Przyboczna straż kapłanów
01.05.2023Członkowie Apostolatu "Margaretka" w Grodzie Maryi zawierzali siebie i kapłanów Niepokalanej, aby Ona, jako Najlepsza Matka, z czułą troską opiekowała się swoimi "umiłowanymi synami" i wspierała ich w apostolskiej misji. Modlili się również nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne.
Spotkanie odbyło się w 105. rocznicę święceń św. Maksymiliana M. Kolbego, który przypomina: "Modlitwa to zapoznany, a jednak najpotężniejszy środek do przywrócenia pokoju w duszach, do dania im szczęścia, zbliżenia ich do miłości Bożej. Modlitwa odradza świat. Modlitwa jest warunkiem nieodzownym odrodzenia i życia każdej duszy". Członkowie Apostolatu "Margaretka", świadomi wielu przeciwności i trudów, z którymi borykają się kapłani w świecie współczesnym, poprzez modlitwę oraz umartwienie i pokutę, są potężną "przyboczną strażą" i duchową "armią", wspierającą kapłanów. To co oddajemy Niepokalanej, do Niej należy, a nie do nas.
Pielgrzymi mogli wysłuchać rozważań nt. życia i posługi Ojca Maksymiliana: Św. Maksymilian Maria Kolbe - patron na nasze czasy i Św. Maksymilian Maria Kolbe: jestem kapłanem katolickim. Nauki wygłosił o. Piotr Bielenin OFMConv z Krakowa. Uroczystej Eucharystii w bazylice przewodniczył o. Mirosław Bartos OFMConv - wikariusz prowincji warszawskiej franciszkanów. Spotkanie koordynował ks. Bogusław Nagel z Krakowa - Krajowy Opiekun Apostolatu "Margaretka". Podczas okolicznościowej homilii ks. Bogusław mówił m.in. o świętych, których drogi się skrzyżowały. Kapłan nawiązał do patronki dnia, św. Katarzyny ze Sieny i jej sile wiary i modlitwy. Kaznodzieja zauważył, za papieżem Benedyktem XVI, że "Kościół ma wielki dług wobec kobiet. Ośmieliłbym się powiedzieć, że w wymiarze charyzmatycznym kobiety czynią wiele dla rządzenia Kościołem". Tym samym ks. Nagel podkreślił, że kobiety, które stanowią znaczną część Apostolatu, poprzez modlitwę przyczyniają się do pomnażania dobra w Kościele i w posłudze duszpasterzy.
Podczas spotkania można było nabyć materiały nt. Apostolatu oraz zawierzyć Niepokalanej istniejące grupy.
Po Eucharystii swoim świadectwem wiary podzielili się Emilia i Piotr Andrzejewscy. Małżonkowie zwrócili uwagę, że w małżeństwie uczą się słuchania oraz wspólnej drogi poznawania Boga, w różnorodności charakterów, temperamentu. "Pan Bóg działa w codzienności – zauważył Piotr – ale musimy to umieć zauważać". Emilia zwróciła uwagę, że "Pan Bóg zaprasza nas do współpracy, On chce, byśmy z nim współpracowali, z Jego łaską". Małżonkowie zauważyli, że owoców modlitwy nie zawsze zauważymy od razu, czasem tych owoców może nawet nie zauważymy podczas naszego życia, ale modlitwa, zwłaszcza za kogoś innego, m.in. za kapłanów, zawsze jest owocna.
Członkowie Apostolatu "Margaretka" i innych wspólnot, poprzez codzienną modlitwę, wspomagają kapłanów w ich duszpasterstwie i posłudze, gdyż - jak mówił jeden ze świętych: "Pobożna modlitwa jest jakby złotą drabiną sięgającą do nieba, po której wchodzi się do Boga". Założyciel Niepokalanowa, św. Maksymilian zaś zauważył: "Od jakości modlitwy, zależy wszystko". Ojciec Maksymilian uczy nas, że oddanie się Niepokalanej jest najskuteczniejszą forma modlitwy.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.
Czytaj dalej...Jubileusz Odkupienia 2033
2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.
Czytaj dalej...