MARYJA!

Odpust Niepokalanego Poczęcia 2024

Odpust Niepokalanego Poczęcia 2024

blue line
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP od początku Niepokalanowa była głównym świętem klasztoru. Ten dzień przypomina wszystkim, którzy poświęcili się całkowicie Niepokalanej, aby nie byli tylko czcicielami Maryi, ale Jej naśladowcami.

Św. Maksymilian zwykł ten dzień obchodzić uroczyście i tak w jednym roku kazał zaświecić wszystkie światła przez cały dzień, aby przypominały, że Maryja jest naszą Jutrzenką i Nadzieją. Innym razem wręczył braciom figurki Niepokalanej. Do tego dnia przygotowywał się niezwykle uroczyście, a w samym dniu bracia przygotowali specjalną akademię ku czci Matki Bożej. Pewne tradycje są w niepokalanowskim klasztorze wciąż kultywowane. Jedną z nich jest uroczysta Nowenna, która przygotowuje do godnego uczczenia Maryi w Jej tajemnicy Niepokalanego Poczęcio.

Przygotowanie

W 2024 r. w Niepoklanowie można było uczestniczyć w dwóch formach Nowenny; jedna - na wzór św. Faustyny Kowalskiej, w kaplicy-sanktuarium św. Maksymiliana. Uczestnicy tej Nowenny przez 9 dni, adorując Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie, codziennie odmawiali 1000 Zdrowaś Maryjo, czyli modlitwę różańcową w pięciu blokach modlitewnych. Druga Nowenna, w tradycyjnej formie, odbywała się w niepokalanowskiej bazylice, a kazania głosił o. Piotr Stępniak OFMConv. Przybliżał on każdego dnia poszczególne prawdy maryjne, opierając się na czytaniach liturgicznych oraz zachęcał do trwania z Maryją, bycia z Nią i oddania się Jej na wzór św. Maksymiliana.

Przygotowaniem do uroczystości Niepokalanego Poczęcia było także spotkanie "Oddaj się Maryi", związane z odprawianiem pierwszych pięciu sobót miesiąca, które 7 grudnia odbyło się w Niepokalanowie. Podczas konferencji wprowadzającej można było nie tylko przygotować się do oddania się Niepokalanej jako Jej narzędzie, rzecz i własność, ale także usłyszeć konkretne świadectwa Jej działania i łask udzielonych ludziom. Po południu o. Ireneusz Klimczyk OFMConv - dyrektor Kolbianum, przybliżył obraz Niepokalanej w pismach i nauczaniu św. Maksymiliana. Prelegent zauważył, że św. Maksymilian cały czas rozważał, kim jest Niepokalana. Założyciel klasztoru żył też przekonaniem, że Maryi nigdy nie wolno odłączać od Jezusa, podobnie jak nie można tylko Ją podziwiać, ale żyć jak Ona, Jej oddaniem się Bogu, Jej zaufaniem Bogu. W nas powinien być duch Maryi.

Uroczystość

W samą uroczystość, 8 grudnia, w południe, w czasie tzw. Godziny Łaski przed Najśw. Sakramentem została odmówiona modlitwa różańcowa, która była duchowym przygotowaniem do uroczystej Eucharystii, której przewodniczył bp Piotr Jarecki. Biskup podkreślił, że Godzina Łaski to jedno z najlepszych przygotowań do "korony sakramentów, którą jest Eucharystia, gdzie na różne sposoby spotykamy się z Panem Jezusem". Kaznodzieja próbował odpowiedzieć na pytanie, jakie wskazówki daje nam Najśw. Maryja Panna, aby dobrze przeżyć czas Adwentu jako okresu przygotowującego nas na Boże Narodzenie. Odpowiadając na to pytanie, Ksiądz Biskup wskazał, że "otoczki" Bożego Narodzenia: zakupy, choinki, prezenty... - nie mogą zagłuszyć prawdy, że Bóg się narodził dla nas. Maryja uczy nas relacji z Jezusem, naszym Zbawcą, uczy nas dialogu z naszym Bogiem. Maryja uczy nas drogi zrozumienia Bożej obecności w naszym życiu. Maryja uczy nas zgadzania się z wolą Bożą dotyczącą naszego życia. Maryja uczy nas autentycznej relacji z Bogiem, która dokonuje się w sakramentach świętych. Biskup zapytał zebranych, czy podczas modlitwy i przyjmowania z sakramentów słyszymy głos Boga i zgadzamy się na Jego wolę? Adwent to czas usłyszenia woli Bożej i wprowadzenia Jej w nasze życie, gdyż chrześcijaństwo to relacja człowieka wierzącego do Boga zbawiającego człowieka. Taki powinien być nas styl życia - przeżywanie naszej relacji z Bogiem na wzór Matki Bożej. Oddawanie czci Matce Najśw., bez podejmowania próby wysiłku Jej naśladowania, to nic innego jak tylko pochlebstwo. Nie wystarczy oddawać czci Matce Bożej, ale musimy Ją naśladować w Jej relacji do Boga.

Uroczysta Msza św. odpustowa
Godzina łaski
O. I. Klimczyk, konferencja Niepokalane Poczęcie NMP w myślach i rozważaniach św. Maksymiliana Kolbego jako teologa, mistyka i wielkiego apostoła powyższego dogmatu.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv


NMP z Guadalupe
NMP z Guadalupe

Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.

Więcej

Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Loreto, sanktuarium Świętego Domku

Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.

Więcej

Niepokalane Poczęcie
Niepokalane Poczęcie

Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.

Więcej

Działalność wydawnicza

Życzenia świąteczne

Pasterze udali się pośpiesznie do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę (Łk 2,16).

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.

Czytaj dalej...
Nocna Pielgrzymka

11/12 stycznia - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ