Upodobnieni do Niepokalanej
26.02.2021Należeć bezgranicznie do Niepokalanej - to temat jednego ze spotkań formacyjnych MI, organizowanych co czwartek przez Fundację Niepokalanej w usłudze Microsoft Teams. Poprowadził je Wiceprezes Narodowy MI o. Piotr M. Lenart.
W programie spotkań (nazywanych fanjobsami) jest czas na modlitwę, dzielenie się, przybliżenie poszczególnych punktów Statutów Generalnych MI oraz w ramach Roku Świętego Józefa rozważanie kolejnych fragmentów Modlitwy Pańskiej.
Podczas funjobsa 18 lutego o. Piotr przypomniał, że w świetle Statutów Generalnych MI jest stowarzyszeniem, którego "członkowie, razem ze św. Maksymilianem Kolbem, kontemplują w Maryi Niepokalanej nieskażone piękno zaplanowane dla nas przez Boga w Chrystusie", czyli dążą do tego, by "stawać się Nią". Zgodnie z art. 4 i 5 Statutów Generalnych, rycerze upodobniają się do Niepokalanej w życiu codziennym przez "słuchanie Słowa Bożego; modlitwę liturgiczną i osobistą; miłość względem wszystkich; ofiarowanie samego siebie". "Stawanie się Nią - to dążenie do wolności od grzechu, do niepopełniania grzechów w naszym życiu, by nie dawać miejsca dla działania szatana - komentował o. Piotr. - Jeśli my będziemy wolni od grzechów, to staniemy się jak Ona". Można zatem powiedzieć, jak zauważył o. Piotr, że jesteśmy jak Niepokalana najbardziej po spowiedzi i po przyjęciu Komunii świętej. Wreszcie o. Wiceprezes wskazał, że "stanie się Nią" ma na celu "innych przybliżać do Niepokalanej".
Teresa M. Michałek - prezes Fundacji Niepokalanej, przybliżyła kilka fragmentów z pism św. Maksymiliana, mówiących o upodobnianiu się do Maryi. "Naszym ideałem jest stać się Niepokalanej, aż stać się niby Nią samą" - mówił w jednej z konferencji św. Maksymilian. Natomiast w liście do o. Antonina Vivody, Ojciec Maksymilian, wykazując, że Maryja "jest jakby częścią Trójcy Przenajświętszej", chciał pokazać, na czym polega to bycie całkowicie Niepokalanej. "Wiemy o opętanych, szalonych, za których myślał, mówił i działał szatan - pisał Ojciec Kolbe. - My chcemy być w sposób jeszcze bardziej bezgraniczny zawładnięci przez Nią, by to Ona sama myślała, mówiła, działała za naszym pośrednictwem [...]. Pragniemy do tego stopnia należeć do Niepokalanej, by nie pozostało w nas nic, co by nie było Nią, byśmy jakby unicestwili się w Niej, byśmy przemienili się w Nią, przeistoczyli się w Nią, aby tylko Ona pozostała. [...]. Oto MI, wprowadzić Ją do wszystkich serc, zrodzić Ją we wszystkich sercach, aby Ona wchodząc do tych serc, obejmując je w doskonałe posiadanie, mogła urodzić słodkiego Jezusa, Boga".
W ten sposób każdy fanjob służy nie tylko poznawaniu prawnych dokumentów dotyczących Rycerstwa Niepokalanej jako stowarzyszenia, ale także pozwala głębiej poznać spuściznę św. Maksymiliana, jak też pogłębiać swoją rycerską formację.
Jeśli należysz do MI, to możesz dołączyć do Zespołu "Rycerstwo Niepokalanej" za pomocą poniższego linku:
Więcej o Microsoft Teams na usługach MI:
FunJob - skrót od "prace (j.ang. job) Fundacji", określa wszelkie przedsięwzięcia, spotkania, zadania, warsztaty, akcje i inne działania podejmowane przez Fundację Niepokalanej lub w imieniu Fundacji Niepokalanej.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...