Cztery Gminy w Teresinie
07.03.2023W dniu aresztowania rozpoczęła się "droga krzyżowa" Ojca Maksymiliana, zakończona męczeńską śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, 14 sierpnia 1941 r.
W tym roku przedstawiciele Związku Gmin związanych z życiem św. Maksymiliana spotkali się po raz 28. To spotkanie w Gminie Teresin było pierwszym tzw. stacjonarnym, po czasie tzw. pandemii koronawirusa, kiedy to spotkania odbyły się on-line.
To historyczne spotkanie podsumowało działalność Związku podczas trudnego czasu ograniczeń społecznych. Ponadto zaplanowano działania Związku w 2023 r. Postanowiono zrealizować konkursu dla dzieci i młodzieży pod hasłem Tylko miłość jest twórcza, omówiono reaktywizację "Szlaku Kolbiańskiego" i biegu "MaksyMila" (na dystansie 16670m).
Jednym z punktów Zjazdu była Msza św. w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył prowincjał franciszkańskiej prowincji warszawskiej o. Grzegorz Bartosik. Okolicznościowe słowo wygłosił gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik. Mówił on o potrzebie bycia otwartym, uważnym na innych i gotowym do służby, gdyż tylko taka postawa pozwala nam stawać się w pełni człowiekiem. "Nie można być dobrym kapłanem, zakonnikiem, mężem, żoną... bez służby drugiemu człowiekowi, bez zapominania o sobie... Sam Pan Jezus wskazuje nam taką drogę, gdy bierze na swe ramiona krzyż" - zauważył o. Gwardian.
Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem św. Maksymiliana oraz pomodlono się pod celą, w której Ojciec Maksymilian został aresztowany 17 lutego 1941 r. Po modlitwie była możliwość zobaczenia celi aresztowania, z której św. Maksymilian wyruszył w swoją "drogę krzyżową".
Chętni mogli obejrzeć niezwykle wzruszający spektakl o Męczenniku z Auschwitz pt. I otrze łzę Bóg z ich oczu..., wystawiony przez braci z klasztoru Niepokalanów.
Podczas spotkania Związek Gmin Kolbiańskich przyznał "Nagrodę im. św. Maksymiliana" p. Annie Opęchowskiej-Ciak - teresińskiej policjantce, autorce wyjątkowej w skali ogólnopolskiej charytatywnej akcji "Niebieska Gwiazdka".
W skład Związku Gmin związanych z życiem św. Maksymiliana wchodzą gminy: Oświęcim, Pabianice, Teresin i Zduńska Wola.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
16 stycznia, 19:10 - FunJob: Jak Maryja, czyli całość życia katolickiego, ciąg dalszy - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Jubileusz Odkupienia 2033
2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.
Czytaj dalej...