Odpustowy prezent
11.12.2022Śpiewem litanii do bł. Stefana Wyszyńskiego rozpoczęła się uroczystość odpustowa w patronalne święto parafii i klasztoru w Niepokalanowie, 8 grudnia. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz - ordynariusz arch. warszawskiej. Relikwie Błogosławionego wnieśli przedstawiciele szkoły im. kard. Wyszyńskiego w Teresinie. Będą one wystawione do czci publicznej w ołtarzu dedykowanym św. Maksymilianowi.
Kad. Wyszyński uważał się za przyjaciela, a nawet za "brata" - jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Klasztor odwiedzał regularnie, czasem były to prywatne nawiedzenia sanktuarium. Prawie zawsze Kardynał spożywał posiłek z braćmi i rozmawiał z nimi. To on poświęcił w bazylice ołtarze św. Maksymiliana i św. Józefa, mozaiki i inne rzeczy. Przede wszystkim jednak starał się o wyniesienie do chwały ołtarzy Ojca Maksymiliana. Kardynał Prymas był przekonany o świętości Ojca Maksymiliana. "Każdego dnia, gdy wstaję, przechodzę obok obrazu o. Maksymiliana Kolbego - pisał. - Patrzę na niego i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła w Polsce były prowadzone po Bożemu".
W okolicznościowym kazaniu kad. Kazimierz Nycz zaznaczył, że uroczystość Niepokalanego Poczęcia zapowiada połowę czasu Adwentu, aby na nowo zmobilizować do przygotowania się na Narodzenie Jezusa na wzór Niepokalanej, by głębiej przeżyć tajemnicę Wcielenia Syna Bożego, do której przygotowuje nas Adwent. Kaznodzieja ukazał znaczenie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Najśw. Maryi Panny i jak ona może wpływać na nasze życie. Metropolita warszawski poprosił zebranych, by odpowiedzieli sobie na pytanie, "czy jesteśmy we właściwym miejscu, czy jesteśmy pokorni wobec naszej ludzkiej woli, która czasem idzie po opłotkach, daleko od Woli Bożej. Tylko bowiem pełniąc Wolę Bożą możemy się w pełni uświęcić".
"Relikwie, to znak obecności Błogosławionego z nami" - zauważył w dalszej części homilii ks. Kardynał i zachęcił zebranych, by modlili się za wstawiennictwem Błogosławionego i naśladowali jego postawę.
Kaznodzieja próbował wyjaśnić, dlaczego bł. Stefan Wyszyński tak bardzo zabiegał o wyniesienie na ołtarze Ojca Maksymiliana. Jak zauważył kard. Kazimierz: "Ten człowiek, nie tylko z tego co zrobił w Austwitz, ale w imię tego co zrobił tu, w tym miejscu, na pustych polach, był potrzebny Kościołowi i Polakom na tamte trudne czasy". Św. Maksymilian wyprzedzał swoje czasy, jeśli chodzi o ewangelizację poprzez mas media.
Na koniec kard. Kazimierz zachęcił do odwiedzania niepokalanowskiego sanktuarium, nie tylko ze względu na św. Maksymiliana i Niepokalaną, ale także ze względu na obecność bł. Stefana Wyszyńskiego w jego relikwiach.
Po Eucharystii wystawiony był Najśw. Sakrament oraz odbyła się Godzina Łaski, po której można było wstąpić w szeregi Rycerstwa Niepokalanej (MI).
Tego dnia, w niepokalanowskiej bazylice, można było także obejrzeć okolicznościową wystawę o bł. Stefanie Wyszyńskim i jego związkach z Niepokalanowem, przygotowana przez Archiwum Niepokalanowa.
NMP z Guadalupe
Wizerunek Matki Bożej z Guadalupe jest nazywany "nie ręką ludzką uczyniony", powstał w niewyjaśniony sposób na kruchej tunice noszonej przez Indianina, tzw. tilmie, w XV w. Czyt. relację o objawieniu się Matki Bożej przekazana przez rodowitego Indianina, ks. Andrzeja Garrigę, który był rektorem kościoła Matki Bożej z Guadalupe w San Francisco.
Loreto, sanktuarium Świętego Domku
Włoskie miasto Loreto zawdzięcza swoją sławę dzięki istniejącemu w nim sanktuarium, w którym znajduje się Święty Dom z Nazaretu, jak również powiązanej z jego nazwą najbardziej popularnej litanii maryjnej.
Niepokalane Poczęcie
Najświętsza Dziewica Maryja w pierwszej chwili swego Poczęcia za szczególniejszą łaską i przywilejem Boga Wszechmogącego, przez wzgląd na pierwsze zasługi Jezusa Chrystusa Zbawiciela rodzaju ludzkiego zachowana była wolną od wszelkiej zmazy pierworodnej winy.
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
23 stycznia, 19:10 - FunJob: Antykatolickiemu hejtowi STOP - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Do ideału MI
31 stycznia - 2 lutego - dni modlitwy i formacji dla poznania i pogłębienia ducha oddania się Niepokalanej na wzór św. Maksymiliana.
Czytaj dalej...Oddaj się Maryi!
1 lutego, Niepokalanów - 100. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: Alicja Święcicka.
Czytaj dalej...