Prorok każdego czasu
09.01.20218 stycznia - 127. rocznica urodzin i chrztu sw. Maksymiliana Kolbego.
127 lat temu, 8 stycznia 1894 r., urodził się w Zduńskiej Woli Rajmund Kolbe, późniejszy św. Maksymilian Maria - założyciel klasztoru Niepokalanowskiego. W tym dniu podcas uroczystej Mszy św. zainaugurowano przygotowania do Jubileuszu "Rycerza Niepokalanej", którego pierwszy numer wydano w Krakowie w styczniu 1922 r. Eucharystii przewodniczył o. Mirosław Bartos - wikariusz prowincji warszawskiej franciszkanów konwentualnych.
W kazaniu kaznodzieja zwrócił uwagę na potrzebę miłowania bliźniego "tak jak kocha go Jezus". Miłość jest potrzebna do prawdziwego rozwoju ludzkiego, gdyż "miłość to znak rozpoznawczy, to jak termometr, który ukazuje stan naszej duszy i tę prawdę dobrze rozumieli święci, w tym św. Maksymilian" - mówił wikariusz prowincji.
"Ojciec Kolbe obrał sobie za zadanie przybliżenie ludziom nadziei i ufności, znalezienie pierwotnego dobra życia, które można odnaleźć postępując za Niepokalaną. On chciał, aby każdy z pomocą Niepokalanej odnalazł własne piękno"- mówił podczas kazania o. Mirosław. Kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że Ojciec Kolbe nigdy się nie oszczędzał, ale całkowicie oddawał się bliźnim, był radykalny i nigdy nie rozkoszował się dobrem, które udało mu się zrealizować. "On był darem dla innych" - podkreślił o. Mirosław.
W dalszej części kazania kaznodzieja przypomniał że Ojciec Maksymilian był mężem wspólnoty, mężem słowa, mężem całkowitego zaufania Niepokalanej i naśladowania Jej, "by Ona stała się zwierciadłem dla każdego, zwierciadłem, w którym można się przejrzeć".
Cytując słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, kaznnodzieja przypomniał, że Ojciec Maksymilian był swego rodzaju "prorokiem dla swego narodu, który przygotował naszą Ojczyznę na wydarzenia II wojny światowej". Nasze czasy - choć inne - to w wielu aspektach są podobne, dlatego też naśladując św. Maksymiliana, "będąc drugim Maksymilianem naszych czasów - mówił kaznodzieja - również i my będziemy prorokami naszych czasów".
O. Mirosław zachęcił wszystkich do całkowitego oddania się Niepokalanej i Jej Sercem ukochania Serca Jezusowego, gdyż "w ten sposób w naszych rodzinach zapanuje miłość, pokój i radość, która będzie zapalać i inne serca wokół nas".
W przygotowania do 100-lecia powstania "Rycerza Niepokalanej" wpisał się także koncert Zespołu Mazowsze
, który odbył się w niepokalanowskiej bazylice 9 stycznia. Ze względu na warunki pandemiczne można było go zobaczyć tylko na kanale YouTube Niepokalanów-TV oraz wysłuchać przez Radio Niepokalanów.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.
Czytaj dalej...Jubileusz Odkupienia 2033
2 lutego, 9-letnie przygotowanie do jubileuszu 2000 lat Odkupienia: Rok 2, część I.
Czytaj dalej...