Wernisaż w Skoczowie
10.08.20216 sierpnia, Skoczów − Muzeum św. Jana Sarkandra
W Galerii wystaw czasowych Muzeum Parafialnego im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie odbył się wernisaż pt. W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego - współpatrona Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Otwarciu wystawy towarzyszył występ Józefa Brody - lokalnego folklorysty i multiinstrumentalisty, pt. Nie Nadaremnie Jest Ten Krzyż, jak również wykład skoczowskiej historyk - Haliny Szotek pt. "Dwie Korony", Gustaw Morcinek - pierwszy biograf O. Maksymiliana Kolbego, na który można było wejść przechodząc "Bramą Przyjaźni".
Wydarzenie poprowadził kierownik placówki - Jakub Staroń. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz świeckich i duchownych. Niepokalanów reprezentowali: o Piotr M. Lenart i o. Ryszard M. Żuber, którzy przywieźli na tą okoliczność relikwie św. Maksymiliana Kolbego.
O. Ryszard wyjaśnił, że posiadamy relikwie św. Maksymiliana, mimo że ciało Świętego zostało spalone w krematorium obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ponieważ zachowały się włosy z brody, którą Ojciec Maksymilian kazał sobie ściąć tuż przed aresztowaniem w 1939 r. Brat fryzjer Akkursy przechował ścięte włosy, które obecnie znajdują się w Archiwum Niepokalanowa oraz w licznych miejscach kultu na całym świecie.
Natomiast o. Piotr M. Lenart zachęcił uczestników wydarzenia do przyjęcia Cudownego Medalika i włączenia się do Rycerstwa Niepokalanej, jako najprostszy sposób naśladowania św. Maksymiliana.
Autorem wystawy jest Jan Hajduga z Dąbrowy Tarnowskiej. Wystawa "kolbiańska" prezentowana była już prawie w całej Polsce, ważniejsze miejsca, które odwiedziła, to: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Jasna Góra, Warszawa Sejm RP, Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Spotkanie poprowadził kierownik placówki - Jakub Staroń. Wystawa możliwa do obejrzenia w godzinach otwarcia muzeum do 13 września 2021 r.
PML / OX.PL
Fot. Piotr Górecki
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.
Czytaj dalej...Jubileusz Odkupienia 2033
2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.
Czytaj dalej...