MARYJA!

Uroczystości odpustowe

Uroczystości odpustowe

blue line
Niepokalanowskie Odpusty łączą uroczystość św. Maksymiliana M. Kolbego z uroczystością Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny. Te dwa dni 14 i 15 sierpnia, w które w Niepokalanowie można uzyskać odpust zupełny, były niezwykle bogate w wydarzenia duchowe.

Dzień poświęcony pamięci Założyciela Niepokalanowa i Męczennika miłości - św. Maksymiliana - był ostatnim dniem Wielkiego Zawierzenia, trwającego w Niepokalanowie od 6 sierpnia. Święty, który oddał swoje życie za ojca rodziny, jest uznawany za Patrona rodzin, dlatego podczas Mszy św. Niepokalanemu Sercu Maryi zostały zawierzone wszystkie rodziny.

Bezpośrednim przygotowaniem do uroczystości były konferencje, które wygłosił przybyły z Francji Jean-Marie Setbon - nawrócony rabin. Prelegent mówił o Maryi jako Tej, która została wybrana przez Boga na Matkę Mesjasza i dana Kościołowi za Matkę. Jean-Marie przybliżył także wyniesienie Maryi ponad aniołów i świętych jako Królowa, jak również ukazał potrzebę ukochania Niepokalanej i oddania się Jej bezgranicznego.

Jean-Marie Setbon, konferencja Bóg wysławia Maryję
Jean-Marie Setbon, konferencja Maryja jako Królowa Boska (Boska, ale nie równa Bogu)

Gość z Burkina Faso

Jednym z górnych punktów uroczystości odpustowych była przedpołudniowa Eucharystia, której przewodniczył bp Joachim Ouédraogo z Burkina Faso. Ks. Biskup podzielił się swoim doświadczeniem poznawania franciszkańskiego sposobu życia. Gość poprosił zebranych o modlitwę za swój kraj, którego nazwa znaczy "Kraj dobrych ludzi". Kaznodzieja zauważył, że w jego kraju codziennie ginie wiele osób tylko dlatego, że wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa. Burkina Faso od wielu lat boryka się z islamskim terroryzmem.

Podczas kazania ks. Biskup mówił o wolności, która nie może być "hołdowaniem grzechu", oraz o życiu, jako cennym darze, który winniśmy strzec i chronić zawsze i wszędzie.

Po Mszy św. delegacje franciszkanów i energetyków złożyli kwiaty przy pomniku Założyciela Niepokalanowa.

14 VIII 2023, g. 11:00 Uroczystość św. Maksymiliana, Msza św. pod przewodnictwem bp. Joachima Ouédraogo

Transitus św. Maksymiliana

Nabożeństwo upamiętniające męczeńską śmierć św. Maksymiliana w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz tradycyjnie rozpoczęło się w kaplicy św. Maksymiliana. Gwardian niepokalanowskiego klasztoru o. Mariusz Słowik OFMConv w uroczystej procesji przeniósł relikwie Świętego na ołtarz św. Maksymiliana w bazylice.

14 VIII 2023, g. 17:00 Transitus św. Maksymiliana

Bezpośrednio po Transitusie celebrowano uroczystą Eucharystię. Podczas homilii o. Piotr M. Lenart - franciszkanin z Niepokalanowa, zachęcił do zawierzenia Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana oraz przypomniał, że nie można poświęcać innego życia, jak tylko swojego, jeśli motywem tego poświęcenia jest miłość Boga i bliźniego.

14 VIII 2023, g. 18:00 Uroczystość św. Maksymiliana, Msza św. z zawierzeniem rodzin

Ten pierwszy dzień odpustu zakończył się wieczorem uwielbienia połączonym z modlitwą różańcową oraz Eucharystią rozpoczynającą już świętowanie Odpustu Wniebowzięcia. Po Eucharystii można było adorować Najśw. Sakrament do samego rana. Wieczór uwielbienia poprowadziła Wspólnota Guadalupe z Lublina.

Wieczerniki Różańca Rodzinnego oraz Wieczór uwielbienia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczy bp Stanisław Dowlaszewicz z Boliwii. Kaznodzieja podkreślił potrzebę pamięci i modlitwy za Kościół misyjny. Ks. Biskup wezwał do modlitwy o pokój na świecie i o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. "Życie ludzkie powinno oddawać chwałę Bogu" - zauważył kaznodzieja. W dalszej części Biskup z Boliwii zadał zgromadzonym pytanie o wiarę i zachęcił do zrobienia rachunku sumienia, czy swoim życiem świadczymy o Jezusie Chrystusie.

Po Mszy św. o swoim nawróceniu opowiedział Jean-Marie Setbon oraz przypomniał, że katolicka wiara jest najpiękniejsza, dlatego trzeba o niej świadczyć i ją propagować.

15 VIII 2023, g. 11:30 Uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, Msza święta oraz świadectwo Jean-Marie Setbon

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv


NMP z Guadalupe
NMP z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.

Więcej

Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Loreto, sanktuarium Świętego Domku

Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.

Więcej

Niepokalane Poczęcie
Niepokalane Poczęcie

Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Więcej

Działalność wydawnicza

#OddaniNaMaxa

23 stycznia, 19:10 - FunJob: Antykatolickiemu hejtowi STOP - spotkanie MI LIVE

Czytaj dalej...
Do ideału MI

31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ