MARYJA!

Sfragistyka - wystawa pieczątek

Sfragistyka - wystawa pieczątek

blue line

Wystawa pieczątek klasztornych Niepokalanowa, emerytowanych i w służbie czynnej.

Sfragistyka - jest to nauka o pieczęciach dawniej używanych. Skoro o nich utworzono odrębną dyscyplinę naukową, to znaczy, że są ważne i godne uwagi. Jak ważne, wiemy i dzisiaj. Bez pieczątki dokument nieważny. Dlatego każda szanująca się instytucja zaopatrzona jest w pieczęcie używane przez szefa i jego współpracowników.

Klasztor w Niepokalanowie, bliski setnej rocznicy założenia, z bogatą i różnorodną działalnością, w przeszłości i obecnie, posługuje się pieczęciami. Pewna część dawnych szczęśliwie się zachowała i jest przechowywana w Votarium, miejscu przechowywania wszelkiego rodzaju pamiątek. Treści, kształty i budowa pieczątek przekazują wiele cennych informacji o klasztorze i uzupełniają jego historię. Pracownicy archiwum z całego zbioru wybrali bardziej charakterystyczne pieczęcie do prezentacji, której nadano nazwę: Wystawa pieczątek klasztornych Niepokalanowa, emerytowanych i w służbie czynnej. Wystawa została urządzona w Muzeum Papieskim, tam gdzie są tylko dwa cenne eksponaty, samochody używane przez św. Jana Pawła II.

Informując o tym wydarzeniu, wzbogacającym historię Niepokalanowa, zapraszamy przede wszystkim mieszkańców klasztoru, ale także ich gości i pielgrzymów do zwiedzenia wystawy. Otwarta jest codziennie. Wyciski pieczęci, powiększone i opatrzono krótką informacją, pozwalają obejrzeć wystawę bez przewodnika. Będzie dostępna do sierpnia 2023.

o. Roman Aleksander Soczewka, kustosz wystawy


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ