MARYJA!

Matka naszej ufności

Matka naszej ufności

blue line

1 maja - 55. spotkanie "Oddaj się Maryi".

55. spotkanie "Oddaj się Maryi" w Niepokalanowie wypadło 1 maja, w dniu św. Józefa Robotnika, i stało się wspaniałym wprowadzeniem w Maryjny miesiąc.

Konferencję wprowadzającą wygłosił o. Mirosław Kopczewski - odpowiedzialny za pierwszo-sobotnie zawierzenia. "Gdy zajmujemy się Bogiem, na pewno nie tracimy czasu" - mówił o. Mirosław. W konferencji franciszkanin przybliżył świadectwo zapracowanego profesora akademickiego, który postanowił dwie godziny dziennie poświęcić dla Pana Boga. Nie ubyło mu obowiązków, ale po pewnym czasie zorientował się, że w tym wszystkim jakoś w dziwny sposób znalazł nawet czas na odpoczynek i dla siebie. "Sprawa modlitwy to nie sprawa czasu, ale miłości. Gdy kogoś kochasz, to zawsze znajdziesz czas dla ukochanej osoby" - kontynuował o. Mirosław. Podczas wprowadzenia o. Mirosław przeczytał dwa świadectwa, w których bardzo mocno widać prowadzenie Matki Bożej oraz cudowne uzdrowienia. Oba świadectwa zostały nadesłane z Niemiec.

Po konferencji, czym jest Rycerstwo Niepokalanej (MI) wyjaśniał wiceprezes narodowy MI o. Piotr M. Lenart. Przedstawił warunki wstąpienia w szeregi MI. Najważniejszą i istotną rzeczą jest nasza wola oddania się całkowicie Niepokalanej. Dwa pozostałe warunki - noszenie Cudownego Medalika i wpisanie się do Księgi MI - nie są istotne, ale uzupełniające: Medalik przypomina, że rycerz należy do Niepokalanej i jest tarczą przed atakami Złego; wpis do księgi MI otwiera nam drogę do uzyskania rycerskich odpustów. Prelegent zauważył, że "jeśli należymy do Niepokalanej, to Ona sama w nas i przez nas działa". Odnosząc się do Aktu Oddana, ułożonego przez św. Maksymiliana, o. Piotr mówił, że we współczesnym świecie najważniejszym zadaniem rycerza Maryi jest "zaszczepianie chwały Bożej "w tylu zbłąkanych i obojętnych duszach".

55. Spotkanie "Oddaj się Maryi", konferencja i świadectwa

Ze względu na trwające ograniczenia, związane z pandemią koronawirusa, akt zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi był odmawiany podczas każdej Eucharystii, sprawowanej w tym dniu w niepokalanowskiej bazylice. Głównej Mszy św. o godz. 11:00 przewodniczył gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik. On też pod koniec Eucharystii wręczył relikwie św. Maksymiliana dla parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie, św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku, sióstr pallotynek w Gnieźnie i sióstr Służebnic Ducha Świętego (SSpS) w Raciborzu.

W homilii ks. dr hab. Janusz Królikowski mówił o potrzebie radości. Nawiązał do starego zwyczaju, jaki w Kościele panował przez pewien okres, a dotyczył on kazań. Otóż w okresie wielkanocnym "każde kazanie – mówił kaznodzieja – kończyło się kiedyś opowiedzeniem jakiejś anegdoty duchowej", aby wiernych pobudzić do wielkanocnej radości. Zachęcił zgromadzonych wiernych do odnalezienia wewnętrznej radości, mimo że otacza nas "śmierć, choroba, ból, żałoba" - radości, którą przynosi nam ufność w zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Ukazał też pozytywne aspekty czasu pandemii. "Stało się coś bardzo znaczącego w tym, że mogliśmy bliżej odkryć się w rodzinie..., we wspólnocie rozmaitych doświadczeń" - mówił ks. prof. Królikowski i wskazał, że powinniśmy ułożyć sobie "nie tylko materialny i ekonomiczny, ale także duchowy plan odbudowy siebie, odbudowy relacji, odbudowy Kościoła".

W homilii ks. dr Królikowski ukazał też istotę zawierzenia się Matce Bożej, które jest wyrazem naszego zaufania Niepokalanej, jak również naszej zależności od Boga "tu na ziemi i w wieczności". Przypominając znaczenie "Aktu oddania w macierzyńską niewolę miłości Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła w świecie i w Ojczyźnie", którego dokonał sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, ks. Doktor zwrócił uwagę na problem, jaki w tamtym czasie wywołało użycie słowa "niewola". Dlatego przypomniał też komentarz kard. Karola Wojtyły do "Aktu oddania" kard. Wyszyńskiego, w którym interpretuje słowo "niewola" jako "zawierzenie". Następnie ukazał różne aspekty zawierzenia, w tym to, że jest ono spojrzeniem na Niepokalaną, która "jest naszą ufnością". Wyrażanie ufności wobec Niej..., za Jej wzorem wobec Boga, jest czymś, co rzeczywiście może odnawiać naszą radość..., radość ze zmartwychwstania Chrystusa".

Po Mszy św. nabożeństwo wynagradzające, o które prosiła Matka Boża w Fatimie, poprowadził o. Mirosław Kopczewski. W 15-minutowym rozważaniu nad tajemnicą różańcową, o. Mirosław posłużył się opisem nieba, przekazanym przez Maryję podczas objawień w Fatimie w maju i czerwca 1917 r.

55. Spotkanie "Oddaj się Maryi", Msza święta i nabożeństwo wynagradzające

Po południu refleksję nad tytułem Maryja, Królowa Polski poprowadził ks. Janusz Królikowski. Zauważył, że może się wydawać, że nadawanie tytułu królowej nie bardzo pasuje w ustroju demokratycznym. Wbrew temu, prelegent wykazał, że w demokracji jak najbardziej pasuje do systemu demokratycznego.

55. Spotkanie "Oddaj się Maryi", ks. Janusz Królikowski, konferencja "Maryja, Królowa Polski"

Kolejne, 56. Spotkanie "Oddaj się Maryi", odbędzie się 5 czerwca 2021 r. w Niepokalanowie.

Teresa M. Michałek, FN / red.

Wiadomości

23.03.2022

Ołtarz Świętego Józefa
Wotum wdzięczności za opiekę św. Józefa nad Niepokalanowem.

19.03.2021

Święty Józef w Niepokalanowie Japońskim
Niepokalanowianie uciekali się do opieki św. Józefa i zawsze byli wysłuchani. W polskim Niepokalanowie jest…

18.03.2021

Niepokalanów pod opieką Świętego Józefa
19 marca 1949 r. niepokalanowski klasztor wieczorem w czasie nabożeństwa w klasztornej kaplicy oddał się…

18.03.2022

Święty Józef - wzór rycerza Niepokalanej
Maksymilian Maria Kolbe uczył braci, jak potężnym orędownikiem jest św. Józef i jak wielką czcią…

19.03.2022

Święty Józef Niepokalanowski
Franciszkanie od wieków ukochali św. Józefa Oblubieńca NMP, a św. Maksymilian od początku zachęcał braci…
Czytaj wszystkie

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ