Z Maryją w Kościele katolickim
16.08.2023Rekolektanci codziennie brali udział w Eucharystii, podczas których zawierzano Maryi kolejne dziedzin życia, rozważali wspólnie tajemnice Różańca świętego przy wystawionym Najśw. Sakramencie. Chętni mogli dodatkowo wziąć udział w Pieszej Nocnej Pielgrzymce Pokutnej z Miedniewic do Niepokalanowa lub uczestniczyć w całonocnym czuwaniu modlitewnym w bazylice.
Uczestnicząc w rekolekcjach, można było wysłuchać tematycznych konferencji, które wygłosili: Anna Krogulska - misjonarka świecka z Krakowa; Dorota Hałasa - dziennikarka Polskiego Radia na stałe mieszkająca w Tokio, autorka książki o objawieniach Maryi w Akita; Jean-Marie Setbon - nawrócony na katolicyzm rabin z Paryża, autor książek o Matce Bożej i chrześcijańskim wychowaniu dzieci.
Msze święte
10 sierpnia, podczas Wielkiego Zawierzenia powierzono opiece Matki Bożej sportowców oraz bezpieczeństwo narodowe. Kaznodzieja o. Mirosław Kopczewski - franciszkanin z Niepokalanowa zaznaczył, że skarbem Kościoła są ludzie wierzący. "Musimy być wierni miłości do Boga, musimy tę miłość rozwijać i strzec jej" - zaznaczył o. Mirosław.
Na wieczornej Eucharystii o. Piotr M. Lenart - franciszkanin z Niepokalanowa, zaznaczył jak ważny jest pokój. Kaznodzieja zwrócił uwagę co zagraża pokojowi i odbiera nam poczucie bezpieczeństwa. "Podziały" - tym kluczowym słowem o. Piotr ukazał, jak ważne jest wzajemne poszanowanie, przebaczenie w budowaniu pokoju. "Nie ma pokoju jeśli są podziały i antagonizmy" - podkreślił o. Piotr. "Podziały w Kościele to jedna z najboleśniejszych ran, jakie Kościół dźwiga" - zauważył kaznodzieja. W dalszej części homilii franciszkanin mówił o tym, czym jest prawda oraz o wolności, którą każdy z nas otrzymał.
11 sierpnia, podczas porannej Mszy św. w uroczystość św. Klary z Asyżu - Patronki środków masowego przekazu, zawierzono Niepokalanej ludzi pracujących w mediach, aby zawsze służyli prawdzie i dobru. Kaznodzieja o. Mirosław Kopczewski przybliżył, czym jest życie zakonne w klasztorze kontemplacyjnym. Kaznodzieja zachęcił do modlitwy za zakony kontemplacyjne oraz wyjaśnił czym są trzy rady ewangeliczne: ubóstwo, posłuszeństwo i dziewictwo.
Podczas wieczornej Eucharystii o. Piotr M. Lenart zaznaczył, że środki masowego przekazu są tzw. piątą władzą. Kaznodzieja przybliżył słowa papieża Piusa XII, który ustanowił św. Klarę niebiańską przed Bogiem patronka telewizji. "Niech więc Klara, jaśniejąca chwałą dziewictwa i w tak wielkich ciemnościach emanująca niebiańskim światłem, stoi na czele tego wynalazku. Z tego przedziwnego dzieła sztuki mogą pochodzić zarówno bardzo wielkie korzyści, jak i bardzo wielkie niebezpieczeństwa. Zatem wypada, aby ten wynalazek chroniła niebiańska pomoc, aby zło zostało wyeliminowane, a to, co dobre, a nawet zbawienne, było popierane" - przytoczył papieskie słowa kaznodzieja.
W sobotni dzień, 12 sierpnia, Niepokalanemu Sercu Maryi została zawierzona służba zdrowia. Okolicznościowa kazanie wygłosił o. Mariusz Słowik - gwardian klasztoru Niepokalanów. Kaznodzieja zauważył, że Maryja zawsze wychodzi nam na spotkanie. W dalszej części wyjaśnił, że w naszym życiu powinniśmy żyć według trzech słów, naśladując Maryję z chwili Zwiastowania: mamy wstać, iść i zrobić, co należy - z apostolską gorliwością.
Podczas wieczornej Eucharystii o. Piotr M. Lenart mówił o doświadczeniu cierpienia oraz przyjmowania cierpienia dla miłości Bożej. Kaznodzieja podkreślił, że oprócz zdrowia fizycznego, potrzebne jest niesienie nadziei osobie chorej oraz towarzyszenie z miłością osobie cierpiącej. Franciszkanin podkreślił znaczenie zarówno sprawiedliwości, jak i miłosierdzia.
Maryja zawsze z nami
O Maryi z Jasnej Góry i swego rodzaju fenomenie częstochowskiego sanktuarium - miejsca, w którym Maryja się nie objawiła, opowiedziała Anna Krogulska. Prelegentka zwróciła uwagę, że Maryja z Jasnej Góry uczy nas mądrości oraz swoistego rachunku sumienia, gdyż Maryja jest pełna zatroskania, a Jej twarz przeszyta mieczem. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie i kiedy zadaliśmy rany Matce Bożej i Jezusowi, oraz co mamy zrobić, aby to Oblicze Maryi uśmiechnęło się.
W drugiej konferencji Anna Krogulska przybliżyła nie tylko historię obrazu Matki Bożej Miłosierdzia, czyli Ostrobramskiej, ale ukazała, że jest Ona również patronką misji i misjonarzy. Maryja zawsze rodzi Chrystusa, rodzi go również w sercach niewierzących. "Nie bójmy się zawierzać Matce Bożej" - zachęciła zebranych prelegentka.
Trzecią konferencję Anna Krogulska poświęciła Matce Bożej z Rokitna - małego sanktuarium niedaleko Warszawy. Prelegentka zwróciła uwagę, że obraz z Rokitna ukazuje Maryję, która zawiera elementy wszystkich cudownych wizerunków rozsianych po naszym kraju. Ta Maryja jest zarówno łaskawa, jak i słuchająca, czarna, królowa, pełna miłosierdzia. Na zakończenie prelegentka zachęciła do podjęcia drogi maryjnej oraz obranie sobie Maryi za naszą Panią i Królową.
Japonia, jakiej nie znamy
Dorota Hałasa mieszka w Japonii od ponad 30 lat. Podczas konferencji podzieliła się swoim doświadczeniem życia w Japonii oraz historii chrześcijaństwa w kraju kwitnącej wiśni. Prelegentka ukazała, co św. Maksymilian zostawił po sobie w Japonii i do jakiego kraju przybył, z jakimi problemami musiał sobie poradzić.
Pani Dorota przybliżyła chrystianizację Japonii, która z rozmachem rozpoczął w połowie XVI w. św. Franciszek Ksawery - jeden z najbliższych przyjaciół i współpracowników założyciela zakonu jezuitów, św. Ignacego Loyoli. W następnych latach misję kontynuowali jezuici i franciszkanie, przyjmowani przez Japończyków raczej przychylnie. Jednak w 1642 r. sytuacja zmieniła się i polski misjonarz Wojciech Męciński był torturowany 105 razy. Zginął za wiarę w straszliwych męczarniach. Tak napisał swojej siostrze Zofii: "Ostatni ten list piszę do W.M., gdyż już Pan mój wzywa na krzyż swój, gdzie jako w nim ufam, za trzy albo cztery niedziele skończę życie w rękach katowskich dla wyznawania wiary Jego świętej [...]. Aleć to już dawnom pragnął, jeszcze będąc w Polszcze, pamiętasz W.M. Miło mi dla Pana mego, choć okrutnie umrzeć, który pierwej dla mnie tak srodze na Krzyżu zmarł".
W trzecim swoim wystąpieniu Dorota Hałasa przybliżyła niewytłumaczalne po ludzku zjawisko płaczu Maryi krwawymi łzami w Akita. Prelegentka starała się także przybliżyć inne nadprzyrodzone zjawiska oraz ukazać przesłanie, które płynie od płaczącej Matki. Maryja prosiła o modlitwę zadośćuczynienia za grzechy ludzi oraz podejmowanie umartwień. Innym przesłaniem jest posłuszeństwo władzy kościelnej oraz modlitwy za kapłanów i biskupów.
Żydowskie spojrzenie na Maryję
Przez kolejne dni gościem rekolekcji maryjnych był Jean-Marie Setbon, który przybył z Francji. Jako młody człowiek otrzymał staranne wykształcenie w szkole rabinistycznej, jednak po spotkaniu Chrystusa przeszedł drogę nawrócenia i został katolikiem. Obecnie dzieli się swoim doświadczeniem odczytywania Pisma Świętego i wypełnienia się proroctw w Jezusie Chrystusie.
Jean-Marie Setbon opowiedział o doświadczeniu spotkania Chrystusa na swojej drodze. Był rabinem, ale w pewnym momencie, rozważając Słowo Boże, spotkał Jezusa i stał się chrześcijaninem. Dzieląc się doświadczeniem wiary Jean Maria opowiedział również o swoim świadectwie życia z Niepokalaną.
Jan Maria na przykładzie fragmentów z Pisma Świętego praz Pism św. Maksymiliana ukazał Maryję jako Matkę samego Boga i Jej autorytet. Prelegent zachęcił zebranych do rozważania i kontemplacji Słowa Bożego, jak również fragmentów, które przepowiadają przyjście Mesjasza oraz rolę kobiet i ich powołanie. Jean Maria podkreślił, że każda postać kobieca w Biblii nosi w sobie obraz Maryi i Jej wielkiego autorytetu, którym Bóg Ją obdarzył.
Tradycja rabinistyczna w pięknych słowach mówi o Maryi jako "domie, przybytku". Prelegent mówił, że "domem" jest również każdy z nas. Jako osoby, mamy za zadanie przyjęcie Mesjasza do naszych domów, co wiąże się zarówno z przyjęcie Maryi jako Matki Mesjasza, niosącej Boga, jak i bezpośrednio przyjęcia Jezusa do naszego życia.
W płomiennych słowach nawrócony rabin mówił o potrzebie bycia wychowanym przez Maryję, która zna nasze braki. Każdy z nas musi sobie zadać pytanie, czy pozwala się Jej wychowywać? Jean-Marie mówił także o potrzebie apostolstwa, nawet tego prostego, poprzez rozdawanie Cudownego Medalika. Gość spotkania podkreślił, ze Maryja jest nam dana jako najbardziej skuteczna pomoc na naszej drodze do zjednoczenia z Bogiem.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Telewizja Niepokalanów
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
23 stycznia, 19:10 - FunJob: Antykatolickiemu hejtowi STOP - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.
Czytaj dalej...