, z takim zapałem i uporczywością, że aż denerwowało to roztropnych, rozważnych i trzeźwych synów tego świata".

O franciszkanach z Niepokalanowa mówił, że zrobili wielką karierę, że są dziedzicami Ojca Maksymiliana Kolbego, że przez "Rycerza Niepokalanej" przygotowali Polskę na mroczne lata okupacji i trudny okres powojenny, a także na Sacrum Poloniae Millennium".

Wystawę przygotowali pracownicy Archiwum MI i Biblioteki Klasztornej. Wystawione fotografie są wybrane z bogatego zasobu fotosów przechowywanych w niepokalanowskim archiwum. Okazją do takiej wystawy stała się bliska uroczystość beatyfikacyjna ks. Prymasa Polski w Warszawie na Placu Zwycięstwa - 7 czerwca 2020 r. Niestety, z przyczyn szalejącej zarazy uroczystość została zawieszona na czas nieokreślony. Natomiast tytuł błogosławionego przysługuje Słudze Bożemu od czasu ogłoszenia beatyfikacyjnej uroczystości.

Niech ta wystawa będzie wyrazem czci i wdzięczności mieszkańców Niepokalanowa Błogosławionemu Stefanowi za jego miłość do św. Maksymiliana i za uznanie dla jego dzieła. Dla zwiedzających zaś niech będzie wzbogaceniem wiedzy i ducha Błogosławionego.

O. Roman Aleksander Soczewka,
franciszkanin z Niepokalanowa


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ