MARYJA!

Ku pamięci duchownych niezłomnych

Ku pamięci duchownych niezłomnych

blue line
23 października, Niepokalanowie - obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.

19 października – dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny. W tym roku czcimy ten dzień 23 października. Spotkanie zorganizowali Franciszkanie oraz Fundacja Rajd Katyński.

W niepokalanowskiej bazylice była sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Marek Kiedrowicz - franciszkanin, kapelan Rajdu Katyńskiego. Słowo Boże wygłosił o. Ignacy Kosmana z klasztoru Niepokalanów.

Obchody Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych - Msza święta

Po Mszy św. zostały złożone kwiaty przy pomniku św. Maksymiliana. Następnie pielgrzymką uczestnicy spotkania udali się na klasztorny cmentarz, by złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie kapelana V Wileńskiej Brygady AK ks. Aleksandra Grabowskiego. Ks. Aleksander, zagrożony aresztowaniem podczas II wojny światowej, został ukryty, a potem trafił do V Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” jako kapelan. Po wojnie trafił do Niepokalanowa i tu zmarł, stąd też jego grób znajduje się na niepokalanowskim cmentarzu.

Modlitwa przy grobie ks. Aleksandra Grabowskiego

Po południu można było wysłuchać prelekcji dra Roberta Zadury - historyka. W bardzo barwny sposób przypominał on postać bł. ks. Wincentego Frelichowskiego - męczennika, duszpasterza harcerstwa. Prelegent oparł się na wielu fotografiach, jakie zachowały się, mimo zawieruchy wojennej. Prelegent zwrócił uwagę, że świętych łączy kilka cech, jak: dom rodzinny, formacja, modlitwa, ale przede wszystkim Jezus Chrystus. „Oni zakochani w Sercu Pana Jezusa są w stanie ofiarować swoje życie dla innych... Miłości nie dało się zabić. Ona wyjdzie z tego piekła na ziemi... Z Bogiem, z największego zła wyjdzie dobro... Święci i ich świadectwo to duchowa szczepionka dla nas, którzy jesteśmy w drodze” - zakończył prelekcję dr Zadura.

Dr Robert Zadura, Bł. ks. Wincenty Frelichowski – męczennik, apostoł młodzieży i harcerz

Na zakończenie można było obejrzeć film autorstwa Krzysztofa Nowaka „Jan Paweł II - Znak Sprzeciwu”. Po filmie miała miejsce dyskusja z udziałem reżysera i autora scenariusza.

Teresa M. Michałek, FN / red.

Wiadomości

23.03.2022

Ołtarz Świętego Józefa
Wotum wdzięczności za opiekę św. Józefa nad Niepokalanowem.

19.03.2021

Święty Józef w Niepokalanowie Japońskim
Niepokalanowianie uciekali się do opieki św. Józefa i zawsze byli wysłuchani. W polskim Niepokalanowie jest…

18.03.2021

Niepokalanów pod opieką Świętego Józefa
19 marca 1949 r. niepokalanowski klasztor wieczorem w czasie nabożeństwa w klasztornej kaplicy oddał się…

18.03.2022

Święty Józef - wzór rycerza Niepokalanej
Maksymilian Maria Kolbe uczył braci, jak potężnym orędownikiem jest św. Józef i jak wielką czcią…

19.03.2022

Święty Józef Niepokalanowski
Franciszkanie od wieków ukochali św. Józefa Oblubieńca NMP, a św. Maksymilian od początku zachęcał braci…
Czytaj wszystkie

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ