Wszechmoc prosząca - Niepokalana
09.05.2024W tym roku, 4 maja, w dniu uroczystości odpustowej Mszy św. przewodniczył o. prof. UKSW Grzegorz M. Bartosik - prowincjał prowincji warszawskiej franciszkanów konwentualnych w latach 2020-2024. W okolicznościowym kazaniu Ojciec Prowincjał ukazał Maryję jako uprzywilejowaną przekazicielkę łask, spływających od Boga na ludzi w niezwykłej obfitości. Gdziekolwiek obecna jest Maryja, stwierdzał kaznodzieja, tam obfituje łaska i tam dokonuje się uzdrowienie duszy i ciała człowieka. Przypomniał przy tym, że sam św. Maksymilian chciał, aby świątynia nosiła taki tytuł. Kaznodzieja próbował także przybiżyć, na czym polega wszechpośrednictwo łask, zaznaczając, że ten tytuł streszcza całą myśl mariologiczną Założyciela Niepokalanowa. Źródłem tego tytułu są słowa pozdrowienia, którymi Archanioł Gabriel pozdrowił Maryję w chwili zwiastowania: "Bądź pozdrowiona pełna łaski". To pozdrowienie pokazuje, że Maryja od chwili swego poczęcia była pełna łaski, niepokalana, czyli że w Niej nigdy nie było żadnej skazy grzechu. Maryja jest cała święta, piękna, wierna i posłuszna Panu Bogu. Maryja została wypełniona Bogiem, w Niej - w Jej łonie zamieszkał sam Bóg, Ona stała się Jego prawdziwą i rzeczywistą Matką. Przez Jej pośrednictwo Syn Boży stał się człowiekiem, dzięki Niej otrzymaliśmy Dawcę Życia i Odkupiciela. Maryja tym samym stała się szafarką łask, przez swoje pośrednictwo wyprasza nam dary od samego Boga i nam je rozdaje.
Ojciec Prowincjał ponadto zauważył, że Maryja bardzo często jest przedstawiana jako Ta, która wyprasza łaski. Jedną z takich przedstawień jest Jej postać na Cudownym Medaliku, gdzie widzimy Ją jako Tą, "przez krócej ręce wszelkie łaski z Najsłodszego Serca Jezusowego na nas spływają".
Wreszcie franciszkański przełożony zwrócił uwagę na to, że Maryja wskazuje nam Boga, chce - jak Matka swoje dzieci - wychować na wierne Bogu. Niepokalana ma miłować Boga naszym sercem, uczy św. Maksymilian. Niepokalana ma królować w sercu każdego człowieka, a Jej życie w nas ma się pogłębiać i to bez żadnych granic. Ideałem każdej osoby oddanej Niepokalanej ma być upodobnienie się do Niej, mamy stać się jak Ona, kochać innych, wypełniać wolę Bożą oraz słuchać natchnień Ducha Świętego.
Odwołując się do słów św. Maksymiliana, że Maryja jest "wszechmocą proszącą", kaznodzieja przypomniał o Maryjnym orędownictwie, poprzez które Maryja troszczy się nie tylko o poszczególnych ludzi, ale i o całe narodu, czego doświadczyliśmy niejednokrotnie, pragnąc wszystkich prowadzić do swego Syna, gdyż jak powiedział Założyciel Niepokalanowa - "każde nawrócenie i uświęcenie jest dziełem łaski, a Ona Pośredniczką łask wszelkich".
Podsumowując o. Grzegorz zaprosił do wdzięczności Jezusowi za to, że swoją Matkę dał nam za naszą Matkę, że Ona prowadzi nas do Niego i wyprasza dla nas wszelkie łaski potrzebne do zbawienia i uświęcenia.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. @TvNIEPOKALANOW
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...