Moc modlitwy
09.07.2024Spotkanie rozpoczęła konferencja o. Mirosława Kopczewskiego OFMConv, wprowadzająca w naturę i praktyczne sposoby zawierzenia, oddania się Niepokalanej.
Następnie o. Piotr M. Lenart OFMConv przybliżył czym jest Rycerstwo Niepokalanej (MI) założone przez św. Maksymiliana w Rzymie w 1917 r.
Na koniec spotkania można było wysłuchać konkretnych świadectw działania Matki Bożej. Elżbieta z Bełchatowa opowiedziała, jak Maryja pomogła jej w znalezieniu nowej lokalizacji biura dla jej firmy.
Kolejna pani podzieliła się świadectwem znalezienia mieszkania dla rodziny jej córki oraz łaski macierzyństwa.
Pani Monika podzieliła się świadectwem uratowania życia dla 17-letniej córki. Z ciężkiego wypadku samochodowego ocalała tylko jej córka, choć lekarze nie dawali szans na przeżycie. Pani Monika córkę oddała Niepokalanej i obiecała w zamian odprawienie pierwszych sobót miesiąca. Pani Monika zaświadczyła o mocy modlitwy, której doświadczyła. Lekarze mówili o niedotlenieniu mózgu i trwałym inwalidztwie. Jednak ludzie modlili się za córkę, która w ciągu roku nauczyła się mówić, chodzić, wróciła do szkoły, zdała maturę. To, co po ludzku było niemożliwe, okazało się możliwe dzięki Maryi, która może wszystko wyprosić u Jezusa.
Na koniec pani Mirka dała świadectwo swego uzdrowienia i daru życia pod opieką i płaszczem Niepokalanej.
Msza św. i modlitwa różańcowa z 15-minutowym rozmyślaniem nad tajemnicą różańcową - to istotne punkty spotkania, wypełniające praktykę pierwszosobotniego wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi. W pierwszą sobotę lipca o. Mirosław poprowadził rozmyślanie nad drugą tajemnicą światła - cud w Kanie Galilejskiej.
Mszy św. przewodniczył nowy gwardian klasztoru w Niepokalanowie o. Piotr Szczepański OFMConv. On też wygłosił okolicznościowe kazanie. Opierając się na słowie Bożym, mówił o konieczności nabywania cnót roztropności i pokory. Kaznodzieja mówił również o konieczności postu i o skutkach duchowych, jakie post odpowiednio przeżyty może przynieść dla duszy. Franciszkanin podkreślił także wyższość prawa miłości nad prawem litery. "Wiara musi być elastyczna, nie może być skostniała, pewna siebie, bo wtedy grozi nam, że rozminiemy się z nauczaniem Ewangelii. Nad literą prawa jest człowiek i miłość do człowieka. Zachowywanie tylko nakazów prawa może spowodować, że stworzymy sobie obraz Boga Sędziego, a nie Boga pełnego Miłosierdzia – zauważył o. Piotr. - Bóg, jako najlepszy Ojciec daje nam swoją wolność, pozwala nam nawet pobłądzić i ma nadzieję, że kiedyś do Niego wrócimy. Bóg jest Bogiem pełnym miłosierdzia i miłości... Bóg ma nadzieję, że zawsze znajdę drogę do Niego, do konfesjonału, gdzie On, Bóg na mnie czeka". Ojciec Gwardian zaprosił do pogłębiana wiary i ciągłego szukania Boga w swoim życiu.
Po nabożeństwie wynagradzającym można było wstąpić w szeregi MI. W tym miesiącu do MI wstąpiło 38 osób.
Po południu o. Waldemar Linke CP wygłosił konferencję nt. ludzkiego życia, które miało swój początek w Panu Bogu. Prelegent w pierwszej części konferencji starał się przybliżyć czym jest życie i istota żyjąca według Pisma Świętego. W drugiej części konferencji o. Waldemar odróżnił życie stworzeń od życia człowieka. Życie ludzkie jest specyficzne, jest jedyne w swoim rodzaju, bo tylko człowiek ma w sobie pierwiastek życia Bożego. Prelegent zastanawiał się nad różnicą czegoś żyjącego i kogoś żyjącego. Według Pisma Świętego Bóg jako źródło życia podejmuje ciągły trud w stosunku zarówno do człowieka indywidualnego, jak i całych społeczeństw, by człowieka do człowieczeństwa wychować. Najpełniej Bóg objawia się jako Źródło życia, o którym człowiek nawet nie śnił, w Osobie Jezusa Chrystusa, który jest Życiem. Dzięki Jezusowi Chrystusowi, Jego śmierci i zmartwychwstaniu, Bóg pokazał nam życie ludzkie, którego sam człowiek nie wymyśli i nigdy nie stworzy. Jeśli zapomnimy o tej perspektywie, jeśli zapomnimy od kogo otrzymaliśmy życie, wtedy nie będziemy umieli szanować życia ludzkiego. Jako ludzie wiary musimy być świadkami ż ycia, które jest w Chrystusie Jezusie.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
Matka Boża Różańcowa
To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
Maryjne rekolekcje kapłańskie
8-10 października - rekolekcje dla kapłanów w duchowości św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Czytaj dalej...Pokój daj nam, Panie
8 października - Modlitwy w intencji pokoju w Polsce i na świecie.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
12/13 października - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...