Odpust Wniebowzięcia
18.08.2020
Po uroczystościach związanych z założycielem klasztoru w Niepokalanowie św. Maksymilianem następuje drugi dzień odpustu w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia.
Po uroczystościach związanych z założycielem klasztoru w Niepokalanowie św. Maksymilianem następuje drugi dzień odpustu w uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia.
Dzień ten poprzedziło czuwanie modlitewne, które poprowadziła grupa pątników z Pabianic. Już od 5 lat grupa ewangelizacyjna z Pabianic przez 4 dni pielgrzymuje do Niepokalanowa, by modlić się za wstawiennictwem św. Maksymiliana do Wniebowziętej Królowej Polski.
15 sierpnia na wszystkich Mszach świętych można było odnowić osobiste oddanie Niepokalanej. Przed główną Mszą św. o godz. 10. przy ołtarzu polowym za bazyliką można było wysłuchać konferencji poświęconej zawierzeniu Maryi oraz świadectwa otrzymanych łask.
W tym dniu została zakończona, związana z 100. rocznicą "Cudu nad Wisłą", Sztafeta Różańcowa, która trwała od 27 października 2018 r. Sztafeta została poprzedzona rekolekcjami nt. mocy modlitwy różańcowej, które poprowadzili Jan Budziaszek - perkusista zespołu Skaldowie, apostoł Różańca Świętego, oraz franciszkanie zaangażowani w dzieło zawierzenia Maryi.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył o. Grzegorz Bartosik - prowincjał warszawskiej prowincji franciszkanów. Prowincjał podczas homilii zwrócił uwagę na 3 aspekty "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która obroniła cywilizację europejską przed agresją bolszewicką w 1920 r. Bitwa ta jest uważana za jedną z najważniejszych bitew w historii, decydujących o losach świata. Kazanie odpustowe składało się z trzech części. Kaznodzieja na początku przypomniał teologiczne znaczenie uroczystości i dogmatu Wniebowzięcia Matki Bożej. Następnie o. Prowincjał odniósł się do znaczenia "Cudu nad Wisłą" w naszej historii, zaś na końcu ukazał na czym powinna polegać dziś prawdziwa miłość do Kościoła i Ojczyzny.
W tym dniu uroczyście podziękowano za "Cud nad Wisłą", zaś po kazaniu został odnowiony Akt zawierzenia narodu Polskiego Sercu Jezusowemu na wzór Aktu z 1920 r.
Msza święta odpustowa z kazaniem Ojca Prowincjała
Po Mszy św. pod ołtarzem polowym można było wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych, zorganizowanego przez Teresiński Ośrodek Kultury.
Natomiast o godz. 15. o. Michał Chaciński poprowadził rozważania Dróżek Maryjnych wokół bazyliki.
tm/red.
Wiadomości
23.03.2022
Ołtarz Świętego Józefa
Wotum wdzięczności za opiekę św. Józefa nad Niepokalanowem.19.03.2021
Święty Józef w Niepokalanowie Japońskim
Niepokalanowianie uciekali się do opieki św. Józefa i zawsze byli wysłuchani. W polskim Niepokalanowie jest…18.03.2021
Niepokalanów pod opieką Świętego Józefa
19 marca 1949 r. niepokalanowski klasztor wieczorem w czasie nabożeństwa w klasztornej kaplicy oddał się…18.03.2022
Święty Józef - wzór rycerza Niepokalanej
Maksymilian Maria Kolbe uczył braci, jak potężnym orędownikiem jest św. Józef i jak wielką czcią…19.03.2022