Różaniec darem Maryi
07.10.2024W Niepokalanowie w pierwszą sobotę października 2024 r. po raz 96. odbyło się spotkanie "Oddaj się Maryi". Spotkanie poprowadził o. Mirosław Kopczewski OFMConv - asystent MI prowincji warszawskiej. Podczas konferencji wprowadzającej o. Mirosław zwrócił uwagę na moc modlitwy różańcowej i zauważył, że "na słowo Boga stał się świat, a na słowo Maryi Bóg stał się człowiekiem". Przypomniał jaką ma moc modlitwa "Zdrowaś Maryjo": Fiat Maryi uczy nas wypełniać plany Boże. Matka Boża jest święta, Kościół nie miał nigdy z tym problemów, Ona jest Niepokalana bez grzechu, jest Matką Bożą. Maryja zrodziła i Boga i Człowieka i o tym mówi dogmat o Bożym Macierzyńskie. Do Maryi zwracamy się słowami "Matko Boga", bo żadne stworzenie nie otrzymało takiego zaszczytu, jak Ona, która stała się Matką Bożą. Maryję prosimy, by była z nami, wstawiała się za nami "teraz" i "w godzinę naszej śmierci". Mamy tylko dziś - jak uczył nas św. Maksymilian - "jutro niepewne, a wczoraj nie do nas już należy". W modlitwie "Zdrowaś Maryjo", w pierwszej części, wychwalamy Boga za to, co uczynił w Maryi, a w drugiej - prosimy Ją o wstawiennictwo u Jezusa, naszego Pana i Zbawcy.
Do oddania się Matce Bożej i zostania Jej rycerzem zachęcał o. Piotr M. Lenart OFMConv. Maryi powierzamy całkowicie siebie samych, ale pragniemy także być w rękach Niepokalanej "Jej użytecznymi narzędziami". Franciszkanin omówił warunki przynależności do Rycerstwa Niepokalanej (MI) oraz podkreślił, jaką ma duchową wartość sama przynależność do MI. Dzięki oddaniu się Niepokalanej otrzymujemy pokój serca, "gdyż jesteśmy w rękach Maryi i Ona od tej chwili czyni z nami co się Jej, a nie nam, podoba". Dzięki oddaniu stajemy się Jej, aby następnie "być jak Ona, upodabniać się do Niej", aż w końcu stac się wręcz Nią samą.
Uczestnicy spotkania podzielili się świadectwem otrzymanych łask od Boga. Pani z Białej Podlaski mówiła jak odmówienie jednego "dziesiątka" Różańca zmieniło jej nastawienie, jej serce i spojrzenia. Pani Janina podzieliła się świadectwem przemiany jej małżeństwa, w którym był alkohol. Po wielu bardzo trudnych momentach mąż przestał pić, a dzięki modlitwie zrozumiała co w sobie ma zmienić. "Zrozumiałam, że moje małżeństwo jest moją drogą do nieba, i że to ja mam się zmieniać" – zaznaczyła pani Janina. Kolejna pani dała świadectwo uwolnienia od alkoholizmu jej taty Franciszka poprzez modlitwę, zawierzenie Matce Bożej oraz odprawianych Mszy św. w jego intencjach. Pani z Płocka podzieliła się świadectwem uratowania poczętego dziecka u jej córki. Lekarze skazali nienarodzone dziecko na śmierć, jednak po zawierzeniu i modlitwie różańcowej po dwóch dniach okazało się, że dziecko jest zdrowe i urodziło się całe i zdrowe.
Głównym punktem spotkania była Eucharystia, podczas której uczestnicy zawierzyli swoje życie Niepokalanemu Sercu Maryi. Mszy św. przewodniczył gwardian klasztoru o. Piotr Szczepański OFMConv, który w okolicznościowym kazaniu nawiązał do pokornego i prostego życia św. Faustyny i św. Franciszka, którzy otrzymali dar poznania Jezusa Chrystusa. Po Mszy św. do Rycerstwa Niepokalanej (MI) wstąpiło ponad 50 osób. Aby wypełnić warunki nabożeństw pierwszych sobót miesiąca o. Piotr M. Lenart OFMConv poprowadził modlitwę różańcowa oraz 15-minutowe rozważanie nad tajemnicą różańcową: Zmartwychwstanie Pana Jezusa - zaczerpnięte z pism bł. Anny Katarzyny Emmerich.
Po obiedzie z klasztornej kuchni, uczestnicy spotkania mogli wysłuchać konferencji Ireneusza i Ewy Rogala, którzy podzielili się czym jest inicjatywa "Różańca Rodziców za Dzieci". Dzięki modlitwie różańcowej rodziców za dzieci modlimy się, by skutki grzechów, zaniedbań rodziców czy czegoś, co wpływa negatywne na dzieci, dzięki opiece Matki Bożej, nie wywierało negatywnych skutków u dzieci. Codzienny Różaniec przenosi górę naszych problemów i dopiero gdy góry brak, wielokrotnie to zauważamy. Z każda "dziesiątką" Różańca również i my sami zmieniamy się, gdyż czerpiemy ze skarbca łask Bożych. Modlitwa różańcowa uzdrawia nas wewnętrznie i w tym tkwi jej siła i moc. Inną intencją tej modlitwy różańcowej jest wypraszanie błogosławieństwa dla dzieci oraz wypraszanie dobrego środowiska, w którym dzieci będa mogły wzrastać i rozwijają się.
Prelegenci zauważyli, że nie ma sprawy, której nie można by było wyprosić u Matki Bożej, choć czasem ona będzie rozwiązana inaczej niż się oczekuje, ale zawsze będzie rozwiązana lepiej, niż sami byśmy sobie to wyobrazili. Mlzonkowie zaachęcili zebranych do zakładania i propagowania "róż różańcowych" rodziców za dzieci.
Podczas prelekcji nie zabrakło wielu świadectw wyproszenia łask dla dzieci poprzez modlitwę różańcową i zawierzenie ich Niepokalanej.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Życzenia świąteczne
Pasterze udali się pośpiesznie do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę (Łk 2,16).
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
11/12 stycznia - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...