Chluba Narodu
14.11.2021W tym przełomowym czasie dla świata i dla Polski, w Niepokalanowie został zorganizowany szczególny koncert, dedykowany św. Janowi Pawłowi II, poprzedzony uroczystą Eucharystią, która upamiętniła innego wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia, bł. Stefana Wyszyńskiego.
Msza św. rozpoczęła się inaczej niż zwykle. Na początku przewodniczący Eucharystii, prowincjał franciszkanów prowincji warszawskiej o. Grzegorz M. Bartosik, odmówił litanię do Błogosławionego Prymasa, po której uformowała się procesja, zakończona złożeniem kwiatów u stóp pomnika bł. Stefana Wyszyńskiego na placu przed Wydawnictwem Niepokalanów.
Symboliczny, jednak bardzo wymowny gest, przypominający, że Wydawnictwo, zapoczątkowane przez św. Maksymiliana Kolbego dla głoszenia prawdy Ewangelii i czci Niepokalanej, jest powołane do tego, by kontynuować tę misję, biorąc za wzór determinację i niezłomność nowego Błogosławionego Polaka. Ta postawa Prymasa Tysiąclecia została przypomniana i zaprezentowana jako jakże aktualny wzór na dziś przez Ojca Prowincjała podczas skierowanego słowa do uczestników Eucharystii zgromadzonych w bazylice i za pośrednictwem internetowej telewizji NIEPOKALANÓW-TV. Ojciec Prowincjał przypomniał wzór Błogosławionego Kardynała w pryzmacie bezgranicznej miłości do Ojczyzny i do Matki Bożej, ale także jako obrońcę prawdy i przykład wierności w służbie Kościołowi i Ojczyźnie. Dlatego jako Prymas Polski czuł się odpowiedzialny za zbawienie wszystkich Polaków, w którym widział największe dobro Ojczyzny, budowane w wolności, miłości, solidarności i wzajemnym szacunku.
Koncert, dedykowany św. Janowi Pawłowi II, upamiętnił 103. rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnia był wyrazem wdzięczności za Ojczyznę i świętych Rodaków Jana Pawła II i Maksymiliana Kolbego. Utwór Laudate Domunim wykonał chór i orkiestra Sacra Musica Immaculatae Dedicata z Niepokalanowa, pod dyr. Pawła Ambroziaka. Po tym utworze można było wysłuchać światową premierę utworu Missa brevis - Mszy św. o Janie Pawle II skomponowaną przez maestro Wiesława Rentowskiego, wykonaną przez sopranistkę Dominikę Zamarę (Wenecja, Włochy), tenora Simone Francesco Licontiego (Mediolan, Włochy) i organistę Radosława Kustrę - wysłuchano części stałe Mszy św.: Kyrie eleison, Sanctus i Agnus Dei. Muzycy wykonali także utwór W. A. Mozarta Ave Verum Corpus, Anima Christi - utwór wykonany podczas beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, Salve Regina, A. Vivaldiego Quia respexit i inne.
Uroczystościom towarzyszyła wystawa, przygotowana przez Beatę Gotowałę. Posiada ona największy zbiór pamiątek historycznych, związanych z Konstytucją 3 Maja.
Mottem tej wystawy są słowa z Pisma Świętego: Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój - ważne i zawsze aktualne słowa, aby wprowadzać pokój i miłość w ludzkie relacje.Wystwa składa się z dwóch części. Pierwsza część wystawy pt. Od Konstytucji 3 Maja do Niepodległości - jej inauguracja miała miejsce w Teatrze Wielkim w Łodzi podczas koncertu, który odbył się trzy lata temu z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości pt. Bukiet dla Niepodległości, w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Druga część pt. Pokój i Bezpieczeństwo Międzynarodowe oczami św. Jana Pawła II - jest prapremierą. Inauguracja tej wystawy odbędzie się 12 sierpnia 2022 r. pod patronatem Prezydenta RP.
Wystawa będzie dostępna do końca listopada 2021 r.
FN
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...