MARYJA!

Wielbi dusza moja Pana

Wielbi dusza moja Pana


2 września - koncert i obchody 5. rocznicy powstania Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie

Koncert "Wielbi dusza moja Pana!"
z okazji 5. rocznicy inauguracji
Światowego Centrum Modlitwy o Pokój
w Niepokalanowie

Na scenie plenerowej za bazyliką wystąpią: Rafał Brzozowski, Halina Frąckowiak, Małgorzata Szarek, Marcin Staszek wraz z zaprzyjaźnionymi artystami. Całe wydarzenie poprowadzi Rafał Brzozowski.

Wstęp wolny.

Koncert jest jednak jedynie zwieńczeniem obchodów rocznicowych połączonych z nabożeństwem pierwszosobotnim. Cały program soboty 2 września przedstawia się następująco:

9:30konferencja "Płomień Niepokalanego Serca Maryi" (ks. Dariusz Dąbrowski)
11:00Eucharystia pod przewodnictwem J.E. Ks. Kard. Kazimierza Nycza
12:15nabożeństwo adoracyjne przed Najświętszym Sakramentem w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu NMP
13:00przerwa obiadowa
14:00konferencja "Dzieło Wieczystej Adoracji w Polsce" (Krzysztof Bilski i Marta Olszewska)
15:00Koronka do Bożego Miłosierdzia
15:30koncert "Wielbi dusza moja Pana"
Koncert: Wielbi dusza moja Pana
Koncert: "Wielbi dusza moja Pana"

1 września 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, powstało w Niepokalanowie Światowe Centrum Modlitw o Pokój!

Spośród wszystkich krajów świata tylko w dwunastu miejscach powstaną Kaplice Pokoju - "12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju", które pomimo odległości i różnic czasowych, utworzą Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. Pod opieką Matki Bożej trwać będzie w nich wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Na liście znalazła się Polska, a na miejsce utworzenia Kaplicy Pokoju wybrano Niepokalanów. Jak do tego doszło?

Idea utworzenia w Bazylice w Niepokalanowie kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, była od wielu lat naszym pragnieniem: franciszkanów, parafian oraz pielgrzymów. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 roku dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem “Comunità Regina della Pace".

- Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga. Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy Bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć, otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe! - mówił w 2017 r. o. Andrzej Sąsiadek OFMConv - ówczesny proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Ołtarz Adoracji do kaplicy wykonany jest ze złota, srebra i kryształu. Punktem centralnym ołtarza jest naturalnej wielkości, wykonana ze srebra postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystycznego Chrystusa obecnego w 20-centymetrowej Hostii przynosi Niepokalana w monstrancji umieszczonej na wysokości własnego serca. Postać Maryi otacza wieniec ze srebrnych lilii. Lilie odzwierciedlone są także w kolejnych warstwach kryształu. Podświetlone od spodu, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi, tworzą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadelupe i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajduje się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

Maryja zdaje się wyłaniać ze świata niewidzialnego (por. Pnp 8,5), aby pomóc nam odkryć niewidzialnego Boga w widzialnej Hostii a w ten sposób pomóc wejść naszemu niespokojnemu sercu w tajemnicę Pokoju.

Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi, stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię.

Dotychczas powstało 7 Kaplic Pokoju: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie i w Polsce, w Niepokalanowie. Każdy z ołtarzy do Kaplic Pokoju błogosławiony jest przez Ojca Świętego.

Polska Kaplica Pokoju w Niepokalanowie jest ósmą Gwiazdą. Niepokalanów wybrano, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej, złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.

VII Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci

Niepokalanów, 9 września 2023

Różaniec Rodzin

Akcja modlitewna w ramach Kampanii Różańcowej

Wieczernik Maryi

9 dni i nocy nieustannej modlitwy na wzór Maryi i Apostołów w…

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ