Jest, działa i pomaga
07.02.2023We wprowadzeniu do spotkania o. Mirosław Kopczewski OFMConv przypomniał, że każde dziecko ma prawo do matki i że człowiek powinien pamiętać o tym, że jest niepowtarzalny i potrzebny, chciany przez Boga. "Czasem mamy poczucie, że jesteśmy nikomu na tym świecie niepotrzebni - mówił o. Mirosław. - Prawda jednak jest inna. Pomocą w poznaniu naszej godności jest Maryja". Po wprowadzeniu, o. Piotr M. Lenart OFMConv zachęcił uczestników do wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej, założonego przez św. Maksymiliana w 1917 r. przede wszystkim po to, by walczyć z masońską ideologią. W dalszej części spotkania w sali św. Bonawentury można było wysłuchać kilku świadectw ukazujących owoce zawierzenia Maryi.
"Jezus przyszedł, by całym swoim życiem, a szczególnie męką, śmiercią i zmartwychwstaniem pokazać człowiekowi jak dobrym Tatą jest Bóg" - mówił o. Zbigniew Deryło OFMConv podczas okolicznościowego kazania w bazylice. To Jemu musimy zaufać we wszystkich sytuacjach - przekonywał kaznodzieja, ukazując na przykładzie z własnego życia, że Jezus jest, działa i zawsze pomaga. Z naszej strony musimy tylko pozwolić Jezusowi, by żył w nas, bo - jak uważa o. Deryło - tylko wtedy On da nam łaskę, by zauważyć potrzeby drugiego człowieka oraz siłę, by człowiekowi w potrzebie w odpowiedni sposób pomóc. "Tylko jeśli w nas będzie żył Jezus będziemy mogli przyjść z pomocą drugiemu człowiekowi, w sposób, w jaki chce Jezus, a nie w jaki czasem byśmy sobie tego sami życzyli". Dla borykających się z różnego rodzaju cierpieniami, cenna wskazówka były słowa, że czasami Jezus "nie zabierze cierpienia, ale da nam swoją obecność, która pomoże nam zachować pokój w sercu". Kaznodzieja ponadto zaznaczył, że trwanie z Jezusem, to trwanie przy sakramentach, to zachowanie wrażliwego serca w stosunku do innych.
Po Mszy św. nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi - z modlitwą różańcową i 15-minutowe rozmyślaniem nad tajemnicą Zmartwychwstania poprowadził o. Piotr M. Lenart OFMConv. Po nabożeństwie można było przystąpić do Rycerstwa Niepokalanej.
Po południu Gość Spotkania, Anna Krogulska - misjonarka świecka, przybliżyła historię "całunu turyńskiego" oraz pomogła odczytać ślady krwawej męki Zbawiciela, które widnieją na tej "największej relikwii chrześcijaństwa" (św. Jan Paweł II, 1980 r.). Pani Anna wskazała, jak odczytać fenomenalną fotografię Jezusa, odbitą na całunie. Zdaniem prelegentki autentyczność całunu jest nie do podważenia, głównie z tego względu na znajdujące się na płótnie pyłków kwiatów, które rosły tylko na terenie Palestyny, a ich wiek naukowcy oszacowali na I wiek. Pani Anna zaproponowała, by każdy, jeśli podejdzie do tego płótna, wybrał sobie taką ranę Jezusa, która wywarła na nim największe wrażenie, dotknął jej i pomodlił się prze chwilkę.
Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. NiepokalanówTV
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
Życzenia świąteczne
Pasterze udali się pośpiesznie do Betlejem i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę (Łk 2,16).
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
4 stycznia, Niepokalanów - 99. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: o. Wojciech Surówka OP.
Czytaj dalej...Nocna Pielgrzymka
11/12 stycznia - o triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.
Czytaj dalej...