MARYJA!

Żyj miłością jak on

Żyj miłością jak on

blue line
Przez dwa dni niepokalanowska wspólnota przeżywała czas odpustów: 14 sierpnia - uroczystość św. Maksymiliana Marii Kolbego, 15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia NMP.

Przez dwa dni niepokalanowska wspólnota przeżywała szczególny czas. 14 sierpnia to odejście do Domu Ojca założyciela grodu Niepokalanej św. Maksymiliana Marii Kolbego, zaś 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia NMP.

W środę na 10 minut przed godziną trzynastą zabiły dzwony. Godzina ta widnieje w dokumentach niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz jako czas zgonu Ojca Maksymiliana. W tym czasie wierni, zgromadzeni na placu kościelnym przed pomnikiem Świętego, złożyli wieńce i zapalili znicze, a także chwilą ciszy uczcili godzinę śmierci św. Maksymiliana. Do tego szczególnego momentu wierni przygotowali się poprzez adorację Najśw. Sakramentu i modlitwę różańcową.

W tym dniu do niepokalanowa przybyły delegacje energetyków elektryków z całego kraju.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył wikariusz niepokalanowskiego klasztoru o. Mirosław Kopczewski. Homilię wygłosił o. Zbigniew Ptak - paulin, który mówił o tym, jak rozkochać się we Mszy św.

O. Zbigniew zarysował w kilku zdaniach czym jest tajemnica Mszy świętej oraz jak najlepiej przygotować się i korzystać z owoców Komunii Świętej. Zacytował św. Maksymiliana, który swoim braciom polecał, aby pół dnia przygotowywali się do Komunii Świętej, a drugie pół dnia za nią dziękowali. Zaznaczył przy tym, że nie chodzi tyle o trwanie dzień i noc przed obliczem Jezusa, ale o dobre wypełnianie swoich codziennych obowiązków.

Podczas Mszy świętej relikwie Świętego otrzymała parafia pw. NMP Niepokalanej i św. Maksymiliana w Hermanowej oraz wspólnota Trzeciego Zakonu Habitowego Kanoników Regularnych św. Norberta.

Po Eucharystii werni mogli obejżeć film o św. Maksymilaine Dwie Korony, zaś po południu uczestniczyć w nabożeństwie Transitus. Nabożeństwo to upamiętnia przejście św. Maksymiliana z tego świata do nieba. Przewodniczył mu gwardian Niepokalanowa o. Grzegorz M. Szymanik. "Spotykamy się by uczcić narodziny dla nieba św. Maksymiliana - zaznaczył w okolicznościowym słowie o. Gwardian. - Po drodze zatrzymamy się w celi Świętego, z której został wzięty do więzienia na Pawiak, a później do Auschwitz. Przejdziemy z nim jego drogę do męczeństwa i do chwały ołtarzy. Św. Maksymilian zachwyca nas swą miłością, ale musimy uczyć się od niego tą ofiarną miłością żyć".

Na zakończenie nabożeństwa, po przejściu do niepokalanowskiej bazyliki, wierni mogli uczcić relikwie Świętego oraz uczestniczyć w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski.

Po Mszy św. swoim doświadczeniem wiary oraz umiłowania modlitwy różańcowej podzielił się Jan Budziaszk - znany polski muzyk.

Apelem Jasnogórskim rozpoczął się Wieczór Uwielbienia, który poprowadzili uczestnicy IV Ewangelizacyjnej Pieszej Pielgrzymki z Pabianic do Niepokalanowa.

W czwartek, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, na każdej Mszy św. wierni mogli zawierzyć siebie i swoje rodziny Niepokalanemu Sercu Maryi. W tym dniu, przed główną Mszą odpustową, można było wysłuchać konferencji i świadectwa Andrzeja Batora - śpiewaka i kompozytora pieśni maryjnych.

Podczas wszystkich Mszy świętych można było wysłuchać okolicznościowego kazania bp. Tadeusza Bronakowskiego. Nawiązywał on do Cudu nad Wisłą i tego, czego dokonała Matka Boża w dziejach naszego narodu. Zachęcał także do zaufania i oddania swego życia najlepszej z Matek, "która nigdy nikogo nie opuszcza i nigdy nie zawodzi". Biskup zwrócił uwagę na to, że w tym dniu od stuleci wierni modlili się o pomyślność naszej Ojczyzny. Kaznodzieja zadał pytanie o wierność ideałom, za które od wieków wielu synów i córek oddawało życie w naszej Ojczyźnie. Zachęcił zebranych do trwania w wolności od wszelkiego rodzaju uzależnień, a przede wszystkim od pijaństwa.

Po południu wokół bazyliki wierni mogli rozważyć siedem tajemnic radosnych z życia Maryi, odmawiając koronkę franciszkańską. Rozważania poprowadził o. Eugeniusz Różański - asystent prowincjalny ds. misji.

Teresa M. Michałek / red.

Wiadomości

23.03.2022

Ołtarz Świętego Józefa
Wotum wdzięczności za opiekę św. Józefa nad Niepokalanowem.

19.03.2021

Święty Józef w Niepokalanowie Japońskim
Niepokalanowianie uciekali się do opieki św. Józefa i zawsze byli wysłuchani. W polskim Niepokalanowie jest…

18.03.2021

Niepokalanów pod opieką Świętego Józefa
19 marca 1949 r. niepokalanowski klasztor wieczorem w czasie nabożeństwa w klasztornej kaplicy oddał się…

18.03.2022

Święty Józef - wzór rycerza Niepokalanej
Maksymilian Maria Kolbe uczył braci, jak potężnym orędownikiem jest św. Józef i jak wielką czcią…

19.03.2022

Święty Józef Niepokalanowski
Franciszkanie od wieków ukochali św. Józefa Oblubieńca NMP, a św. Maksymilian od początku zachęcał braci…
Czytaj wszystkie

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ