MARYJA!

1 kwietnia w Niepokalanowie - Smoleńsk i koncert pasyjny

1 kwietnia w Niepokalanowie - Smoleńsk i koncert pasyjny

blue line
Kwiecień to kolejna, 13. rocznica, w której wspominamy zasłużone osoby dla naszego kraju, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Wspomniano Janinę Fetlińską

W niepokalanowskiej bazylice, w sobotę, 1 kwietnia, odbyła się Msza św. za śp. senator Janinę Fetlińską i innych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Mszy św. przewodniczy ks. Zbigniew Adamkowski - proboszcz parafii św. Józefa w Ciechanowie. W okolicznym kazaniu kapłan przypomniał postać p. senator Janiny. Była ona pielęgniarką, lubiła pomagać innym i - jak mówiła: "Mój zawód nauczył mnie patrzyć na drugiego człowieka, jak na osobę, która być może czegoś ode mnie potrzebuje".

"13 lat temu, rozdzwoniły się nasze Polskie dzwony, aby zjednoczyć nasz naród - zaznaczył kaznodzieja. - Dzwony odzywają się na dobre i na złe. Rozdzwoniły się one, gdy Polska odzyskała Niepodległość". Kaznodzieja zastanawiał się, czy ta data, 10 kwietnia, będzie datą zakazaną, czy też datą, od której przyszłe pokolenia będą się kiedyś uczyć naszej polskiej historii? Wiele pytań pozostaje obecnie bez odpowiedzi, ale na nas spoczywa "przekazywanie historii przyszłym pokoleniom" - zauważył ks. Zbigniew.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy nabożeństwa złożyli kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, który znajduje się za bazyliką w Niepokalanowie.

Ostatnim akcentem uroczystości było okolicznościowe spotkanie w sali św. Bonawentury, gdzie odczytano m.in. okolicznościowe listy, związane z upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej, a także, poprzez wspomnienia, przybliżono postać p. senator Janiny Fetlińskiej.

Requiem Mozarta

Po południu w bazylice gościł Zespół "Mazowsze", który wykonał "Requiem" Mozarta oraz pieśni pasyjne. Był to niezwykły sposób medytacji nad Męką Pańską.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv


Zwiastowanie Maryi Pannie
Zwiastowanie Maryi Pannie

Kościół czci tajemnicę Wcielenia Syna Bożego osobnym świętem, 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto to obchodzono w Kościele Wschodnim w VI w. W Kościele Zachodnim wprowadzono je w VII w.

Więcej

Działalność wydawnicza

Wielkanoc 2025

I my mamy zmartwychwstać... Osiągniemy ten cel poprzez szczere zwrócenie się do Pośredniczki łask wszelkich - Niepokalanej.

Czytaj dalej...
Margaretki 2025

26 kwietnia - VIII Spotkanie Apostolatu "Margaretka" oraz grup i wspólnot modlących się za kapłanów.

Czytaj dalej...
Kim jesteś, o Niepokalana?

1-4 maja, rekolekcje pozwalające spojrzeć na życie, pracę, cierpienie i posługę w Kościele w świetle Niepokalanego Poczęcia.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ