MARYJA!

Rosyjskie bomby spadły na Niepokalanów

Rosyjskie bomby spadły na Niepokalanów

blue line
80 lat temu Rosjanie zbombardowali Niepokalanów. W fundamentach niepokalanowskiej bazyliki zginęło 6 braci. Fundamenty świątyni zostały skąpane krwią świątobliwych niepokalanowian.

Wydawało się, że wojna ma się ku końcowi. Niemcy uciekali w pośpiechu, ale wciąż każdemu groziło niebezpieczeństwo, gdyż wojna jeszcze trwała i niosła za sobą śmiercionośne żniwa. Tak było i w Niepokalanowie.

Rosjanie, być może nie wiedząc dokładnie, gdzie są Niemcy, 16 stycznia 1945 r. zbombardowali klasztor. Pierwsza bomba spadła na klasztor w czasie przerwy obiadowej - między godz. 13 a 14 - i zniszczyła częściowo kaplicę oraz prawie zupełnie przyległe do niej cele zakonne.

Druga seria bombardowania nastąpiła mniej więcej po półgodzinnej przerwie od pierwszej. Podczas tego bombardowania zginęło sześciu braci.

Później nastąpiło kolejne trzecie bombardowanie klasztoru, które obyło się bez większych strat. Podobnie było z czwartym bombardowaniem terenów za płotem, gdzie było lotnisko niemieckie.

Bracia zakonni zginęli podczas drugiego bombardowania. Po pierwszych bombardowaniach, gdy po raz kolejny nadciągały samoloty, bracia ukryli się w schronach. Ci, którzy nie zdążyli, szukali ratunku w fundamentach budującego się kościoła. Bracia zostali zauważeni przez rosyjskiego lotnika, który zrzucił bombę.

W fundamentach świątyni zginęli: br. Marceli Pisarek, br. Kasjan Chudzik, br. Dariusz Markowski i br. Andrzej Konieczny.

Bracia, którzy zginęli od rosyjskich bomb 16 stycznia 1945 r.
Bracia, którzy zginęli od rosyjskich bomb 16 stycznia 1945 r.
(od góry od lewej) br. Andrzej K., br. Andrzej Sz., br. Dariusz,
br. Kasjan, br. Marceli, br. Pankracy

Jedna z bomb trafiła także w piekarnię, zabijając pieczących tam chleb braci: Pankracego Jędrzejewskiego i Andrzeja Szymańskiego.

Kilku braci, podczas bombardowania zostało także rannych.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Archiwum Niepokalanowa


Zwiastowanie Maryi Pannie
Zwiastowanie Maryi Pannie

Kościół czci tajemnicę Wcielenia Syna Bożego osobnym świętem, 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto to obchodzono w Kościele Wschodnim w VI w. W Kościele Zachodnim wprowadzono je w VII w.

Więcej

Działalność wydawnicza

Rekolekcje pokonania trudności

21-23 lutego - rekolekcje pomocy duchowej dla osób w trudnych momentach życia.

Czytaj dalej...
Post Daniela

17-23 lutego, rekolekcje z postem Daniela - to coś więcej niż dieta roślinna, to niezwykłe doświadczenie duchowe.

Czytaj dalej...
Rekolekcje Maryjne z Ojcem Michałem

28 lutego - 2 marca. Poznaj Maryję jako wzór człowieka wierzącego oraz historię i teologię tytułów Litanii Loretańskiej.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ