Boże ogniowo - Różaniec
09.10.2023Tego dnia przybyli pielgrzymi mogli oddać siebie i wszystkie swoje sprawy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Spotkanie poprowadził o. Mirosław Kopczewski OFMConv, który przypomniał jak żyć duchem zawierzenia siebie Maryi. Podczas wprowadzenia s. Barbara Barylak poprowadziła konferencję na temat: Maryja - Biblijna Niewiasta. Prelegentka zachęciła zebranych do czytania opisów biblijnych na temat nieba, aby doświadczyć pragnienia nieba i abyśmy - mimo zabiegania w codziennych obowiązkach - pamiętali, że zdążamy do nieba. Siostra Barbara, opierając się na 12 rozdziale z Księgi Apokalipsy, zwróciła uwagę na Maryję, jako "ogniowo", które łączy Stary i Nowy Testament. W konferencji można było usłyszeć wiele przykładów biblijnych, ukazujących piękno i dobroć "niewiast", będących typem Maryi. Po konferencji był czas na wysłuchanie kilku świadectw namacalnego doświadczenia opieki Niepokalanej w konkretnych okolicznościach życiowych.
Podczas okolicznościowego kazania o. Marek Metelica OFMCap wygłosił kazanie na temat historii zarówno Różańca świętego, jak i obchodów święta Matki Bożej Różańcowej. "Różaniec, to taka lina, narzędzie, jakie otrzymaliśmy od Boga i po którym możemy się wspinać ku niebu - zauważył kaznodzieja. - Ten cudowny łańcuch przypinający nas do Boga, ale niczym nas nie krępujący". Kapucyn zauważył, że ten dar, którym jest modlitwa różańcowa, była także echem poszukiwań najlepszej drogi modlitwy i zbliżania się ku Bogu. Kaznodzieja nawiązał do rozwoju modlitwy różańcowej na ziemiach polskich.
Po Eucharystii gwardian klasztoru niepokalanowskiego o. Mariusz Słowik OFMConv dobitnie wypowiedział słowa zawierzenia siebie Niepokalanej oraz poświęcił Akty Oddania Matce Bożej. Oczywiście, została także odmówiona modlitwa różańcowa oraz 15-minutowe rozważanie nad tajemnicą Nawiedzenia, która została zaczerpnięta z wizji wielkiej mistyczki i stygmatyczki Anny Katarzyny Emmerich.
Na zakończenie o. Piotr M. Lenart OFMConv przyjął nowych członków w szeregi Rycerstwa Niepokalanej (MI) założonego przez św. Maksymiliana Marię Kolbego.
Po południu można było obejrzeć spektakl "W imię godności" w wykonaniu Teatru Tańca "KONTRA" z Piotrkowa Trybunalskiego. Było to widowisko artystyczne oparte na tanecznych choreografiach, przetkane narracjami, ukazujące życie i działalność św. Maksymiliana. Reżyserem i choreografem spektaklu był Tomasz Balcerek.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Rekolekcje na koniec roku
27-29 grudnia / 30 grudnia - 1 stycznia. Rekolekcje "Ze Świętą Rodziną" i "Sylwester z Maryją".
Czytaj dalej...