Maryjne zawierzenia - sierpień 2023
13.08.2023Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi (WZM), organizowane w Niepokalanowie od 2017 r., rozpoczęło się w tym roku w niedzielę, 6 sierpnia, i zostało skrócone do 10 dni, obejmujące czas Nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia i samą uroczystość.
Przez pierwsze cztery dni WZM oddawano Niepokalanemu Sercu Maryi dziedzictwo św. Maksymiliana Kolbego oraz różne stany i rzeczywistości naszej Ojczyzny, jak: bezpieczeństwo, gospodarkę, duchowieństw, rządzących i sportowców, a zaproszeni prelegenci ukazali orędzia i znaczenia niektórych maryjnych objawień.
Dzień kolbiański
O. Paweł Warchoł - franciszkanin, przypomniał, że w życiu św. Maksymiliana wszystko brało początek i wypływało z oddania siebie Najśw. Maryi Panny. Jego zawierzenie się Maryi ugruntowane było na dwóch filarach: zjednoczeniu człowieka z Bogiem oraz pełnieniu woli Bożej. Prelegent zachęcił do takiego oddania się, na wzór św. Maksymiliana, aby Maryja w nas działała, osłaniała nas i kierowała ku wypełnieniu woli Bożej.
Maryja przychodzi zawsze do nas tylko w jednej sprawie, w sprawie naszego zbawienia
Dni fatimskie
Wincenty Łaszewski - autor wielu książek poświęconych Matce Bożej, ukazał objawienia Matki Bożej z Fatimy jako jedne z wielu znaków, które Bóg daje światu, pozwalając Maryi ukazywać się, by pobudzić ludzi do troski o własne zbawienie i przypomnieć o otrzymanych środkach do tego zbawienia: sakramentach, Kościele i samym Jezusie Zbawicielu. Nawet kwestia nawrócenia Rosji, wskazana w objawieniach fatimskich, wyraża troskę o zbawienie dzieci Maryi, dzieci Bożych - zauważył prelegent.
W drugiej konferencji Wincenty Łaszewski zachęcił, by iść śladem objawień Maryi, późniejszych po fatimskich, które jako nieznane nie istnieją w świadomości ludzi, jak również podkreślił wagę cierpienia, podejmowanego z miłości, jako niezbędną drogę do zbawienia, ukazaną w maryjnych objawieniach. Dalej prelegent rozważał znaczenie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi oraz objawienia płomienia Jej Serca, którego blask oślepia diabła i jest światłem, które możemy zanieść ludziom. Prelegent zauważył także, że Bóg potrzebuje naszego serca, zjednoczonego z dwoma sercami, Sercem Jezusa i Sercem Maryi, aby naprawić ten świat.
W trzeciej konferencji z cyklu przypomnienia przesłania z Fatimy Wincenty Łaszewski mówił o potrzebie współpracy Boga z człowiekiem, a interpretując korespondencję papieża Jana Pawła II z siostrą Łucją, zasugerował, że gdyby orędzie o Różańcu zostało wcześniej przyjęte, objawienia fatimskie i przesłanie pokoju byłyby niepotrzebne. Prelegent uznał także, że przedstawienie się Matki Bożej jako "Różańcowa" w kulturze iberyjskiej mogło być odczytane jako Jej nazwisko, stąd można to odczytać jako wezwanie do tego, aby Różaniec stał się naszą tożsamością.
Dni objawień maryjnych
Anna Krogulska - misjonarka świecka, w słowach pełnych żaru i apostolskiego entuzjazmu, ukazała objawienia w meksykańskim Guadalupe jako niezwykły autoportret Matki Bożej; objawienie Cudownego Medalika w Paryżu, przez które Maryja "bez grzechu poczęta" podarowała nam potężną broń, której boi się szatan; a objawienia w afrykańskim Kibeho są przypomnieniem, że Maryja jest "Skarbnicą łask" i "Matką Słowa" o niezawodnej skuteczności w rozdawaniu ludziom Bożych łask.
Prelegentka zwróciła także uwagę na moc wdzięczności.
Prelegentka, dzieląc się swoim doświadczeniem pobytu w Kibeho i pracy apostolskiej w Afryce, zaznaczyła, jak Maryja chciała uchronić swoje dzieci przed okrutną rzezią, do której doszło w Rwandzie.
W kolejnych trzech wystąpieniach misjonarka świecka skupiła swa uwagę na przesłaniach płynących z polskiej ziemi, najpierw ukazując, jak to sama Matka Boża za pośrednikiem włoskiego jezuity nazwała się Królową Polski; następnie opowiadając o "polskim Lourdes", czyli objawieniach w Gietrzwałdzie i o przesłaniu, które stamtąd od Maryi dla Polski i świata płynie; w końcu w płomiennych słowach przypomniała, jak w popłochu w 1920 r. bolszewicy uciekali nie przed wojskiem polskim, a przed Matką Bożą, które to wydarzenie przeszło do historii jako "cud nad Wisłą".
Podobnie jak w Lourdes i w innych miejscach, tak w Gietrzwałdzie Maryja zachęca do odmawiania Różańca, a dodatkowo pobłogosławiła wodę ze źródełka, która już tam wcześniej była, aby ludzie pamiętali, że Maryja jest wierną Matką, która nikogo nie opuszcza i jeśli Ją wzywamy, zawsze będzie z nami i będzie się o nas troszczyć. Bez wątpienia również uważa, że im bardziej będziemy należeć do Maryi, bym bardziej możemy być ostoją i świadkami dla innych narodów.
Misjonarka Anna z przekonaniem stwierdził, że mimo upływu lat, owoce "cudu nad Wisłą" powinniśmy wprowadzać w codzienność i przekazywać wiarę w naszych domach, nie czekając, aż zrobi to za nas szkoła czy Kościół.
Msze święte i homilie
Każdego dnia odmawiana jest modlitwa różańcowa przed wystawionym Najśw. Sakramentem oraz sprawowane Msze św., rano i wieczorem, podczas których okolicznościowe homilie głoszą franciskanie z Niepokalanowa, o. Mirosław Kopczewski i o. Piotr M. Lenart. Pod koniec Eucharystii, w obecności figury Niepokalanego Serca NMP, odmawiany jest specjalnie ułożony na dany dzień akt zawierzenia kolejnej dziedziny naszego życia.
Rekolekcje Maryjne i odpust
W programie WZM w tym roku zorganizowano w dn. 10-13 sierpnia Rekolekcje Maryjne Kim jesteś, o Niepokalana?, a uwieńczeniem są dwa dni odpustowe, św. Maksymiliana Kolbego (14 sierpnia) i Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...