W służbie życiu
07.05.2024Majowe spotkanie było poświęcone obronie życia, którą ostatnio w polskim parlamencie zdradzili pseudo-katoliccy posłowie. Spotkanie poprowadził o. Mirosław Kopczewski. Franciszkanin z Niepokalanowa podczas konferencji wprowadzającej w tematykę spotkania wyjaśniał czym jest oddanie, zawierzenie siebie Niepokalanej. Zachęcił również do wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej, założonego przez św. Maksymiliana. Po południu do Rycerstwa Niepokalanej wstąpiło ponad 50 osób.
Mszy świętej z odmówieniem Aktu oddania się Maryi przewodniczył gwardian niepokalanowskiego klasztoru o. Mariusz Słowik. Okolicznościowe kazanie wygłosił o. Marek Iwański - gwardian z klasztoru w Wyszogrodzie. Mówił on o pladze aborcji, która małego niewinnego człowieka pozbawia prawa do życia i głosu, jak również przypomniał, że św. Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II wyraźnie mówili, że aborcja jest najciężymm grzechem, popełnianym na całym świecie. Kaznodzieja zaznaczył, że chociaż dzieci zabite w wyniku aborcji są zbawione, to niestety diabeł bierze w swoją niewolę wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego grzechu. Przypomniał, że za ten grzech trzeba Boga przepraszać i prosić o miłosierdzie, do czego wszyscy są zobowiązani, nie tylko ci, którzy bezpośrednio dopuścili się tego czynu.
O. Marek podzielił się także osobistym świadectwem i doświadczeniem życia z Niepokalaną i dla Niej. Zauważył, że żyjąc z Niepokalaną i Jej się oddając, zaczynamy doświadczać Jej opieki, wielu łask i cudów. Co więcej, oddając się Maryi, zaczynamy także walczyć z naszym grzechem i słabością. Maryja zawsze nas prowadzi ku Jezusowi, bo przynosi Ona nam światło, w którym coraz bardziej widzimy zarówno samego siebie w prawdzie, jak i Boga i Jego chwałę.
Kaznodzieja zachęcił do codziennej modlitwy różańcowej oraz do podejmowania ofiary i pokuty.
Po południu Wiesława Kowalska wygłosiła konferencję nt. modlitwy ekspiacyjnej za grzechy przeciwko życiu. W naszej ojczyźnie grzech aborcji dotyczy wielu ludzi, stąd też wielokrotnie, oprócz sakramentalnej spowiedzi, należy podjąć modlitwę wynagradzającą za odebranie życia bezbronnemu, niewinnemu dziecku. Wiesława mówiła również, czym jest syndrom poaborcyjny i jak obciąża on psychikę matki. "Matka po aborcji czuje się jakby przejechał po niej pociąg, stąd też czasem jednym z symptomów tego grzechu i syndromu jest atak na życie, agresja na inne nienarodzone dzieci i wypieranie winy w podświadomość".
Prelegentka zwróciła uwagę na związek feminizmu z aborcją i stwierdziła, że "tam, gdzie zabija się dziecko, zabija się miłość". Na podstawie wielu przykładów zwróciła uwagę na problem kłótni, niezgody czy pijaństwa w rodzinie. Prelegentka zauważyła, że za ten grzech - grzech zabicia własnego dziecka - trzeba zadośćuczynić Bogu modlitwą i ofiarą, która wyzwala sumienie obarczone zabiciem własnego dziecka. Zachęciła do modlitwy i do podjęcia różnych form ofiary, zarówno za dzieci zagrożone aborcją, jak i za kobiety, które cierpią na skutek dokonania aborcji. "Musimy modlić się za nasze dzieci, aby Polska była światłem dla narodów" - zauważyła prelegentka. Tylko Bóg może uleczyć mężczyznę i kobietę, grzech zabicia nienarodzonego dziecka ma konsekwencje, gdyż Bóg zaplanował dla każdej ludzkiej osoby plan dojścia do świętości. Tylko Bóg może przebaczyć ten grzech w sakramencie pojednania i tylko Bóg może uwolnić od skutków tego grzechu.
Pani Wiesława zwróciła uwagę na potrzebę walki z cywilizacją śmierci, nie agresją i słowem potępienia, osądu, ale miłością, modlitwą, ofiarą, postem. Bądźmy armią Maryi, która walczy w sposób niewidzialny w intencji osób, które walczą przeciw życiu.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...