Odpust Wszechpośredniczki Łask
09.05.2023Jest to święto tytularne Bazyliki Mniejszej i patronalne klasztoru niepokalanowskiego.
Uroczystej Mszy odpustowej w tym dniu przewodniczył wikariusz generalny franciszkanów o. Jan Maciejowski OFMConv. Na początki homilii o. Jan odniósł się do najstarszej modlitwy Kościoła: "Pod Twoją obronę..." - w której przyzywamy Maryję m.in. jako Pośredniczkę. Kaznodzieja zaznaczył, że prawda ta nie pochodzi z traktatów teologicznych, ale z intuicji Ludu Bożego, pełnej miłości i czci dla Matki Bożej. Przy tym kaznodzieja przytoczył słowa św. Anzelma, że "Bóg jest Wszechmocny ze swej natury, a Maryja jest wszechmocna przez swoje prośby" - i zaznaczył, że orędownictwo Maryi "zaczęło się w Kanie. Tam Ona poprosiła Syna, stała się orędowniczką. Nie dała nic ze swego, po prostu poprosiła Syna" i że ta dobroć Maryi ukazuje, jak wspaniały, dobry i czuły jest Jej Syn, Jezus Chrystus. Maryja nic swojego nie daje, Ona jako Matka prosi za nami. Wikary Generalny podkreślił, że ta intuicja prostoty dojścia do Jezusa przez Maryję, która urzeczywistniona została w całym życiu św. Maksymiliana - to najlepsza szkoła modlitwy, zaufania i miłości Boga. "Oddając się Jej, Ona z nami i w nas się modli, prosi, uwielbia". Wikariusz Zakonu ukazał, czym jest Serce Maryi jako kobiety "pełnej miłosiernej miłości". "Maryja pobudza nasza wiarę i zachęca do naśladowania Chrystusa. To jest Jej największa troska, aby Chrystus królował w naszych sercach - zaznaczył kaznodzieja. - Tylko wtedy Jej pośrednictwo ma sens". Na koniec kazania o. Jan zachęcił zebranych do oddania się Maryi i naśladowania Jej, do upodobniania się do Niej, jak uczył św. Maksymilian.
Sam św. Maksymilian w artykule umieszczonym w lutowym wydaniu "Rycerza Niepokalanej" w 1923 r pisał:
Czy powszechne pośrednictwo NMP należy do skarbu prawd objawionych? Czy może ono być materią definicji? (...) Na tej to prawdzie opiera Milicja swą działalność. Do Niepokalanej się uciekamy i narzędziem w Jej ręku jesteśmy, bo Ona wszystkie łaski nawrócenia i uświęcenia rozdaje mieszkańcom tego płaczu padołu. Jasno też wyznajemy tę prawdę w akcie poświęcenia się Najświętszej Maryi Pannie, umieszczonym na dyplomikach Milicji «...przez Twoje bowiem ręce wszelkie łaski z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają».
A na jakiej podstawie?
Zaglądnijmy do historii. Nie ma nawrócenia, gdzie by w ten lub inny sposób nie działała ręka Maryi, nie ma świętego, który by szczególną do Niej nie pałał miłością.
Ojcowie i Doktorzy Kościoła głoszą, że Ona, druga Ewa, naprawiła to, co pierwsza zepsuła, jest kanałem łask Bożych, nadzieją i ucieczką naszą, że przez Nią otrzymujemy łaski od Boga, a Ojciec św. Leon XIII w Encyklice o Różańcu (22 września 1891 r.) mówi: «Wolno twierdzić, że z owego obfitego skarbca łask, który nam przyniósł Pan... nic nam nie bywa udzielone jak tylko przez Maryję, ponieważ tak chciał Bóg».
Módlmy się więc i my, by Matuchna Najświętsza przyspieszyła chwilę uroczystego ogłoszenia tego Jej przywileju, by cała ludzkość z pełnią ufności do Jej spieszyła stóp, boć bardzo nam dziś potrzeba Jej opieki.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Życzenia świąteczne
Pasterze udali się pośpiesznie do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę (Łk 2,16).
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
11/12 stycznia - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...